«Λύγισε» στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Δήμητρα

Κρίμα για την Δήμητρα… Μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κρατούσε την ισοπαλία στην έδρα του Π.Ο. Φήκης, αλλά σε αυτό το χρονικό σημείο, όπου δεν μπορούσε να αντιδράσει, δέχθηκε γκολ από τον Ζέρβα και έχασε με 1-0.

Με αυτόν τον τρόπο «έσπασε» το αήττητο πέντε αγώνων που είχε η ομάδα της Ευξεινούπολης. Θυμίζουμε ότι οι «πράσινοι» είχαν χάσει εντός έδρας με 3-1 από τον Α.Ο. Υπάτου στην 3η αγωνιστική και έκτοτε μετρούσαν τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Κατά σειρά είχαν αποσπάσει «λευκή» ισοπαλία στην έδρα του Ηρακλή Λάρισας, κέρδισαν εντός τον Ατρόμητο Παλαμά με 1-0, πανηγύρισαν δύο σερί σπουδαία «διπλά» επί της Αταλάντης με 1-2 και επί της Νέας Αρτάκης με 0-1, ενώ πριν το χθεσινό ματς έφεραν και 0-0 με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος».

Στο γήπεδο της Φήκης ο τεχνικός της Δήμητρας Στέλιος Αρσένος παρέταξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ήταν ο Χαρχαλάκης (ο Σταυράκης δεν αγωνίστηκε λόγω προβλήματος στη μέση). Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Φαράντος και αριστερός ο Θεοδωρόπουλος, ενώ το δίδυμο των σέντερ μπακ αποτελούσαν οι Στεφανής και Γαλανόπουλος. Οι Θωμαΐδης, Καμπέρης και Κρανάς έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Βουρδάκης και από τα αριστερά ο Διαμαντόπουλος, ενώ στη θέση του σέντερ φορ έπαιξε ο Αναστασίου.

Η ομάδα της Ευξεινούπολης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και δικαιούταν ένα γκολ στα πρώτα λεπτά. Στο 4’ ο Φαράντος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και είδε τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 11’ ο Διαμαντόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Γαλανόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Νέα φάση για τη Δήμητρα στο 38’ με το σουτ του Καρρά που δεν βρήκε στόχο. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Π.Ο. Φήκης δεν είχε απειλήσει. Η μοναδική καλή του στιγμή στο α’ μέρος καταγράφηκε στο 44’ με την κεφαλιά του Ιωάννου που πέρασε άουτ.

Αντίθετα, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες πριν σκοράρουν. Στο 68’ ο Σκόνδρας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε άουτ, ενώ στο 87’ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ιωάννου. Όλα έδειχναν ότι η Δήμητρα θα έφευγε με τον πόντο της ισοπαλίας από το γήπεδο της Φήκης, αλλά στο 95’ οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της νίκης τους. Σε φάση διαρκείας στα καρέ των «πρασίνων», οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να διώξουν. Ο Γκαντιάς έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, ο προωθημένος Πολυζόπουλος απέτυχε να τη σπρώξει στα δίχτυα εξ επαφής, αλλά ήρθε ο Ζέρβας σε δεύτερο χρόνο να σουτάρει εύστοχα και να γράψει το 1-0.

Διαιτητής: Μπουρουτζίκας (ΕΠΣ Λάρισας).
Βοηθοί: Γιοβάνης, Καλογριαννίτης (Καρδίτσας).
Π.Ο. ΦΗΚΗΣ: Ντάσκας, Γεωργάκης, Τζέλης, Μωραΐτης, Κατσαντώνης, Πολυζόπουλος, Καλαμαράς, Σκόνδρας (80’ Ζέρβας), Γκαντιάς, Κοντογεώργος (60’ Μακρής), Ιωάννου.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Χαρχαλάκης, Φαράντος, Θεοδωρόπουλος (75’ Σιόβας), Στεφανής, Γαλανόπουλος, Θωμαΐδης, Βουρδάκης (87’ Μπέικος), Καρράς, Καμπέρης (75’ Βούλγαρης), Αναστασίου, Διαμαντόπουλος.