Κύπελλο: Τρεις Σλοβένοι έκαναν τη ζημιά στον Βόλο στην ήττα με 3-0 από τον Παναθηναϊκό

Εξ αρχής το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ήταν δύσκολο για τον Βόλο. Οι «κυανέρυθροι» άντεξαν μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν και δέχθηκαν το πρώτο γκολ, για να δουν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κότνικ άλλες δύο φορές. Ο Βόλος ηττήθηκε με 3-0 για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Λονγίγκιν, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουανκάρ. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πέρεθ και Τσέριν στον άξονα και Μπερνάρ (δεξιά) και Βέρμπιτς (αριστερά). Το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σπόραρ και Παλάσιος.

Από την πλευρά του ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε τον Βόλο με διάταξη 3-4-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Κότνικ, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ, Σιέλης και Πίρινεν. Οι Άλχο δεξιά και Ουές αριστερά ήταν οι δύο φουλ μπακ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μπαριέντος και Μεσκίδα, ο Νοκέρ έπαιξε στη δεξιά πλευρά, ο Ντέλετιτς στην αριστερή, με τον Οζέγκοβιτς να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Γκολ ο Σπόραρ στο τέλος του ημιχρόνου
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να πιέσει τον Βόλο και να επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι.

Ο Βόλος είχε μεγάλο πρόβλημα από τη δεξιά πλευρά της άμυνας και στο 8’ ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη σημαντική φάση στο παιχνίδι. Ο Κώτσιρας βρήκε ωραία τον Βέρμπιτς, αυτός άφησε ωραία την μπάλα για τον Σπόραρ, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Κότνικ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 21’ συνδυάστηκαν πολύ ωραία οι Κώτσιρας και Παλάσιος, ο πρώτος με σουτ μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κότνικ, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Βέρμπιτς έκανε το δυνατό σουτ, όμως και πάλι ο Κότνικ απέκρουσε σωτήρια.

Μετά το 25’ οι παίκτες του Βόλου ισορρόπησαν το παιχνίδι, κράτησαν μπάλα και προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση.

Στο 33’ οι “κυανέρυθροι” θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ. Ο Μπαριέντος πάσαρε στον Άλχο, ο Φινλανδός μέσα από την περιοχή σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Λοντίγκιν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι «πράσινοι» ανέβασαν και πάλι ρυθμούς και στο 42’ νέα σπουδαία απόκρουση έκανε ο Κότντικ, ο οποίος αποσόβησε το γκολ για τον Παναθηναϊκό στο σουτ που επιχείρησε ο Παλάσιος.

Για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπερνάρ έκανε τη σέντρα, ο Βέρμπιτς βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αυτή έφτασε στον αμαρκάριστο Σπόραρ, ο οποίος από πολύ κοντά με σουτ έγραψε το 1-0. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για οφσάιντ, με γκολ να μετρά τελικά, σε μια οριακή φάση.

«Καθάρισε το ματς σε πέντε λεπτά ο ΠΑΟ στο β’ μέρος
Αποδιοργανωμένος παρουσιάστηκε ο Βόλος στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει δύο γκολ, να φτάνει στο 3-0 και να βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Πάντως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ήταν η ομάδα που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 52’, με τον Νοκέρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Λοντίγκιν να αποκρούει την μπάλα, κρατώντας την εστία του ανέπαφη. Κι αφού δεν έγινε το 1-1, δύο λεπτά αργότερα, στο 54’, ο Παναθηναϊκός πέτυχε δεύτερο τέρμα. Μετά από πάσα του Κώτσιρα, ο Τσέριν από το ύψος της μεγάλης περιοχής με φαλτσαριστό σουτ με το δεξί έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κότνικ, γράφοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 59’ ο Παναθηναϊκός βρήκε και τρίτο γκολ. Σκόρερ ο Βέρμπιτς, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 3-0. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί, με τους «πράσινους» στη συνέχεια να ρίχνουν τον ρυθμό, ενώ και ο Βόλος από την πλευρά του δεν έδειξε διάθεση να κυνηγήσει κάποιο γκολ, προκειμένου να μειώσει το σκορ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος, Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

4ος διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Βέρμπιτς,Τσέριν-Ντέλετιτς, Μπαριέντος, Τάχατος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνσουσον, Χουάνκαρ (84’ Σάντσες), Ρούμπεν (65’ Κουρμπέλης), Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιοςμ(84’ Κυριόπουλος), Βέρμπιτς (69’ Σαβιέρ), Σπόραρ (65’ Ιωαννίδης)

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Εσκοβάλ, Σιέλης, Πίρινεν, Άλχο, Μπαριέντος (73’ Μεταξάς), Μεθκίδα (66’ Ματίγια), Ουές (73’ Τάχατος) , Ντέλετις, Νοκέρ (66’ Φερνάντες), Οζέγκοβιτς (80’ Κούτσιας).