Κατώτερος των περιστάσεων ο Θησέας – Γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Οπούντιο Μαρτίνου στην Αγριά

Με το… αριστερό μπήκε στη νέα χρονιά ο Θησέας. Η ομάδα της Αγριάς γνώρισε την ήττα με 1-0 εντός έδρας από τον Οπούντιο Μαρτίνου στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τον Πανάγο να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 30’.

Μέτρια εμφάνιση από τους παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ανταποδώσουν το γκολ που δέχθηκαν, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν κι άλλες ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις.
Ο Λευτέρης Καλογήρου παρέταξε αρχικά την ομάδα του με διάταξη 4-4-2, ενώ γρήγορα και μετά το πρώτο 15λεπτο ο Θησέας αγωνίστηκε με διάταξη 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κουτσιρίμπας, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Βαν Ντε Γουίχε, Γκάγκας και Μπόρας. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκε ο Οικονόμου στον άξονα με τους Χατζησταμάτη και Τσιανάκα μπροστά του, τους Ιακωβίδη ως δεξιό φουλ μπακ και τον Βουρδάκη ως αριστερό, με τους Βλάχο και Σιώμο να είναι οι δύο επιθετικοί.

Ο Πανάγος σκόραρε για τον Οπούντιο
Ο Θησέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο και προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του Οπούντιου. Στο 10’ ο Βουρδάκης επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βλάχος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, με τον Φαλαγγίτη να μπλοκάρει. Οκτώ λεπτά αργότερα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσιανάκα, ο Βλάχος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Μετά το 20’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Θησέα και αφού πρώτα έδειξαν τις διαθέσεις τους στο 24’ με τον Σεΐτι να στέλνει με φοβερό σουτ τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Κουτσιρίμπα (μετά από προσπάθεια του Μαλέρδου), άνοιξαν το σκορ στο 30’. Ο Σεΐτι πάσαρε στον Πανάγο κι αυτός με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 0-1.
Ο Θησέας προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο, οι παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου υστερούσαν στην τελική πάσα. Στο 45’ το σουτ του Σιώμου έφυγε άουτ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θησέας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Τσιανάκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Οικονόμου έπιασε την κεφαλιά, με τον Φαλαγγίτη να κάνει την απόκρουση του αγώνα στη δεξιά του γωνιά, αποσοβώντας σίγουρο γκολ.

Ο Ηλίας Βλάχος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ

Ανήμπορος να αντιδράσει ο Θησέας
Στην επανάληψη οι παίκτες του Θησέα παρουσιάστηκαν αγχωμένοι, χωρίς καθαρό μυαλό, με τον Οπούντιο να παίζει με αντεπιθέσεις και να επιδιώκει το δεύτερο γκολ, για να «κλειδώσει» τη νίκη.
Παρά τις αλλαγές που έγιναν από πλευράς Λευτέρη Καλογήρου, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτάσουν, έστω στο γκολ της ισοφάρισης, γνωρίζοντας την ήττα.
Στο 57’ ο Βλάχος έκανε το σουτ με τον Φαλαγγίτη να αποκρούει τη μπάλα σε κόρνερ, ενώ στο 60’ ο Σεΐτι έφυγε στην κόντρα επίθεση, το σουτ όμως που επιχείρησε κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου, με τη μπάλα να περνά κόρνερ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Σεΐτι και πάλι έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Κόκα και αυτός από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ. Στο 86’ ο Σεΐτι, που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Οπούντιου, δεν μπόρεσε με σουτ να βρει το στόχο, με τον Θησέα να πιέζει στα τελευταία λεπτά και να έχει δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσει. Η πρώτη στο 87’ με τον Δουλά να σουτάρει και τον τερματοφύλακα του Οπούντιου να αποκρούει σε κόρνερ και η δεύτερη στο 89’ με τον Γκάγκα να πιάνει την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και τον Φαλαγγίτη να μπλοκάρει τη μπάλα.
Στις καθυστερήσεις ο Έντσο «έκλεψε» τη μπάλα από τον Ζάχο στη μεσαία γραμμή, προχώρησε, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει σε παίκτη του Θησέα και να καταλήγει κόρνερ, στην τελευταία φάση του αγώνα.
Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας).
Βοηθοί: Μάνος, Στάικος (Λάρισας).
Κίτρινες: Κωτσαλάς, Καραδήμος, Φαλαγγίτης.
ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε (70’ Ρακής), Γκάγκας, Μπόρας (59’ Δουλάς), Χατζησταμάτης, Βουρδάκης (70’ Λίτσος), Τσιανάκας (85’ Ζάχος), Βλάχος, Οικονόμου, Σιώμος.
ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ: Φαλαγγίτης, Γκριτζάλης, Πανάγος, Νόουελ, Δούμουρας, Δαβρής, Μαλέρδος (45’ λ.τρ. Κόκας), Κωτσαλάς (81’ Καραδήμος), Μέρμηγκας, Έτνσο, Σεΐτι (87’ Κολιμάτσης).

Κεντρική φωτό: Προσπάθεια του Κώστα Οικονόμου στο χθεσινό παιχνίδι