Κοντά σε Λίταινα η Νίκη

Μπορεί η Νίκη να έχει ανακοινώσει μόνο την απόκτηση του Αποστόλη Στίκα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι άνθρωποί της δεν κινούνται δραστήρια για την ενίσχυση της ομάδας. Μάλιστα, φαίνεται να βρίσκονται πολύ κοντά σε συμφωνία με τον Δημήτρη Λίταινα που την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στη Σούπερ Λιγκ 2 με τη φανέλα του Απόλλωνα Λάρισας και του Ηρακλή Λάρισας.

Σε προχωρημένες συζητήσεις με τον μεσοεπιθετικό Δημήτρη Λίταινα βρίσκονται οι άνθρωποι της Νίκης, με τις δύο πλευρές να βρίσκονται πολύ κοντά σε συμφωνία. Ο 27χρονος ποδοσφαιριστής είναι αρκετά έμπειρος και πιστεύεται ότι μπορεί να βοηθήσει τη νέα σεζόν τους «κυανόλευκους». Μετρά στη Β’ Εθνική 162 συμμετοχές με έξι γκολ, ενώ οι παρουσίες του στη Γ’ Εθνική είναι 29 και συνοδεύτηκαν από πέντε τέρματα. Συνολικά σε Εθνικές κατηγορίες έχει αγωνιστεί σε 191 παιχνίδια, σκοράροντας 11 φορές, ενώ έχει παίξει και σε 10 ματς του Κυπέλλου Ελλάδος με ένα γκολ στο ενεργητικό του.
Πρώτη του επαγγελματική ομάδα ήταν ο Τύρναβος (2013-16) και ακολούθησαν η Καλλονή (2016-17), Βέροια (στο πρώτο μισό της σεζόν 2017-18), Απόλλων Λάρισας (από τον Ιανουάριο του 2018 έως τα μισά της περσινής περιόδου) και Ηρακλής Λάρισας (στο τελευταίο εξάμηνο). Την περίοδο 2022-23 ο Λίταινας έπαιξε σε πέντε ματς του Απόλλωνα Λάρισας και στη συνέχεια αγωνίστηκε σε εννέα παιχνίδια για λογαριασμό του Ηρακλή Λάρισας.

Κλεισμένος ο Κραβαρίτης
Φυσικά στη Νίκη περιμένουν και την απάντηση του Θανάση Γκαραβέλη που αν είναι θετική (όπως είναι και το πιθανότερο) θα αποτελέσει δίδυμο κάτω από τα δοκάρια με τον Νίκο Μπουργάνη. Για τη θέση του τρίτου γκολκίπερ προορίζεται ο νεαρός Βολιώτης Βασίλης Κραβαρίτης που πέρυσι ανήκε στο δυναμικό της Καλλιθέας, δίχως συμμετοχή στη Σούπερ Λιγκ 2. Παλαιότερα έπαιξε σε Βόλο και Πανιώνιο, ενώ έχει ξεκινήσει το ποδόσφαιρο στον Ερμή Νέας Ιωνίας. Ο Κραβαρίτης θεωρείται ήδη κλεισμένος από τη Νίκη.

Ιδανική αρχή έκανε η Νίκη στο πόλο
Ιδανική αρχή έχει κάνει η Νίκη στην τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Γ’ Εθνικής που φιλοξενείται στην Χαλκίδα, αφού για τον Α’ όμιλο ήδη έκανε το «δύο στα δύο».
Το βράδυ της Πέμπτης αντιμετώπισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης τον οποίο κέρδισε με 6-5, ενώ χθες το πρωί επιβλήθηκε του ΟΠΑΘΑ Πατρών με 10-6. Αργά χθες βράδυ θα έπαιζε με τους Πιγκουίνους Ρόδου, ενώ σήμερα στις 12.45 θα κοντραριστεί με τον Επειό Ήλιδας.
Αν τερματίσει σε μία από τις δύο πρώτες θέσεις του γκρουπ -κάτι πολύ πιθανό πλέον- τότε την Κυριακή θα έχει δύο ευκαιρίες για την άνοδο στη Β’ Εθνική, αφού τα εισιτήρια είναι τρία και θα τα πάρουν οι ομάδες που θα παίξουν στον τελικό, καθώς και η νικήτρια του μικρού τελικού.
Στο ματς της πρεμιέρας με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης η Νίκη είχε συνεχώς το προβάδισμα. Άνοιξε το σκορ με τον Βιτέλλα, ενώ με τέρματα των Τάσιου και Βαρβέρη προηγήθηκε 3-1 στην πρώτη περίοδο. Στο ημίχρονο διατήρησε τη διαφορά των δύο τερμάτων (4-2), ενώ την πήγε στα τρία γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο (6-3). Στην τελευταία περίοδο έμεινε «άσφαιρη» και ο Εθνικός πλησίασε μειώνοντας σε 6-5 δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά οι παίκτες του Νίκου Κωνσταντέλιας κράτησαν τη νίκη.
Οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 2-1, 0-2.
ΝΙΚΗ (Κωνσταντέλιας): Γαρταγάνης, Σάτλας, Βαρβέρης 1, Ζακυνθινός, Χατζηγούλας 1, Γιάτσιος, Τάσιος 2, Βιτέλλας 2, Μάκος, Κουκορίνης, Γιαβαρίδης, Αθανασιάδης, Σινάνης, Μητσόπουλος, Ματσάγκος.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Τζούμαρης): Λευθέρης, Πατσιάς 1, Κατσογριδάκης, Κάρρος, Παναγιώτου, Παληός 2, Διώτης 1, Ρούσσης, Γιακάτης, Π. Χρηστίδης, Μουρατίδης 1, Ν. Χρηστίδης, Σιρολιάνης.
Στο ματς με τον ΟΠΑΘΑ Πατρών τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα της Νίκης. Ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και κράτησε ανέπαφη την εστία της στην πρώτη περίοδο όπου προηγήθηκε 0-2 (ήταν τυπικά φιλοξενούμενη). Από εκεί και πέρα διεύρυνε τη διαφορά στο +4 (2-6) στο ημίχρονο και στο +5 (4-9) στην τρίτη περίοδο, ενώ χωρίς να απειληθεί έφτασε στο υπέρ της 6-10.
Οκτάλεπτα: 0-2, 2-4, 2-3, 2-1.
ΟΠΑΘΑ ΠΑΤΡΩΝ (Μπαρτζέλας): Μπακούλιας, Τυροδήμος, Δ. Γελάσιος 1, Π. Γελάσιος, Γιαννακόπουλος 1, Παρασκευόπουλος 1, Φούντας, Εμερετλής, Ζάχος, Καρράς, Παπαγεωργίου 3, Προδρομήτης, Γκανασούλης.
ΝΙΚΗ (Κωνσταντέλιας): Γαρταγάνης, Σάτλας, Βαρβέρης, Ζακυνθινός, Χατζηγούλας 2, Γιάτσιος, Τάσιος 1, Βιτέλλας 3, Μάκος, Κουκορίνης, Γιαβαρίδης 2, Αθανασιάδης, Σινάνης, Μητσόπουλος, Μαλισιόβας 2.