Με ηγέτη Κουτίνα και καθοριστικό Βερτζάγια η Νίκη 82-69 τον Πρωτέα Γρεβενών

Τεράστιας σημασίας επιτυχία σημείωσε η Νίκη κερδίζοντας 82-69 τον μαχητικό Πρωτέα Γρεβενών στο Κλειστό Ν. Ιωνίας  για την 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου στη National League 1. Ηγετική μορφή ο Κουτίνας πού πήρε το… όπλο του στην τελευταία περίοδο (22π.), ενώ καθοριστικός ήταν ο Βερτζάγιας (12π.) εξουδετερώνοντας τον Σιπητάνο.

Όπως το συνηθίζει στα εντός έδρας παιχνίδια η Νίκη μπήκε δυνατά στο παρκέ και στο 4’ προηγήθηκε 8-2 και 13-8 στο 7’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 10-8 και ισοφαρίζοντας 15-15 στο 9’.Ωστόσο ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο 21-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεν ξεκίνησε με την ίδια διάθεση η Νίκη τη δεύτερη περίοδο και το πλήρωσε βλέποντας τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους δύο (21-19). Τότε αντέδρασε και με βασικό άξονα τον Τάσσο πήγε πάλι στο +5 (26-21 στο 14’). Στην αντίπερα όχθη και ο Πρωτέας είχε πυλώνα στην επίθεση τον δικό του σέντερ, τον Ιωαννίδη, που είχε προλάβει να πετύχει τους 12 από τους 21 πόντους της ομάδας του.

Το τάιμ άουτ του κ. Χασιώτη απέδωσε καρπούς και το συγκρότημα των Γρεβενών μείωσε 28-26 προκαλώντας νευρικότητα στους «κυανόλευκους», πράγμα που αποτυπώθηκε στις δύο χαμένες βολές του Βλαχογιάννη. Ο ίδιος παίκτης, όμως, φρόντισε να διορθώσει το λάθος του με καλάθι από κοντά και κερδισμένο επιθετικό φάουλ. Πάντως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο κ. Γκουγκουτούδης τον απέσυρε, προκειμένου να τον προφυλάξει έχοντας ήδη δύο φάουλ.

Ο Γυφτάκης «έσπασε το ρόδι» από τα 6.75 για τη Νίκη, αλλά ο Πρωτέας παρέμεινε «κολλημένος» κοντά της, με το 35-34 να είναι το σκορ του α’ μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης οι Γρεβενιώνες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 35-38 για να απαντήσουν οι Βολιώτες με πέντε αναπάντητους πόντους (40-38 στο 23’).

Η διαφορά πήγε στους οκτώ (48-40 στο 25’) χάρη σε καλάθια του Βλαχογιάννη και του Βερτζάγια. Ειδικότερα ο δεύτερος ήταν «όλα τα λεφτά» για τη Νίκη στην γ’ περίοδο με επτά μαζεμένους πόντους και καλή άμυνα πάνω στον Σιπητάνο. Ο Πρωτέας είχε πάλι τον τρόπο να «ροκανίσει» τη διαφορά (50-47 στο 28’) υποχρεώνοντας τον κ. Γκουγκουτούδη να καλέσει τάιμ άουτ, το οποίο δεν άλλαξε τα πράγματα (52-51 στο 30’).

Με… ανταλλαγή τριπόντων άρχισε η δ’ περίοδος (58-57) και η «μάχη» φούντωσε για τα καλά, με τον κόσμο να μπαίνει κι αυτός στην… εξίσωση φωνάζοντας δυνατά «Νίκη». Ο Κουτίνας με προσωπικές ενέργειες πήγε τη βολιώτικη ομάδα στο +5 (62-57 στο 34’), όμως το «πικ εν ρολ» και τα λάθη των γηπεδούχων κρατούσαν «ζωντανό» τον Πρωτέα.

Η διαφορά των επτά πόντων (70-63 στο 37’) δεν έδινε σιγουριά στη Νίκη, αφού ο αντίπαλός της αντιστεκόταν σθεναρά. Το κρίσιμο ριμπάουντ του Βλαχογιάννη, που έβγαλε στον ανοικτό χώρο τον Κουτίνα ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι (74-65). Ο αρχηγός ήταν καταπληκτικός στα τελευταία λεπτά και με ηγετική εμφάνιση οδήγησε τη Νίκη σε μια σημαντική επιτυχία και μάλιστα με καλή διαφορά (82-69).

Δεκάλεπτα: 21-15, 35-34, 51-50, 82-69.

ΝΙΚΗ (Γκουγκουτούδης): Μισαηλίδης, 2 Οικονομίδης 4, Βρεττάς, Κωστούλας 2, Βερτζάγιας 12 (1), Γυφτάκης 10 (2), Κουτίνας 22 (2), Σούκερας, Τάσσος 12, Στύλλας, Βλαχογιάννης 18.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Ν. Αναστασόπουλος 14 (2), Ζήμπρας, Κλωναράς 6, Γρούδος 7 (1), Σιπητάνος 2, Ιωαννίδης 23 Τσιμίδης 12, Κατηρτζίδης 2, Ασλανίδης 3 (1).