Κρητικός: Μας έλειψε το γκολ

Οι παίκτες της Νίκης εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από την εχθρική διαιτησία στις Σέρρες, με συνέπεια να μην έχουν το καθαρό μυαλό για να σκοράρουν απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’ μένοντας στο 0-0.

Ο Τάσος Κρητικός δήλωσε ότι τέτοια γεγονότα δεν πρέπει να επηρεάζουν τους ποδοσφαιριστές, ενώ εξέφρασε τη στεναχώρια του για τους δύο χαμένους βαθμούς εντός έδρας. Αναλυτικά όσα είπε ο εξτρέμ της Νίκης:

Για την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό Β’: «Ήταν ένα δύσκολο αποτέλεσμα για εμάς. Είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα στο πλάνο που βγάλαμε στο γήπεδο. Δυστυχώς μας έλειψε το γκολ. Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο πιέσαμε αρκετά και δεν ευτυχήσαμε να βάλουμε το γκολ σε δυο-τρεις περιπτώσεις που φτάσαμε κοντά, Θεωρώ ότι θα ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι.

Στη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε ακόμη περισσότερο. Θεωρώ ότι ο αντίπαλος δεν έκανε «Fair Play». Έπεσε κάτω πέντε-δέκα φορές χωρίς λόγο, πράγμα δεν μας βοήθησε καθόλου, γιατί χάλασε τον ρυθμό του παιχνιδιού μας.

Παρόλα αυτά η ομάδα δείχνει ότι ξέρει τι κάνει στο γήπεδο, έχει πλάνο και σύντομα τα αποτελέσματα θα είναι μόνο οι τρεις βαθμοί και τίποτε άλλο»

Για το πόσο δύσκολο ήταν να ξεπεραστεί ψυχολογικά η διαιτητική «σφαγή» των Σερρών: «Έτσι όπως ήρθε το αποτέλεσμα στις Σέρρες, όπου όλοι είδατε με τον κ. Καραντώνη και τα διαιτητικά λάθη, προφανώς μας άφησε μεγάλη πικρία.

Είχαμε προετοιμαστεί εξίσου καλά και σ’ εκείνο το παιχνίδι, αλλά δεν πρέπει να μας επηρεάζουν αυτά. Εμείς είμαστε επαγγελματίες και σε κάθε παιχνίδι πρέπει να δίνουμε το 100%.

Σίγουρα κάποιοι μπορεί να είδαν το αρνητικό αποτέλεσμα στις Σέρρες, αλλά έτσι όπως ήρθε και με την εικόνα που δείξαμε, δεν ήταν κάτι αρνητικό. Ίσα-ίσα μερικές φορές να μην στεκόμαστε μόνο στο αποτέλεσμα, αλλά και σ’ αυτό που γίνεται μέσα στο γήπεδο, όπως έγινε τώρα. Θεωρώ ότι αν συνεχίσει σ’ αυτόν τον δρόμο η ομάδα, θα έχει μόνο θετικά αποτελέσματα γιατί κάνει κάτι τελείως διαφορετικό απ’ όλες τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος».