Με Μιράντα η Νίκη 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νίκη Βόλου. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης (πρώτη νίκη φέτος στο εν λόγω γήπεδο σε τρία ματς πρωταθλήματος), με τον Χοσέτε Μιράντα να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 44’.
Η Νίκη ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα.
Η Νίκη άσκησε πίεση στον αντίπαλο από την αρχή του αγώνα, παρότι στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν ευκαιρίες, όχι όμως κλασικές.
Στο 44’ ήρθε το γκολ για τη Νίκη. Ο Κάσσος τροφοδότησε τον Κουσκουνά, αυτός σούταρε, ο Πίτκας απέκρουσε και ο Μιράντα που ήταν σε επίκαιρη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη έχασε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Κάσσο να χάνει απίστευτη (διπλή) ευκαιρία στο 57’.
Το σκορ παρά τις προσπάθειες των «κυανόλευκων» δεν άλλαξε, με τη Νίκη να παίρνει το «τρίποντο», να φτάνει τους 27 βαθμούς και να βρίσκεται στην 6η θέση του Βορείου ομίλου.
Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Τσιολακίδης (Αθηνών, Αραβίδης (Αθηνών)
Κίτρινες: Μιράντα, Παναγιωτίδης, Μπάγιτς
Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Κυριακίδης, Αθανασίου, Παναγιωτίδης, Αλιατίδης, Ανδρέου, Τσουκαλάς (77′ Μέτσε), Κάσσος, Μιράντα (90′ Πάνος), Βασιλείου (66′ Βλαχομήτρος), Κουσκουνάς (90′ Τζιώρας).
Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Αλόντο, Σουντουρά (65′ Λουφάκης), Ρούνι, Ενομό, Παπαϊωάννου (46′ Εσαλό), Τσιμίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Φράγκος, Εσούμα.