«Καθάρισε» ο αρχηγός για τον Ρήγα Φεραίο

Ο αρχηγός του Ρήγα Φεραίου Δημήτρης Γάρος πήρε την ομάδα στις… πλάτες του και με δύο πολύ όμορφα γκολ που σημείωσε πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα, την οδήγησε σε νίκη 2-1 επί του Σαρακηνού. Με την επιτυχία τους αυτή, οι Βελεστινιώτες παρέμειναν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -5 από την κορυφή.

Το χθεσινό παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ρήγα, αφού πολύ νωρίς βρέθηκε να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 6ο λεπτό ο Γοδενόπουλος εκτέλεσε πλάγιο άουτ, η μπάλα έσκασε στην περιοχή και ο Γάρος με βολέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 12’ ο Αποστολίδης πάσαρε στον Γάρο που… όπλισε έξω από την περιοχή και σημάδεψε με επιτυχία το «παραθυράκι» του Καρακασίδη, για το 2-0. Έτσι, ο «κάπτεν» της ομάδας του Βελεστίνου έφτασε τα επτά τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Σαρακηνός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 30’ μείωσε σε 2-1 με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Πρίφτι. Η εσχάτων των ποινών είχε δοθεί σε χέρι του Κολημήτρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ του Σιόβα πέρασε δίπλα από το δοκάρι, σε μία καλή ευκαιρία για τον Ρήγα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν αξιόλογες φάσεις με τους Καραγιάννη και Θεοδωρίδη.

Στην επανάληψη ο Σαρακηνός είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, με τον Ρήγα να προσπαθεί να τελειώσει το ματς σε κάποια από τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις του. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Γάρο και Τσιακίρη, ενώ μία αδύναμη κεφαλιά του Σιόβα δεν ανησύχησε τον Καρακασίδη.

Με την επιτυχία του αυτή ο Ρήγας διατηρήθηκε στην 3η θέση έχοντας 10 βαθμούς στο ενεργητικό του, ενώ ο Σαρακηνός έμεινε στους έξι πόντους και αυτή τη στιγμή κατέχει την 8η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Αποστολίδης (46’ Βαϊόπουλος), Χότζα, Γκάγκας, Κολημήτρας, Φιλοσόγλου (46’ Πατσής), Παπαδανιήλ (80’ Τσιτσικλής), Γοδενόπουλος, Τσιακίρης (75’ Χασάπης), Σιόβας (75’ Χόντος), Γάρος.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Τσάνιος (65’ Ζάγκας), Αγγελής (70’ λ.τρ. Σκούρας), Ράπτης, Σταματίου, Πρίφτι, Δημόπουλος (72’ Κατής), Τσιάνος, Γκλαβίνης, Θεοδωρίδης (65’ Καλλιακούδας), Καραγιάννης.