Με δύο γκολ του Μάντζιου ο Ολυμπιακός πέρασε από την Κατερίνη

Φωτό: Θεσσαλία

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου στην Κατερίνη, επικρατώντας με 2-1 του Πιερικού. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «ερυθρολεύκων» ο νεοαποκτηθείς Βαγγέλης Μάντζιος. Ο έμπειρος επιθετικός στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας, οδηγώντας το βολιώτικο συγκρότημα στη νίκη.
Το 0-1 έγινε στο 39’ με χτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάντζιος. Το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από τον Πατσιογιώργο.
Ο Πιερικός ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με δυνατό σουτ του Κωτσιαρίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Ο Βαγγέλης Μάντζιος, ωστόσο, έδωσε τη λύση για τον Ολυμπιακό στο 68’με πολύ ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή (γύρισε το σώμα του) μετά από πάσα του Φλίγκου.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Χρ. Δεμερτζής, Ν. Δεμερτζής (Πέλλας)
Κίτρινες: Τσιούχας, Ντινόπουλος, Λαμπίρης-Σαχινίδης, Ρόκας, Ναζίμ
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Πατσιογιώργος, Λαμπίρης, Τσιούχας, Χατζηδίμπας, Θ. Καρτσαμπάς (44’ λ.τρ. Σεχολάρι), Λαζαρίδης, Α. Καρτσαμπάς (88’ Μπατσαράς), Σκλιοπίδης, Δαδάκος (77’ Μαυρίδης), Κωτσιαρίδης (Μαρίνογλου), Ντινόπουλος
ΟΛΥΠΙΑΚΟΣ Β: Γιακουμής, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης (19’ λ.τρ. Ναζίμ), Κόλα, Σαχινίδης (60’ Φλίγκος), Σερτζίνιο (90’ Καμπλιώνης), Λώττας (77’ Σκοπελίτης), Μάντζιος.