Με Γκάγκι στο 92΄ ο Βόλος νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο και έκλεισε θέση στα πλέι οφ

Ο Έντσο Γκάγκι ήταν το πρόσωπο του αγώνα στο σημερινό παιχνίδι του Βόλου με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό. Ο Αργεντινός μέσος με γκολ στο 92’ έδωσε τη νίκη με 2-1 στους «κυανέρυθρους» και ουσιαστικά ο Βόλος «κλείδωσε» μια θέση στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.
Όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λούνα να ανοίγει το σκορ στο 56’, ο Ατρόμητος να ισοφαρίζει στο 76’ με τον Τζοβάρα και τον Γκάγκι να σκοράρει το 2-1 για τον Βόλο στο 92’.
Ο Βόλος με τη νίκη του αυτή, πρώτη μέσα στο 2023 στο Πανθεσσαλικό, έφτασε τους 35 βαθμούς και θα περιμένει το βράδυ να πληροφορηθεί το αποτέλεσμα του αγώνα Άρης-Παναθηναϊκός για να δει αν θα παραμείνει η διαφορά του ενός βαθμού από τον έκτο Άρη (ο Βόλος βρίσκεται στην 5η θέση ή η διαφορά θα αυξηθεί).

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, με τον Κώστα Μπράτσο να χρησιμοποιεί στο βασικό σχήμα τους έντεκα που ξεκίνησαν στο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής με το Λεβαδειακό. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Σι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ και Σιέλης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Λούνα και Γκάγκι. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ντέλετιτς και Τσιρίνος, με τον Πιρές να παίζει πίσω από τον προωθημένο Κούτσια.
Ο προπονητής του Ατρομήτου Κρις Κόλμαν παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Γιαννιώτη, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Κεσχρίντα, Χατζηϊσαΐας, Στρούγγης και Ντε Μποκ. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Γκονζάλεθ, Φριντζόνσον και Κούεν. Στην επίθεση έπαιξαν οι Ρομπάιγ, Ροτάριου και Τζαβίδας.

Άγονο το πρώτο ημίχρονο
Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βόλο να έχει αργεί ανάπτυξη και να προσπαθεί να βρει τους τρόπους και τους διαδρόμους να απειλήσει το τέρμα του Γιαννιώτη. Οι «κυανέρυθροι» δεν ρίσκαραν, έλειψε η δημιουργία στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να καταγραφούν μόλις δύο τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος. Η πρώτη στο 19’ όταν ο Τσιρίνος από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Πιρές που ήταν μέσα στην περιοχή και από πλάγια αριστερά έκανε το σουτ, όχι όπως θα έπρεπε, με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γιαννιώτη. Η δεύτερη στο 36’ όταν ο Τσιρίνος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, αδύναμο, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.
Ο Ατρόμητος σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε να επιδείξει ένα μακρινό σου του Ρομπάιγ στο 15’ το οποίο πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν, δίχως να ανησυχήσει ο τερματοφύλακας του Βόλου.

Γκολάρα ο Γκάγκι “κλείδωσε” τα πλέι οφ
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο ποιοτικά, ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά με στόχο το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού και το πέτυχε στο 56’ με τον Αντόνιο Λούνα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννιώτη.
Ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 76’ με έναν Βολιώτη, τον Γιώργο Τζοβάρα. Είχε περάσει ως αλλαγή πριν από λίγα λεπτά στο ματς και κατάφερε να σκοράρει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ατρομήτου, ο Κλέιμαν απομάκρυνε με αυτοθυσία πάνω στη γραμμή, με τον Τζοβάρα να είναι στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στη συνέχεια ο Βόλος αγχώθηκε, ο Ατρόμητος είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν πιο απειλητικός, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ.
Στο 85’ ύστερα από υπέροχη ντρίμπλα του Ρομπάιγ και παράλληλο γύρισμα, ο Κλέιμαν έχασε την μπάλα από τα χέρια του, αλλά ο Εσκοβάλ πρόλαβε και έδιωξε
Στο 87’ μετά από τρομερή κάθετη πάσα του Καμαρά, ο Ρομπάιγ σε πλάγιο τετ-α-τετ, δεν τελείωσε τη φάση, πήγε να πασάρει στον αμαρκάριστο Κιάρτανσον, αλλά η πάσα είναι πολύ δυνατή και πέρασε άουτ.
Για να φτάσουμε στο 92’ όπου ο Βόλος πήρε τη νίκη με καταπλητικό γκολ του Γκάγκι. Μετά από κλέψιμο της μπάλας και γρήγορη κόντρα των παικτών του Βόλου, ο Γκάγκι έκανε φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Γιαννιώτη, για να γίνει το 2-1 για τους «κυανέρυθρους».

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
Κίτρινες: Σι, Γκάγκι, Καρτάλης-Ντε Μποκ
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Αρούνα, Γκάγκι, Λούνα (67΄Τσοκάνης), Πιρές (80΄Καρτάλης), Τσιρίνος, Ντέλετιτς (89΄Πίρινεν), Κούτσιας.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Στρουγγής, Χατζησαΐας, Κεσχρίντα, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (67΄Οικονομίδης), Κουέν (58΄Καμαρά), Ρομπάιγ, Ροτάριου (67΄Τζοβάρας), Τζαβίδας (67΄Κιάρτανσον).