Φύσηξε… ούριος άνεμος στη Νίκη

Ούριος άνεμος φύσηξε στο Πανθεσσαλικό. Σε αγώνα που διεξήχθη με δυνατό αέρα η Νίκη συνέτριψε με 6-0 ο ΑΠΟΚ Βελούχι έχοντας εξαιρετική απόδοση. Από δύο τέρματα σημείωσαν οι Τζιώρας (6’, 55’) και Ιορδανίδης (14’, 65’) και ένα ο Γιάκοβλεφ (40’). Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες των «κυανολεύκων» με αποκορύφωμα τα δοκάρια των Γιάκοβλεφ και Ντόλγκι.

Τα πλάνα των προπονητών

Το 4-2-3-1 επέλεξαν οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Θεολόγης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Καρτσαμπά και Δημολιό. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μέτσε, Ντόλγκι (στον άξονα), Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Μπάιριτς (αριστερά), με τον Ιορδανίδη οργανωτή και τον Τζιώρα επιθετική αιχμή.

Διάταξη 4-1-4-1 προτίμησε ο Γιώργος Φλωράκης. Τερματοφύλακας ήταν ο Ρεσίτης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Κόλιας (δεξιά), Παχής (αριστερά), Σιάτρας και Γιαουπλάρι (σέντερ μπακ). Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Ζαραβέλης με εσωτερικούς μέσους τους Κατσαδούρο και Χαλλή (μέσα δεξιά και μέσα αριστερά αντίστοιχα). Στα άκρα έπαιξαν Ι. Λάππας και Μπακαλίδης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κακκάβας.

Εκρηκτική αρχή από τη Νίκη

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της Νίκης, καθώς πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά παιχνιδιού είχε ήδη δημιουργήσει ισάριθμες ευκαιρίες για γκολ. Αρχικά στο 1’ ο Δημολιός σέντραρε προς τον Τζιώρα, ο οποίος τροφοδότησε τον Ιορδανίδη, ο οποίος όμως από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Γιάκοβλεφ να δημιουργήσει κίνδυνο από τα δεξιά. Αφού «άδειασε» τον Παχή σούταρε για να αποκρούσει ο Ρεσίτης. Πάντως ο Ουκρανός θα μπορούσε να πασάρει στον Τζιώρα, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 6ο λεπτό. Ιορδανίδης και Γενιτσαρίδης συνδυάστηκαν άψογα με τον δεύτερο να επιχειρεί σέντρα «διαβήτη» για τον Τζιώρα, ο οποίος με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Ρεσίτη ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Το γκολ αυτό ανέβασε ακόμη περισσότερο την ψυχολογία των γηπεδούχων οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 14’. Ο Γιάκοβλεφ με υπέροχη πάσα έδωσε στον Τζιώρα που έσπασε το τεχνητό οφσάιντ των φιλοξενουμένων και μπήκε στην περιοχή. Αν και κλείστηκε κατόρθωσε να βρει τον Ιορδανίδη, ο οποίος με συρτό σουτ νίκησε τον Ρεσίτη για το 2-0.

Η ομάδα των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου ήταν καταιγιστική και στο 19’ άγγιξε το τρίτο τέρμα. Ο Γιάκοβλεφ έκανε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ, αλλά ο Ρεσίτης απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια. Νέα προσπάθεια του Ουκρανού στο 21’ αλλά το σουτ που επιχείρησε αυτή τη φορά κόντραρε σε πόδι αμυνομένου και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων (κόρνερ). Στο 23’ ο Ιορδανίδης σέντραρε από τα αριστερά και ο Τζιώρας έπιασε κεφαλιά, την οποία όμως εξουδετέρωσε ο Ρεσίτης.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του ΑΠΟΚ καταγράφηκε στο 27’. Ο Γιαουπλάρι έπιασε θεαματικό «ψαλίδι» από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά χωρίς δύναμη, με συνέπεια ο Θεολόγης να πέσει στην αριστερή γωνία και να μπλοκάρει με ευκολία.

Η Νίκη… επανήλθε στις ευκαιρίες με δύο χαμένες μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Πρώτα στο 30’ σε γύρισμα του Τζιώρα δεν πρόλαβε να επωφεληθεί ο Ντόλγκι σε κενή εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιάκοβλεφ έδωσε για τον Γιάκοβλεφ που με βολέ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Με κινηματογραφική ταχύτητα άλλαξαν την μπάλα Τζιώρας, Ντόλγκι και Μπάιριτς στο 33’. Τελικός αποδέκτης ο Κροάτης, ο οποίος ξεπέρασε με προσποίηση τον Κόλια και πλάσαρε με το αριστερό για να παραχωρήσει κόρνερ ο Ρεσίτης.

Ο Γιάννης Φλωράκης ξόδεψε νωρίς την πρώτη του αλλαγή αντικαθιστώντας τον Γιαουπλάρι (προερχόταν από θλάση και δεν μπόρεσε να συνεχίσει) με τον Ν. Λάππα στο 34’. Μάλιστα στο 36’ το Βελούχι έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Θεολόγης δεν επιχείρησε καλή έξοδο, αλλά ο Μπακαλίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε ανυπεράσπιστη εστία πιεζόμενος από τον Γενιτσαρίδη.

Η συνέχεια όμως πάλι ανήκε στη Νίκη. Ο Τζιώρας δεν αξιοποίησε ωραία σέντρα του Μπάιριτς στο 37’, ενώ στο 39’ ο Ιορδανίδης γύρισε την μπάλα, αλλά πριν αυτή φτάσει στον Τζιώρα πρόλαβαν να διώξουν οι αμυνόμενοι.

Κι ενώ στο 40’ ο Κακκάβας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Θεολόγη με πλασέ, ο Γιάκοβλεφ αποδείχθηκε πιο εύστοχος στο επόμενο λεπτό. Ο Ουκρανός δέχθηκε σέντρα ακριβείας από τον Τζιώρα και αφού στόπαρε ψύχραιμα, με σουτ «εκτέλεσε» από κοντά τον αντίπαλο τερματοφύλακα (3-0).

Πάντως αξίζει να σημειωθεί ο Γιάννης Φλωράκης υποχρεώθηκε να αλλάξει και τον δεύτερο στόπερ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Κι αυτή τη φορά η αλλαγή ήταν αναγκαστική με τον Σιάτρα να τραυματίζεται και να παραχωρεί τη θέση του στον Αθανασόπουλο.

Άλλα τρία γκολ στην επανάληψη

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο, δηλαδή με ευκαιρία της Νίκης. Ήταν το 47’ όταν έπειτα από σέντρα του Γιάκοβλεφ, ο Τζιώρας έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Ρεσίτης πετάχθηκε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά. Δυνατό σουτ του Ντόλγκι έφυγε στα… ύψη στο 54’.

Στο επόμενο λεπτό τελικά η μπάλα μπήκε στα δίχτυα. Ο Τζιώρας εμβόλισε την αντίπαλη οπισθοφυλακή από τα δεξιά και ενώ φάνηκε να χάνει την ισορροπία του με προβολή κατάφερε να νικήσει τον Ρεσίτη σημειώνοντας το 4-0.

Οι «κυανόλευκοι» δεν ανέκοψαν ρυθμό και στο 58’ είχαν δεύτερο δοκάρι. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο έτερος Ουκρανός, ο Ντόλγκι, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Σαν να μην έφταναν όλα τα δεινά για την ομάδα του, ο Γιάννης Φλωράκης χρειάστηκε να προχωρήσει και σε τρίτη αναγκαστική αλλαγή, η οποία αφορούσε πάλι παίκτη που αγωνιζόταν στο κέντρο της άμυνας. Ο Ζαραβέλης που έγινε στόπερ μετά την έξοδο του Γιαουπλάρι τραυματίστηκε και στη θέση του μπήκε ο Σκοπέτος. Την ίδια στιγμή οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος απέσυραν τους Μπάιριτς και Τζιώρα περνώντας στο ματς τους Γαρυφαλλόπουλο και Βουρδάκη αντίστοιχα.

Πλέον ό,τι έκαναν οι γηπεδούχοι έπιανε και στο 65’ ήρθε και το πέμπτο τέρμα. Ο Δημολιός εκτέλεσε κόρνερ και ο Ιορδανίδης με δύσκολη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό μέρος των διχτύων (5-0).

Μετά η Νίκη έριξε τον ρυθμό, κάτι όμως που δεν την εμπόδισε να έχει μια ακόμη καλή στιγμή στο 70’. Ο Ντόλγκι εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκών. Επίσης δυνατό σουτ του Δημολιού δεν βρήκε στόχο στο 85’.

Πάντως η χθεσινή συνάντηση επιφύλασσε ακόμη ένα γκολ για τη Νίκη. Αυτό σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Δημολιός πραγματοποίησε σέντρα και ο Γαρυφαλλόπουλος με κεφαλιά «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)

Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Μανασής (Τρικάλων)

Κίτρινες: Γενιτσαρίδης – Αθανασόπουλος

ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης (67’ Λάιος), Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Ντόλγκι, Μέτσε, Γιάκοβλεφ, Μπάιριτς (53’ Γαρυφαλλόπουλος), Ιορδανίδης (71’ Ματθαίου), Τζιώρας (59’ Βουρδάκης).

ΒΕΛΟΥΧΙ: Ρεσίτης, Κόλιας, Παχής (67’ Σερπάνος), Σιάτρας (45’ λ.τρ. Αθανασόπουλος), Γιαουπλάρι (34’ λ.τρ. Ν. Λάππας), Ζαραβέλης (61’ λ.τρ. Σκοπέτος), Ι. Λάππας, Κατσαδούρος, Μπακαλίδης, Κακκάβας, Χαλλής.