Κάτι καλό γίνεται στον Ολυμπιακό Βόλου

Κάτι καλό φαίνεται να γίνεται φέτος στον Ολυμπιακό Βόλου, έστω κι αν η ομάδα δε διαθέτει πρωτοκλασάτα ονόματα, αλλά κυρίως νεαρούς και φιλόδοξους ποδοσφαιριστές. Οι «ερυθρόλευκοι» σ’ ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο ομάδα Γ’ Εθνικής κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, αλλά αυτό που μετράει περισσότερο είναι η εικόνα που παρουσίασαν.

Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση, απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς στο γήπεδο της Ανάβρας Λάρισας και έδειξαν πως έχουν μεγάλες δυνατότητες, ως ομάδα. Σημείωσαν τρία τέρματα, όπως και στο προηγούμενο φιλικό παιχνίδι με τον Διγενή Νεοχωρίου, κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, απόρροια της πολύ καλής ανασταλτικής λειτουργίας και το πιο σημαντικό, παιχνίδι με παιχνίδι αυτή η ομάδα βγάζει ολοένα και περισσότερα καλά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο, στέλνοντας αισιόδοξα μηνύματα στον κόσμο.

Η τεχνική ηγεσία έχει κατασταλάξει σ’ ένα βασικό σχήμα και είναι αυτό που ξεκινά στα τελευταία παιχνίδια. Στο προχθεσινό φιλικό σε σχέση με την προηγούμενη φιλική αναμέτρηση με τον Διγενή, η ενδεκάδα του Ολυμπιακού είχε μόλις μία αλλαγή. Στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Σεραφείμ Παπαϊωάννου αγωνίστηκε ο νεαρός Σιουμουρέκης αντί του Γαλανόπουλου. Οι υπόλοιποι 10 ήταν οι ίδιοι, με την ομάδα να αγωνίζεται με τη γνωστή διάταξη 4-3-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σάκης Θεοδοσιάδης έδωσε σταδιακά χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους παίκτες, ενώ έπαιξε και ο Δημήτρης Θεοδωρίδης, ο οποίος τις τελευταίες μέρες δοκιμάζεται στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν η ομάδα που από την αρχή πήρε τα ηνία του αγώνα. Το γνώριμο στοιχείο της, η πίεση ψηλά, βρήκε εφαρμογή σ’ ένα ακόμη ματς, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να έχουν τρεξίματα και να καλή κυκλοφορία μπάλας. Αποτέλεσμα το γκολ να έρθει στα μέσα του πρώτου μέρους, με τον Φίλιππο Σκοπελίτη να σκοράρει. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ, όπως είχε κάνει και στο προηγούμενο φιλικό παιχνίδι με τον Διγενή.

Τα άλλα δύο τέρματα των «ερυθρολεύκων» σημειώθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Σκόρερ για το 2-0 ήταν ο Αλέκος Αναστασίου με κεφαλιά (πρώτο γκολ του έμπειρου επιθετικού στα φιλικά παιχνίδια), ενώ το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού πέτυχε ο Κλεβί Κόλα. Ο έμπειρος μέσος σκοράρει για τρίτο σερί ματς και δείχνει πως βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση.

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού μετά το 60’ έπεσε κι αυτό είναι λογικό, από τη στιγμή που έγιναν πολλές αλλαγές, προκειμένου να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες.

Στο φιλικό με τον Δωτιέα αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ο νεαρός επιθετικός Δημήτρης Θεοδωρίδης, ο οποίος είναι πολύ πιθανό να αποκτηθεί από τον Ολυμπιακό.