Με δύο πρόσωπα ο Ολυμπιακός Βόλου

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Πανιώνιο, στο πρώτο παιχνίδι της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, που έγινε στο στάδιο Αλκαζάρ. Διάστημα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και ένα τέρμα. Στην επανάληψη το πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Γκορτσίλας (αυστηρή απόφαση, αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους), με το οποίο ο Εμμανουηλίδης έγραψε το 0-1 στο 57’, άνοιξε το δρόμο στον Πανιώνιο για τη νίκη. Στο 64’ ο Οικονομίδης με σουτ πέτυχε το 0-2, ενώ το τρίτο γκολ για τους «κυανέρυθρους» σημειώθηκε στο 88’ με πλασέ του Εμμανουηλίδη.
Ο Πανιώνιος, πλέον, μετά και το ευρύ 3-0 ουσιαστικά «σφράγισε» από το πρώτο ματς την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, με τη ρεβάνς στη Ν. Σμύρνη να είναι τυπική διαδικασία.

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μακρυωνίτης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Παπαϊωάννου. Στη μεσαία γραμμή στον άξονα αγωνίστηκαν οι Κόλα και Ρόκας. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Κουτσιανικούλης από τα δεξιά, ο Δεινόπαπας από τα αριστερά, με τον Τζέφερσον να παίζει πίσω από τον προωθημένο Τσίτα.
Από την άλλη πλευρά και ο προπονητής του Πανιωνίου, Νίκι Παπαπαβασιλείου, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μαλέρμπ, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος και Λυμπεράκης. Στον άξονα έπαιξαν οι Κιάκος και Κόρμπος. Ο Εμμανουηλίδης αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ο Γρίβας στο δεξί, με τον Οικονομίδη να έχει πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Δούμτσιο, που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Εξαιρετική η παρουσία του Κλεβί Κόλα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι που αγωνίστηκε φέτος

Ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, χωρίς σπουδαίες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίζεται δύο κατηγορίες πιο πάνω.
Οι «ερυθρόλευκοι» έκλειναν σωστά τους χώρους και δεν επέτρεπαν στους παίκτες του Πανιωνίου να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Μακρυωνίτη. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 38’ (δοκάρι).
Στο 13’ το μακρινό σουτ του Κιάκου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μακρυωνίτη, ενώ στο 21’ ο Ευαγγέλου εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Μακρυωνίτη να μπλοκάρει με ευκολία.
Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 30’ με τον Μπουτζίκο να σουτάρει, με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Εμμανουηλίδη, έπειτα από σέντρα του Ρέντζα, η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Μακρυωνίτη. Καλό σουτ του Δούμτσιου στο 34’ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα δεν βρήκε το στόχο (άουτ), με τον Ολυμπιακό να φτάνει κοντά στο γκολ στο 38’, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία. Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαλέρμπ απέκρουσε, με τη μπάλα να βρίσκει το δεξί δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου, ενώ στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους του Πανιωνίου.
Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ο Κουτσιανικούλης στο 40’ σούταρε από μακρινή απόσταση με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαλέρμπ, ενώ στο 45’ σε κεφαλιά του Βοσνακίδη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κόλα, η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.
Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Κόρμπο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Μακρυωνίτη να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Τρία γκολ στο β’ μέρος ο Πανιώνιος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο. Είχε κακές επιλογές στο παιχνίδι του, ο Πανιώνιος ήταν σαφώς καλύτερος, έφτανε με ευκολία σε θέση βολής και κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα και να φτάσει δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ούτε μία ευκαιρία για γκολ, με τον Σούλη Παπαδόπουλο να περνά στο δεύτερο μέρος και τους νεαρούς Καρακώστα, Πριόνα και Κλεμέντε. Θα πρέπει να τονίσουμε, πως στο 63’ αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο ο Θανάσης Δεινόπαπας, ο οποίος ένιωσε τράβηγμα και σήμερα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.
Στο 57’ ο διαιτητής Γκορτσίλας καταλόγισε πέναλτι, με τον Εμμανουηλίδη να το κερδίζει από τον Ρόκα. Μια απόφαση πολύ αυστηρή και δικαιολογημένα οι παίκτες του Ολυμπιακού αμφισβήτησαν το σφύριγμα του Θεσσαλονικιού ρέφερι. Ο Εμμανουηλίδης το εκτέλεσε, για να γράψει το 0-1.
Στο 58’ το σουτ του Οικονομίδη έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μακρυωνίτη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης «έκλεψε» τη μπάλα από τον Παπαϊωάννου, πλάσαρε τον Μακρυωνίτη, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει σωτήρια. Για να φτάσουμε στο 64’ όπου ο Πανιώνιος έκανε το 0-2 και «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη, σ’ ένα διάστημα όπου οι «κυανέρυθροι» πίεζαν την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Γρίβας από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, ο Παπαϊωάννου με το κεφάλι απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Οικονομίδη, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής «κεραυνοβόλησε» τον Μακρυωνίτη, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του Πανιωνίου στο παιχνίδι.
Στη συνέχεια ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση των παικτών του Ολυμπιακού και έχασε μία ακόμη ευκαιρία με τον Οικονομίδη στο 84’ (απέκρουσε ο Μακρυωνίτης), για να πετύχει τελικά και τρίτο τέρμα στο 88’. Ο Οικονομίδης από τα δεξιά έβγαλε ασίστ στον Εμμανουηλίδη και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να γράψει με πλασέ το 0-3.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας).
Κίτρινες: Βοσνακίδης, Ρόκας, Πριόνας – Ρέντζας, Γρίβας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Παπαϊωάννου, Βοσνακίδης, Κόλα, Ρόκας, Δεινόπαπας (63’ ΄λ.τρ. Πριόνας), Κουτσιανικούλης (66’ Κλεμέντε), Τζέφερσον (53’ Καρακώστας), Τσίτας.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Λυμπεράκης (72’ Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας (46’ Παπαγεωργίου), Κόρμπος (68’ Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας.

Στις δηλώσεις του για το παιχνίδι ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σούλης Παπαδόπουλος, τόνισε: «Ξέρουμε ότι δεν θα κατακτήσουμε το Κύπελλο, γι’ αυτό και επιλέξαμε να βάλουμε πολλά παιδιά που δεν έχουν αγωνιστεί και δεν έπαιξαν και την περασμένη Κυριακή. Έπρεπε να ξεκουράσουμε κάποιους ποδοσφαιριστές, γιατί έχουμε ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι την Κυριακή με την Καλαμάτα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν σεβόμαστε τον θεσμό. Άλλωστε, η ομάδα- ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο, παρόλο που ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε πολύ κακή κατάσταση και δεν βοήθησε ούτε εμάς, ούτε τον Πανιώνιο. Νομίζω όμως, ότι στο πρώτο ημίχρονο τα πήγαμε καλά, ήμασταν καλύτεροι, θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί και στο δοκάρι, αλλά και σε μία – δύο περιπτώσεις με τον Κουτσιανικούλη. Στο δεύτερο χρόνο δώσαμε χρόνο και σε κάποια άλλα παιδιά και βγάλαμε κάποιους παίκτες για να τους ξεκουράσουμε. Μέχρι να γίνει το πέναλτι, νομίζω ότι ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί. Από το χρονικό εκείνο σημείο έπεσε η ψυχολογία των παικτών μας και ο Πανιώνιος βρήκε τρόπο και έβαλε άλλα δύο γκολ. Όταν παίζεις και με οκτώ αλλαγές, από το ένα παιχνίδι στο άλλο, σίγουρα δεν μπορείς να βρεις ρυθμό. Αυτό που μου άρεσε ήταν η παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Γιατί τα παιχνίδια δεν παίζονται για 45 λεπτά, αλλά για 90.
Νομίζω, ότι για εμένα που είμαι μία εβδομάδα στην ομάδα, ήταν πολύ χρήσιμο το παιχνίδι, γιατί είδα κάποια παιδιά, που μπορούν να μας βοηθήσουν στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αυτό που με στενοχωρεί είναι, ότι ενώ είχαμε μιλήσει με τον γιατρό για το Δεινόπαπα, είχε να παίξει 1,5 χρόνο μετά από ένα σοβαρό τραυματισμό, αποφασίσαμε να αγωνιστεί 45 λεπτά. Εκεί φταίω εγώ, ενθουσιάστηκε και αυτός και μου είπε να τον αφήσω άλλα 10 λεπτά ακόμα στο παιχνίδι. Έπρεπε να είχε γίνει αλλαγή και δυστυχώς τραυματίστηκε. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, ένα τράβηγμα στον δικέφαλο, αλλά θα τον κρατήσει πίσω μια εβδομάδα. Αυτό με έχει στεναχωρήσει πιο πολύ από όλα…».
Από την πλευρά του, ο προπονητής του Πανιωνίου, Νίκι Παπαβασιλείου, τόνισε για το παιχνίδι: «Μία νίκη πάντα δίνει θετική ενέργεια, αυτό που χρειαζόμαστε αυτό τον καιρό. Ξέρουμε πολύ καλά πόσο δύσκολο είναι να χάνεις ένα παιχνίδι 4-0 (σ.σ. με Ατρόμητο) και οι ποδοσφαιριστές πως είναι ψυχολογικά. Δώσαμε ευκαιρία στα νέα παιδιά και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Νομίζω ότι ο Πανιώνιος έχει πολλά παιδιά που μπορεί να βλέπει αισιόδοξα στο μέλλον. Μία πολύ καλή προσπάθεια από όλους, μία σοβαρή επαγγελματική νίκη».

Ο Καδδάς «σφυρίζει» με Καλαμάτα
Ο Παναγιώτης Καδδάς από την ΕΠΣ Αχαΐας ορίστηκε να διευθύνει τον αγώνα Καλαμάτα-Ολυμπιακός, που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 3 Νοεμβρίου, στις 15:00, στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Βοηθοί θα είναι οι Δημήτρης Βεργέτης από την Αρκαδία και Σπήλιος Οικονόμου από την Πάτρα. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Νίκος Αυγερινός από την Αρκαδία. Παρατηρητής θα είναι η Αντωνία Κοκοτού από την Αργολίδα.