Κέρδισε 2-1 τον Αστέρα ο Βόλος και πάτησε στην κορυφή

Οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και ο Βόλος έσπασε σήμερα άλλη μία παράδοση. Νίκησε με 2-1 τον Αστέρα στο Πανθεσσαλικό και σημείωσε την πρώτη του νίκη επί των Αρκάδων σε έξι παιχνίδια στη Σούπερ Λιγκ.

Οι «κυανέρυθροι» ξεπέρασαν, έτσι, την ήττα από τον Πανθηναϊκό, έκαναν το «τρία στα τρία» στην έδρα τους, έφτασαν τους 12 βαθμούς σε πέντε ματς και άφησαν 10 βαθμούς  πίσω τον Αστέρα στη βαθμολογία, έναν από τους βασικούς αντιπάλους στο δρόμο για την εξάδα. Η ομάδα της Τρίπολης παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Τομ Φαν Βέερτ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 18’, ο Φεράρι πέτυχε το 2-0 στο 79’ με σουτ, ενώ για τον Αστέρα μείωσε σε 2-1 ο Σόνι με γυριστό σουτ.

Γκολ ο Βόλος κόντρα στη ροή του παιχνιδιού

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα καλό παιχνίδι, με τον Αστέρα να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς και να έχει τις ευκαιρίες στο πρώτο 15λεπτο να ανοίξει το σκορ. Οι Αρκάδες κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και αναπτύσσονταν κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Σίτο. Ο Κότνικ δύο φορές είπε «όχι» στον Αστέρα, πραγματοποιώντας σωτήριες επεμβάσεις.

Και ενώ ο Αστέρας πίεζε και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, στην πρώτη καλή στιγμή του Βόλου στο ματς, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Φεράρι επιχείρησε τη σέντρα, ο Παπαδόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Ρεγκατίν, με τον διαιτητή Παπαπέτρου να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Τομ Φαν Βέερτ ανέλαβε να το εκτελέσει στο 18’ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου, γράφοντας το 1-0, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Το γκολ του Βόλου άλλαξε προς στιγμήν την εικόνα του αγώνα. Οι παίκτες του Βόλου απέκτησαν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν ψυχολογικά και για ένα περίπου δεκάλεπτο οι «κυανέρυθροι» είχαν την υπεροχή. Κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, χωρίς πάντως να χάσουν κάποια κλασική ευκαιρία.

Μετά το 30’ ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της  ισοφάρισης.

Δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Βόλος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο με μία αναγκαστική αλλαγή. Ο εξαιρετικός Κότνικ στάθηκε άτυχος, καθώς υπέστη θλάση στον προσαγωγό, με τον Μπόρις Κλέιμαν να παίρνει τη θέση του κάτω από τα δοκάρια. Από την πλευρά του ο Αστέρας ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγή.

Οι παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να ελέγξουν το ματς, έχοντας το 1-0 υπέρ του.

Ο Αστέρας είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων, αλλά μέχρι εκεί.

Ο Βόλος, ωστόσο, ήταν η ομάδα που έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 79’. Ο Σοάρες «έκλεψε» την μπάλα, πάσαρε στον Ρεγκατίν, αυτός έβγαλε ασίστ στον Φεράρι, με τον Αργεντινό να γράφει με σουτ το 2-0 για τον Βόλο.

Ο Αστέρας δεν το έβαλε κάτω και αφού στο 83’ ο Σόνι με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν που απέκρουσε σωτήρια, στο 85’ ο Καμερουνέζος πέτυχε το 2-1, με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αστέρα στο πρωτάθλημα.

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι άνοιξε, ο Αστέρας άφησε χώρους και ο Βόλος προσπάθησε να τους εκμεταλλευτεί. Στο 89’ ο Ρεγκατίν εκτέλεσε φάουλ, ο Ροσέρο πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα, ενώ στο 95’ ο Τερεζίου με πλασέ μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Το τελευταίο σφύριγμα του Παπαπέτρου βρήκε τους παίκτες του Βόλου να πανηγυρίζουν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και να πατούν στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθήνας)
Βοηθοί: Βασιλόπουλος (Έβρου), Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Κίτρινες: Ρομέρο, Φεράρι, Μπαρτόλο-Μπαράλες, Σόνι.
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ (46’ λ.τρ Κλέιμαν), Πουρίτα, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (73’ Σοάρες), Φερνάντες (86’ Γκιουλέν), Μπαρτόλο (59’ Ροσέρο), Ρεγκατίν, Φαν Βέερτ (86’ Τερεζίου).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρεζ (75’ Τασουλής), Ατιένθα, Καστάνιο, Μουνάφο, Βαλιέντε (80’ Ιγκλέσιας), Σίτο, Ρεγκίς (75’ Ριέρα), Κανελλόπουλος (63’ Μπενίτο), Μπαράλες (63’ Σόνι).