Με λυτρωτή τον Κρέσπο, ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Περιστέρι

Ο Χοσέ Κρέσπο «λύτρωσε» τον ΠΑΟΚ με γκολ που πέτυχε στο 92′ και έδωσε τη νίκη στον «Δικέφαλο του Βορρά» με 3-2 στην αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ατρόμητο. Ο Ισπανός έφτασε τα πέντε γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, με τα τρία εξ’ αυτών έχουν σημειωθεί στο γήπεδο του Περιστερίου (!) και τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν στο 3Χ3 στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του πριν τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς προηγήθηκε με 0-2. Στο 16′ ο Ακπομ με κεφαλιά προ κενής εστίας, αξιοποίησε το γύρισμα του Πέλκα και έκανε το 0-1.

Στο 22′ ο Μάτος, όντας έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδε το «διάδρομο» προς την εστία και με έναν «κεραυνό» έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Θεοδωράκη για το 0-2.
Ο Ατρόμητος μείωσε στο 45+2′ με τον Βέλλιο να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μανούσου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να χάνει ευκαιρία στο 47′, όταν ο Γιαννούλης έκανε το γύρισμα και ο Πέλκας, από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 53′ o Φάρλεϊ Ρόσα έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη πάσα στον Βέλλιο που με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 2-2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες έπαιξαν τα ρέστα τους για ένα τρίτο γκολ, με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει στο 88′ με κεφαλιά του Βαρέλα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς, ένα τέρμα το οποίο ακυρώθηκε μετά την συμβουλή του VAR. Τρία λεπτά αργότερα, το σκηνικό επαναλήφθηκε. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Μίσιτς το εκτέλεσε και ο Κρέσπο με κεφαλιά έκανε το 2-3 στο 92′.

Ατρόμητος: Θεοδωράκης, Νάτσος, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης (88′ Χαρίσης), Μάντσον, Κάχιλα (75′ Μπαένα), Μανούσος (78′ Ενσικουλού), Βέλλιος, Φάρλεϊ Ρόζα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (61′ Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (61′ Ζαμπά), Πέλκας (77′ Σφιντέρσκι), Άκπομ.

Πηγή: Έθνος