Μεγάλες νίκες για Παναθηναϊκό και Άρη στην πρεμιέρα των πλέι οφ

Άνοιξε η αυλαία των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει σπουδαία νίκη στο Καραϊσκάκη επί του «αιώνιου» αντιπάλου του Ολυμπιακού, με σκορ 3-1. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν όντας καλύτεροι των «ερυθρολεύκων» να πετύχουν τρία τέρματα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φώτη Ιωαννίδη που σημείωσε δύο γκολ και να πάρουν ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο».

Μάλιστα, με τη νίκη τους αυτή επέστρεψαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά από τον δεύτερο της κατάταξης ΠΑΟΚ.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Άρης έφυγε νικητής από την άδεια Τούμπα (το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών), επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΟΚ. Σκόρερ των «κιτρίνων» ήταν ο Λορέν Μορόν, ο οποίος έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα (πρώτος σκόρερ).

Η ΑΕΚ πέρασε εύκολα από το «Αθ. Διάκος», επικρατώντας με 4-0 της Λαμίας. Η «Ένωση», η οποία είχε καθολική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κάλενς, για να ακολουθήσουν άλλα τρία τέρματα στην επανάληψη. Δύο γκολ πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 79’ (το ένα γκολ ήταν καταπληκτικό), ενώ σκόραρε και ο Πόνσε.