Κέρδισε Ζέφυρο και… διαιτητές – Η Νίκη επικράτησε με 83-70

Για οκτώ λεπτά στην τέταρτη περίοδο, για τη Νίκη σκόραρε μόνο ο Παπακώστας, αλλά ο Τσώλης ήταν αυτός που υπέγραψε τη νίκη με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε. Οι «κυανόλευκοι» νίκησαν Ζέφυρο και διαιτητές… με σκορ 83-70 και άρχισαν ιδανικά τη σεζόν στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα είχε να αντιμετωπίσει μια έμπειρη ομάδα όπως είναι αυτή της Περαίας Θεσσαλονίκης αλλά και τους διαιτητές που με τα σφυρίγματά τους, εξόργισαν τους φιλάθλους, την τεχνική ηγεσία και τους παίκτες της Νίκης. Ο Ζέφυρος προέβαλε σθεναρή αντίσταση και μάλιστα για μεγάλο διάστημα είχε το προβάδισμα στο σκορ.

Με τρίποντα των Τσώλη, Κουτίνα έγινε το 10-4, αλλά ο Τσιόγκας είχε τις απαντήσεις για τους φιλοξενούμενους που πήραν διαφορά στο σκορ με σερί 0-12. Έτσι, το 13-9 στο 5ο λεπτό διαμορφώθηκε 13-21 καθώς η Νίκη έμεινε άποντη για ένα τετράλεπτο.  Με τρεις πόντους, ο Παπακώστας έκανε το 15-21 που ήταν το σκορ της α’ περιόδου.

Ο Φυλακτός με τρίποντο έδωσε… αέρα 8 πόντων στον Ζέφυρο, αλλά η απάντηση ήταν γρήγορη και μάλιστα διπλή, με σουτ των Γεωργίου, Διγενή έξω από τα 6,75. Με νέο τρίποντο ο Γεωργίου (είχε 11 πόντους σ’ αυτό το δεκάλεπτο) έβαλε μπροστά τους «κυανόλευκους» με 29-28 στο 23′, ο Τσώλης με λέι απ στον αιφνιδιασμό το 34-32 στο 15′ και ο Κουτίνας το 40-37 με τρίποντο από τη γωνία. Ακολούθησε καλάθι με ωραία προσπάθεια του Καφάση και μείωσε ο Τσιόγκας στο 42-39 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τρίποντο του Γεωργίου και ο Τσαβές σημείωσε το 47-41. Ακολούθησε επιθετικό «μπλακ άουτ» για τους παίκτες του Λ. Πρέκα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να καλύψουν τη διαφορά και να προηγηθούν 49-54 στο 25ο λεπτό. Ο Καφάσης με μακρινό σουτ έσπασε το σερί 0-9 και το ματς πήρε… άγρια ομορφιά, λόγω των αλλοπρόσαλλων σφυριγμάτων των διαιτητών, την ένταση που επικράτησε από τις αποδοκιμασίες του κόσμου και τα συνεχόμενα τρίποντα. Ο Κουτίνας έγραψε το 54-57, απάντησε ο Μυστιλιάδης (54-60) και ο Κουτίνας ξανά ευστόχησε έξω από τα 6,75. Με ωραίο «χουκ» του Παπακώστα και καλάθι σχεδόν στην εκπνοή του χρόνου από τον Γεωργίου, η Νίκη έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με έναν πόντο (61-60).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ζέφυρος πήρε πόντους από πέντε διαφορετικούς παίκτες και στα πρώτα οκτώ λεπτά η Νίκη μόνο από τον Παπακώστα… Ο πολύ έμπειρος σέντερ σημείωσε αρχικά τέσσερα δίποντα και ένα τρίποντο. Με το σκορ στο 72-67, «μίλησε» ο αρχηγός Παναγιώτης Τσώλης. Πέτυχε τρίποντο στο 38:06 και στην αμέσως επόμενη επίθεση, νέο τρίποντο ύστερα από σπρώξιμο της μπάλας από τον Τσαβέ στο επιθετικό ριμπάουντ (78-67). Κάπου εκεί το ματς κρίθηκε αφού απέμεναν 90 δευτερόλεπτα. Ο Γεωργίου με λέι απ, ο Κουτίνας με μία βολή και ο Παπακώστας με δίποντο, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 83-70.

Δεκάλεπτα: 16-21, 42-39, 61-60, 83-70

ΝΙΚΗ (Πρέκας): Αγάλου-Λωρίτης, Παπαζήσης, Γεωργίου 18 (3/5 δ., 4/11 τρ., ριμπ. 2-2), Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 4 (2/2 δ., ριμπ. 6-0, 1 κόψ.), Κουτίνας 13 (1/2 β., 0/3 δ., 4/9 τρ., ριμπ. 3-0), Τσαβές 6 (0/1 β., 3/5 δ., ριμπ. 3-2), Βλήτσιος (ριμπ. 1-0), Τσώλης 16 (1/1 β., 3/7 δ., 3/4 τρ., ριμπ. 6-2), Διγενής 3 (1/2 τρ.), Παπακώστας 23 (2/5 β., 9/15 δ., 1/4 τρ., ριμπ. 5-3, 1 κόψ.), Τοκατλίδης (0/2 δ., ριμπ. 3-0).

ΖΕΦΥΡΟΣ ’02 (Τσολάκης): Μυτιληναίος 5 (1), Φυλακτός 5 (1), Αλεξανδρίδης 8 (2/5 τρ.), Ματενίδης 7, Ουρκέρογλου, Φαρμάκης, Καναράς, Μαυροματίδης 14 (5/8 δ.), Τσιόγκας 11 (5/9 δ.), Βασιλείου, Μυστιλιάδης 20 (4/7 δ., 4/9 τρ.), Μάρκου.

Βράβευση στον Μυστιλιάδη

Η Νίκη δεν ξέχασε την προσφορά του Γρηγόρη Μυστιλιάδη στην πορεία των συνεχών ανόδων από τη Γ’ Εθνική στην Α2 πριν λίγα χρόνια. Ο Θεσσαλονικιός γκαρντ, παίκτης πλέον του Ζέφυρου, φόρεσε τη φανέλα της Νίκης σε πολύ καλές και πετυχημένες περιόδους. Πριν το τζάμπολ του χθεσινού αγώνα, δια χειρός Παναγιώτη Τσιώλη, του απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα.

Επίσκεψη στην  «Κιβωτό του Κόσμου»

Κοντά στα παιδιά που φιλοξενούνται στην «Κιβωτό του Κόσμου» στο Διμήνι, βρέθηκαν χθες μέλη της διοικούσας επιτροπής μπάσκετ της Νίκης Βόλου και οι παίκτες της ομάδας, Ζήσης Καφάσης, Στέφανος Διγενής, Μανώλης Αναγνωστόπουλος. Μοίρασαν φανέλες, φόρμες και μπάλες στα παιδιά, καθώς και εισιτήρια για το χθεσινό αγώνα, σε μια πρωτοβουλία εξαιρετική που εντάσσεται στο κοινωνικό έργο του συλλόγου.