«Λύγισε» στο 88’ ο Ρήγας Φεραίος

Τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας ήττα του γνώρισε χθες ο Ρήγας Φεραίος. Οι Βελεστινιώτες πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα στο Προάστιο Καρδίτσας απέναντι στον Α.Ο. Σελλάνων, αλλά με γκολ που δέχθηκαν στο 88’ από τον Υφαντή, έχασαν με 2-1. Ο Τσελεπής στο 17’ είχε βάλει τον Ρήγα σε θέση… οδηγού στο ματς, ενώ η ισοφάριση των γηπεδούχων ήλθε στο 46’ από τον Μαρούδα.

Στράφι πήγε η χθεσινή καλή εμφάνιση του Ρήγα Φεραίου στην «καυτή» έδρα του Α.Ο. Σελλάνων. Οι Βελεστινιώτες ήταν ανώτεροι στο α’ μέρος και δίκαια βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, δείχνοντας ικανοί για ένα ακόμη άθλο μακριά από το «σπίτι» τους.

Όμως, μία αδράνεια στην άμυνα έφερε την ισοφάριση στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και πίεσαν τους «κυανόλευκους», που παρά τις απουσίες τους έδειχναν να αντέχουν. Μάλιστα στο 86’ απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τζοβάρα για να προηγηθούν ξανά και επειδή η μπάλα… τιμωρεί, δέχθηκαν το 2-1 μόλις δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Με αυτή την ήττα ο Ρήγας έμεινε στους 12 βαθμούς και οπισθοχώρησε στην 9η θέση του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Γίνεται κατανοητό ότι την ερχόμενη Κυριακή θα πρέπει πάση θυσία να κερδίσει τον Αχιλλέα Φαρσάλων στο στάδιο του Βελεστίνου για να συνεχίσει να έχει ακέραιες τις ελπίδες για την παραμονή.

Πώς παρατάχθηκαν οι Βελεστινιώτες

Οι παίκτες-προπονητές του Ρήγα Φεραίου δεν υπολόγιζαν χθες στους… εαυτούς τους, με τον Γιώργο Αλεξίου να εκτίει ποινή λόγω καρτών και τον Χρήστο Σπαθή να μην είναι 100% έτοιμος, ενώ εκτός αποστολής ήταν και πάλι οι στρατευμένοι Θανάσης Μπόρας και Ντίνος Γεωργατζής.

Προτιμήθηκε σύστημα 4-3-3, με έκπληξη τη χρησιμοποίηση του Χατζηαθανασίου στη μεσαία γραμμή και όχι στο δεξί άκρο της άμυνας. Εκεί τοποθετήθηκε ο Ράπτης, προφανώς λόγω των καλών του εμφανίσεων στα προηγούμενα παιχνίδια. Όσον αφορά τις άλλες θέσεις της άμυνας, τερματοφύλακας ήταν ο Παπαγιάννης, αριστερό μπακ ο Λάμπρου και στόπερ οι Γκάγκας και Καρλιάμπας.

Ο Παπακώστας ήταν ο ανασταλτικός χαφ και ο Χατζηαθανασίου με τον Χατζησταμάτη οι εσωτερικοί μέσοι. Ο Τσιώλης ξεκίνησε σε θέση δεξιού εξτρέμ, με τον Τσελεπή να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από την αριστερή πλευρά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης χρησιμοποιήθηκε ο Τζοβάρας.

Με… φόρα από το Κύπελλο ο Τσελεπής

Στο πρώτο μέρος ο Ρήγας Φεραίος ήλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης. Έκλεισε σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έψαξε το γκολ, το οποίο βρήκε με τον Τσελεπή. Ο τελευταίος φαίνεται πως είχε έρθει με… φόρα από το Κύπελλο, έχοντας σημειώσει δύο τέρματα σε βάρος του Μαγνησιακού την Τετάρτη στο «Κιούπι» και χθες ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ.

Οι Βελεστινιώτες απείλησαν πρώτοι με το απευθείας φάουλ του Τσιώλη στο 8’, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε για τους γηπεδούχους ένα σουτ του Μαρούδα στο 12’. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου ο Τσιώλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Αρχοντής με όμορφο τάκλιν παραχώρησε κόρνερ.

Το 0-1 σημειώθηκε στο 17ο λεπτό: Ο Παπακώστας έκανε τη μπαλιά προς τα καρέ των γηπεδούχων και Χάδιαρης φάνηκε να έχει τον έλεγχο της φάσης. Προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον τερματοφύλακα Κουτσόπουλο, αλλά όχι σωστά. Ο Τσελεπής κατάλαβε το πιθανό λάθος, κυνήγησε και έκλεψε τη μπάλα την οποία έστειλε στα δίχτυα με δεξί πλασέ.

Στο 29’ ο Ρήγας «άγγιξε» δεύτερο τέρμα. Ο Τσελεπής τροφοδότησε τον Τσιώλη, που μπήκε στην περιοχή και πιεζόμενος από τον Κούρκουλα πλάσαρε για να πέσει στη δεξιά του γωνία και να μπλοκάρει ο Κουτσόπουλος. Δύο λεπτά αργότερα χρειάστηκε και ο Παπαγιάννης να επέμβει, εξουδετερώνοντας σουτ του Βουκομάνοβιτς. Επίσης, μία ακόμη προσπάθεια του Σέρνου επιθετικού των Σελλάνων κατέληξε άουτ στο 44’.

Στο β’ μέρος η ανατροπή για τους γηπεδούχους

Με τον… αέρα του 0-1 επρόκειτο να μπει στο β’ μέρος ο Ρήγας, αλλά αυτό δεν συνέβη διότι μόλις στο 46’ δέχθηκε την ισοφάριση από μία αδράνεια στην άμυνά του. Ο Υφαντής επιχείρησε σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και ο Παπαγιάννης έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε. Όμως κανείς δεν απομάκρυνε τη μπάλα. Κάτοχός της έγινε ο Μαρούδας, που την προώθησε στα δίχτυα για το 1-1.

Όπως είναι λογικό η ψυχολογία των γηπεδούχων ανέβηκε και με τη βοήθεια του ένθερμου κοινού τους προσπάθησαν για την ανατροπή, παίζοντας αρκετά σκληρά σε ορισμένες περιπτώσεις. Στο 65’ ένα λάθος του Γκάγκα έδωσε την ευκαιρία στον Κοντό να βγάλει σέντρα για τον Παπαδημητρόπουλο, ο οποίος σούταρε άουτ. Άστοχα ήταν και τα σουτ των Υφαντή στο 68’ και Μαρούδα στο 73’.

Στο επόμενο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τον Ρήγα στο β’ ημίχρονο, όταν ο Τσιώλης έκανε το σουτ  από τα δεξιά και η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Ο Παπαδημητρόπουλος δοκίμασε το πόδι του και στο 77’, αλλά ο Παπαγιάννης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε εύκολα.

Ο Ρήγας ήθελε μία καλή αντεπίθεση, που ήλθε στο 86’. Από προσπάθεια του Παπαγεωργίου, ο Τζοβάρας βγήκε τετ α τετ με τον Κουτσόπουλο χωρίς να τον «νικήσει». Ο τερματοφύλακας των Σελλάνων απέκρουσε σε κόρνερ.

Και αφού στη φάση αυτή δεν έγινε το 1-2, δύο λεπτά αργότερα (88’) σημειώθηκε το νικητήριο γκολ των γηπεδούχων. Ο Μετούσι σέντραρε από τα δεξιά και ο Υφαντής με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι Βελεστινιώτες δεν είχαν τα χρονικά περιθώρια να αντιδράσουν, ενώ τελείωσαν το ματς και με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Παπαγεωργίου στο 92’.

Διαιτητής: Διώτης (Ευρυτανίας).

Βοηθοί: Κουρλός, Μπύρος (Ευρυτανίας).

Κόκκινη: 92’ Παπαγεωργίου.

Κίτρινες: Χάδιαρης, Τζάνης-Παπακώστας, Τσιώλης.

Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Κουτσόπουλος, Μάττας (46’ Παπαδημητρόπουλος, 93’ Παπαδημητρίου), Τζάνης, Αρχοντής, Κούρκουλας, Μαρούδας (84’ Δανιήλ), Μετούσι, Χάδιαρης, Βουκομάνοβιτς, Κοντός, Υφαντής (94’ Γιαγιάκος).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Ράπτης (84’ λ.τρ. Σούγκαρης), Γκάγκας, Λάμπρου, Καρλιάμπας, Χατζηαθανασίου (89’ Τζέκα), Παπακώστας (59’ Παπαγεωργίου), Χατζησταμάτης, Τζοβάρας, Τσιώλης, Τσελεπής (68’ Νασιακόπουλος).