Κρατά τα θετικά ο Ολυμπιακός από το φιλικό με τη Βέροια και δουλεύει πάνω στις αδυναμίες

Χρήσιμα συμπεράσματα, ως προς την πορεία της προετοιμασίας, είχε την ευκαιρία να βγάλει ο Στέφανος Ξηροφώτος στο φιλικό με τη Βέροια. Ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Διάστημα, στο οποίο η ομάδα έβγαλε αντίδραση, είχε περισσότερη ενέργεια και πάθος στο παιχνίδι της και κατάφερε το 1-0 εις βάρος της να το κάνει 2-1 υπέρ της, για να ισοφαριστεί από τη Βέροια με ένα πέναλτι που μόνο ο διαιτητής της αναμέτρησης είδε.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν με επιτυχία μια ομάδα που αναμένεται να είναι από τις πρωταγωνίστριες στη Φούτμπολ Λιγκ, η οποία διαθέτει παίκτες έμπειρους, επιπέδου Σούπερ Λιγκ 2 και το παιχνίδι είχε σημαντικό βαθμό δυσκολίας.

Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός άρεσε με την εμφάνισή του στο β’ μέρος, ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα παρουσίασε αδυναμίες, τις οποίες εντόπισε η τεχνική ηγεσία και πάνω σ’ αυτές θα δουλέψει, προκειμένου η ομάδα να παρουσιαστεί έτοιμη στο πρωτάθλημα.

Ο Στάθης Βασιλούδης ήταν από τους ποδοσφαιριστές που διακρίθηκαν ιδιαίτερα στο παιχνίδι, παίζοντας όλο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ πολύ καλός ήταν ο Μιχάλης Γιαννίτσης (απροσπέλαστος στην άμυνα), αλλά και ο Ιγκόρ Φιλίποβιτς. Ο Νίκολας Ντα Κόστα έδειξε σ’ ένα ακόμη παιχνίδι πόσο καλός ποδοσφαιριστής είναι και αποτελεί, αυτή τη στιγμή, κεφάλαιο για τον Ολυμπιακό.

Αποκάλυψη του αγώνα ο νεαρός Γιώργος Παπακώστας, ο οποίος έπαιξε ως δεξιός μπακ και τα πήγε πολύ καλά. Ο Χρήστος Αγρόδημος αποτελεί σταθερή αξία στον άξονα, όπως και ο Νίκος Μπουτζίκος στο αριστερό άκρο της άμυνας, ενώ ο Κλεβί Κόλα παρουσιάζεται ανεβασμένος. Σημείωσε ένα πανέμορφο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Γιώργος Λαδάς όποτε χρειάστηκε ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια του, ενώ ο Μπρούνο Μπαράνκο ήταν κινητικός, σαφώς καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και αυτός που δημιούργησε το πρώτο γκολ, το οποίο σημείωσε ο Ντα Κάμπο. Ο Φίλιππος Σκοπελίτης αγωνίστηκε ένα ημίχρονο, νιώθοντας ενοχλήσεις στο δεξί του πόδι, από τον τραυματισμό που είχε υποστεί στο φιλικό με τη Δήμητρα και αυτό τον επηρέασε στις κινήσεις του μέσα στο παιχνίδι. Όσον αφορά τον Ιάσονα Παπαδημητρίου, αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο (το πρώτο), ωστόσο, δεν τροφοδοτήθηκε από τους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να φανεί ιδιαίτερα.

Από τους παίκτες που έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάκης Βουκελάτος ήταν δραστήριος, ως δεξιός μεσοεπιθετικός, χρειάζεται ωστόσο να αποκτήσει μεγαλύτερη συνοχή και χημεία με την ομάδα.

Φιλικό την Τετάρτη με Απόλλωνα Λ.
οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν χθες στις προπονήσεις, μετά το ρεπό της Κυριακής, με την προετοιμασία να συνεχίζεται κανονικά. Θυμίζουμε, πως ο Τίμος Πατρώνης δοκιμάστηκε από τον Στέφανο Ξηροφώτο στο φιλικό με τη Βέροια, με τον 20χρονο αμυντικό μέσο να έχει τις τελικές συζητήσεις με τη διοίκηση, προκειμένου να ξεκαθαρίσει, αν θα αποκτηθεί ή όχι από τον Ολυμπιακό.

Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό είναι αυτό με τον Απόλλωνα Λάρισας, το οποίο θα διεξαχθεί αύριο Τετάρτη 5 μ.μ. στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν άλλο ένα δυνατό τεστ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους, με αντίπαλο μια ομάδα από τη Σούπερ Λιγκ 2.

Πρώτος σκόρερ στα φιλικά ο Ντα Κάμπο
Δέκα γκολ σε έξι φιλικά παιχνίδια έχει σημειώσει ο Ολυμπιακός Βόλου, ενώ από την άλλη η ομάδα έχει δεχθεί 11, τα πέντε εκ των οποίων στις αναμετρήσεις με Αστέρα στην Τρίπολη και Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, ομάδες που αγωνίζονται στη Σούπερ Λιγκ.

Πάντως, στις δύο φιλικές αναμετρήσεις, με Περικό και Βέροια, ομάδες της ίδιας κατηγορίας, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, σημειώνοντας μία νίκη εντός (1-0)  και μία ισοπαλία εκτός έδρας (2-2).

Από τα 10 γκολ που έχει σημειώσει η ομάδα, ο Νίκολας Ντα Κάμπο, αν και μέσος, έχει πετύχει τρία τέρματα και είναι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στα φιλικά. Σκόραρε στο ματς με τον Διαγόρα (είχε πετύχει το δεύτερο γκολ), καθώς και στα δύο πιο πρόσφατα φιλικά με τη Δήμητρα Ευξεινούπολης (έκανε το 3-0) και τη Βέροια (είχε ισοφαρίσει σε 1-1)

Ο Αργεντινός μέσος δείχνει πως είναι εξαιρετικός ποδοσφαιριστής και η παρουσία του στην ομάδα αποτελεί βαρόμετρο για τον Ολυμπιακό. Παιχνίδι με παιχνίδι παρουσιάζεται ολοένα και καλύτερος και θα είναι ένα από τα βαριά «χαρτιά» του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

Τα υπόλοιπα τέρματα των «ερυθρολεύκων» στα φιλικά έχουν σημειώσει οι Ιάσων Παπαδημητρίου (δύο), Λόρι Κέρη (δύο, πριν πάει στην Καλαμάτα) κα από ένα γκολ πέτυχαν οι Μπρούνο Μπαράνκο, Κλεβί Κόλα και Παντελής Ριζογιάννης, πριν ο τελευταίος πάει στα Τρίκαλα.

Φωτό: Από τους κορυφαίους παίκτες του Ολυμπιακού στη Βέροια ήταν ο Μιχάλης Γιαννίτσης