Με το δύο νόμισμα… πλήρωσε ο Βόλος τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Με το ίδιο… νόμισμα πλήρωσε ο Βόλος τον ΟΦΗ. Οι «κυανέρυθροι» είχαν χάσει με το βαρύ 1-4 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Πανθεσσαλικό και σήμερα έφυγαν νικητές από το «Θ. Βαρδινογιάννης» επικρατώντας με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και σημείωσε δύο τέρματα με τους Περέα στο 3’ και Δουβίκα στο 21’ (όγδοο γκολ του νεαρού επιθετικού στο πρωτάθλημα και δέκατο σε επίσημα παιχνίδια φέτος).

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμούς, βρήκε γκολ με τον Καστάνιος στο 63′ και προσπάθησε για την ισοφάριση, δίχως όμως να τα καταφέρει. Αν και ο Βόλος δεν είχε την ίδια συγκέντρωση, όπως στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πάρει την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα και την τέταρτη εκτός έδρας.

Κυριάρχησε ο Βόλος, δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο
Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στον Βόλο. Όπως και στο παιχνίδι Κυπέλλου πριν από 10 μέρες και πάλι στο Ηράκλειο, οι «κυανέρυθροι» κυριάρχησαν, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν νωρίς με 0-2, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Έπαιξαν με τον γνωστό τρόπο. Πίεζαν ψηλά και εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους και τις αμυντικές αδυναμίες των παικτών του ΟΦΗ.

Μόλις στο 3’ το σκορ άνοιξε. Ο Ριένστρα έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά και ο Περέα νίκησε τους κεντρικούς αμυντικούς του ΟΦΗ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου, γράφοντας το 0-1 για τον Βόλο.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο 7’ ο Γιαννούλης από την αριστερή πλευρά επιχείρησε τη σέντρα, ο Καστάνιος πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Κι ενώ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 20’, ο Βόλος βρήκε τον τρόπο να πετύχει δεύτερο γκολ στο 21’. Ο Δουβίκας δέχθηκε ωραία μπαλιά από τον Μπαρτόλο στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, μπήκε στην περιοχή και ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου, γράφοντας το 0-2.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι «κυανέρυθροι» έχασαν στη συνέχεια δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο 25’ ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ, ο Γκρίλο πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου. Στο επόμενο λεπτό, στο 26’, ο Νίνης έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Περέα πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Οι γηπεδούχο στο 32’ στάθηκαν άτυχοι, με τον Γιαννούλη να στέλνει τη μπάλα από κοντά στο οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν. Είχε προηγηθεί εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Καστάνιος.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Μείωσε ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά μέχρι εκεί
Στην επανάληψη ο Γιάννης Κιάκος πήρε τη θέση του Ντααν Ριένστρα στο 46’ (αγωνίστηκε και αυτός ως δεξιός μπακ), με τον ΟΦΗ να μπαίνει καλύτερα στο ματς και σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έφτασε πολύ κοντά στη μείωση του σκορ. Στο 47’ σε σουτ του Ντε Γκούζμαν ο Κλέιμαν μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 51’ σε σουτ του Στάικου η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν. Είχε προηγηθεί διώξιμο της μπάλας με το κεφάλι από τον Φεράρι.

Ο Βόλος απάντησε στις ευκαιρίες του ΟΦΗ στο 56’. Εκπληκτικό σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, με τον Σωτηρίου να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο επιθετικοί στο δεύτερο ημίχρονο και στο 61’ ο Στάικος απέτυχε να πιάσει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Βόλου. Για να έρθει, τελικά, το γκολ για τον ΟΦΗ στο 63’. Ο Λυμπεράκης, πάσαρε στον Στάρτζεον, αυτός έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Καστάνιος με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-2, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του ΟΦΗ είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και κυνήγησαν την ισοφάριση, με τον Βόλο να παίζει με αντεπιθέσεις.

Σε σέντρα του Ουές στο 74’, ο Καστάνιος έκανε το γυριστό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, δίχως ο Κλέιμαν να ανησυχήσει ιδιαίτερα, ενώ στο 79’ η κεφαλιά του Στάρτζεον δεν βρήκε το στόχο.

Στο 81’ ο Δουβίκας ελίχθηκε ωραία, απέφυγε δύο παίκτες, όμως το σουτ τπου επιχείρησε έξω από την περιοχή δεν είχε δύναμη και κατέληξε άουτ.

Στο 93′ ο Περέα βρήκε χώρο, σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Βόλο να φεύγει με το “διπλό” από την έδρα του ΟΦΗ, όπως είχε κάνει και στο παιχνίδι του περσινού πρωταθλήματος και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής), Γεωργακόπουλος (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Κίτρινες: Γιαννούλης, Λυμπεράκης, Μεγιάδο-Μαρτίνες
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης (62’ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Βαφέας (76’ Φερέιρα), Διαμαντής, Ουές, Ντε Γκούζμαν (62’ Γρίβας), Μεγιάδο, Στάικος, Στάρτζεον, Καστάνιος.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα (46’ Κιάκος), Τσοκάνης, Μαρτίνες (92′ Κρητικός), Δουβίκας, Μπαρτόλο (66’ Σάντσες), Νίνης (76’ Σάντος), Περέα.