Κολύμβηση: Ασημένιο μετάλλιο για τον Χρήστου στη Ρώμη, χάλκινο ο Γκολομέεβ

Oι επιτυχίες συνεχίζονται για την ελληνική κολύμβηση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Ο Απόστολος Χρήστου διπλασίασε τα μετάλλιά του, καθώς μετά το χρυσό στα 50μ. ύπτιο τερμάτισε δεύτερος στον τελικό των 100μ. ύπτιο και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 52.24.

Για λίγο έχασε την πρωτιά ο 25χρονος πρωταθλητής, καθώς νικητής ήταν ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν με 52.21, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε με 52.94 ο Γάλλος Γιοάν Εντογέ Μπρουάρντ.

«Ήταν σίγουρο ότι θα γίνει έτσι. Ήταν στη μέση ο Γάλλος. Είχαμε ξεφύγει κι οι δύο. Προχθές ήμουν εγώ, σήμερα ο Ιταλός. Ήταν μες στη χώρα του, είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής με το παγκόσμιο ρεκόρ, οπότε είχε παραπάνω κίνητρο. Έπρεπε να κερδίσει. Απ’ ό,τι φάνηκε, μπορούσα να τον κερδίσω, αφού είχαμε μόλις 3 εκατοστά διαφορά, που είναι ελάχιστη.

Είχα στόχο τα δύο μετάλλια. Ήρθε το χρυσό κι έφυγε η πίεση από πάνω μου. Πάλεψα πολύ για το χρυσό. Αντεπιτέθηκα, αλλά δεν πρόλαβα. Έκανα ακόμα ένα βήμα μετά από τη Βουδαπέστη, όπου είχα καλές επιδόσεις. Εδώ φάνηκε ότι μπορώ να διαχειριστώ καλύτερα τις κούρσες κι έκανα ένα βήμα για το Παγκόσμιο του 2023 και τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι», δήλωσε ο Χρήστου.

Την ίδια στιγμή, ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 50μ. ελεύθερο, μετάλλιο που ήταν το τρίτο του στο συγκεκριμένο αγώνισμα σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Γκολομέεβ έκανε χρόνο 21.75, με νικητή τον Βρετανό Μπέντζαμιν Πράουντ με 21.58 και δεύτερο τον Ιταλό Λεονάρντο Ντεπλάνο με 21.60.