Με… «30άρα» η Ιταλία στους «8»! (videos)

pegasus_LARGE_t_1041_106672991

Το Ισραήλ είχε δείξει ένα εξαιρετικό πρόσωπο μέχρι στιγμής, όμως κόντρα στην Ιταλία βρήκε το… μάστορά του.

Με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να πραγματοποιεί μακράν την καλύτερή του εμφάνιση στο Ευρωμπάσκετ μέχρι στιγμής, σημειώνοντας 27π. (9/11β., 6/8διπ., 2/4τριπ.), η «σκουάντρα ατζούρα» διέλυσε τους ισραηλινούς με 82-52 και πέρασε στους «8» της διοργάνωσης.

Εκεί, η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Λιθουανία – Γεωργία που αρχίζει στις 22:00.

Οσον αφορά το ματς, ουσιαστικά οι Ισραηλινοί κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους μόλις για ένα δεκάλεπτο το πρώτο. Εν συνεχεία η Ιταλία κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με «αέρα» 10π. (30-40), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε… θραύση με επιμέρους σκορ 28-9!

Ετσι έκλεισαν την περίοδο με «αέρα» 29 πόντων (39-68), με το το τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτά πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα…

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-22, 30-40, 39-68, 52-82

ΙΣΡΑΗΛ (Εντελσταϊν): Γιβζόρι, Ντόουσον 1, Μέκελ 20 (2), Ελιγιάχου 12, Κάσπι 8 (1), Λιμονάντ, Καντίρ 4, Οχαγιόν 2, Γκριν, Φίσερ 5.
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζιάνι): ΝτελαΒάλε 8 (2), Μπελινέλι 14 (4), Αραντόρι 2, Τζεντίλε 27 (2), Γκαλινάρι 6, Μπαρνιάνι 7 (1), Κουζέν 2, Μέλι 5 (1), Τσιντσιαρίνι 3 (1), Χάκετ 6, Πολονάρα 2.