Κατώτερη των περιστάσεων η Αγριά ηττήθηκε 52-80 από την Άμφισσα

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η Αγριά και υπέστη συντριβή με 52-80 από την Άμφισσα και μάλιστα εντός έδρας σ’ ένα ματς, το οποίο ήταν μεγάλης σημασίας. Οι παίκτες του Σπύρου Στρατίκη παρουσιάστηκαν σε κάκιστη μέρα επιθετικά και σε καμία στιγμή δεν μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα.

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στο α’ δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν μόλις… έξι πόντους, γεγονός που αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Το 6-21 της α’ περιόδου έδωσε «φτερά» στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ολοκληρώνοντας το α’ ημίχρονο με 24-40 υπέρ τους.

Στο β’ μέρος η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το… ρεσιτάλ αστοχίας δίνοντας το δικαίωμα στην Άμφισσα να εκτοξεύσει τη διαφορά πάνω από τους πόντους (40-62 στο 30’) και να κερδίσει πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι περίμενε με 52-80 στο Κλειστό Αγριάς.

Δεκάλεπτα: 6-21, 24-40, 40-62, 52-80.

ΑΓΡΙΑ (Στρατίκης): Αντωνόπουλος 1, Μοιρώτσος 3 (1), Καραμανλής 6, Ντάκης, Χαντζόπουλος 6 (2), Καραμήτσος 5, Φύκας 7 (1), Σαλεπτσής, Ρόσσιος 10, Αμπάρης 14, Γκουντόπουλος, Αρχοντής.

ΑΜΦΙΣΣΑ (Γίδας): Τσικνής, Φουσέκης 5 (1), Οικονόμου 2, Παπαδής 10 (1), Τσάρας, Τσιγγενόπουλος 14 (2), Ξαγάρας 2, Γκιζόγιαννης 20 (1), Μαμαρέλης 18 (6), Ιμέρι 9.