Κατέκτησε 16 μετάλλια στη Λάρισα ο Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας

Εντυπωσιακή αρχή για τη νέα αγωνιστική περίοδο έκανε ο Όμιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας, μετέχοντας σε διασυλλογικό τουρνουά στη Λάρισα που διοργάνωσε ο τοπικός σύλλογος σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο. Το τουρνουά αυτό είχε Πανελλήνια εμβέλεια και υψηλό επίπεδο με τη συμμετοχή 345 σωματείων από όλη τη χώρα και συνολικά 450 αθλητών και αθλητριών.

Ο βολιώτικος σύλλογος έλαβε μέρος με 30 τζουντόκα και κατέκτησε 16 μετάλλια. Από αυτά, ένα ήταν χρυσό, πέντε αργυρά και 10 χάλκινα. Αναλυτικά, οι θέσεις των αθλητών του Ομίλου Φίλων Τζούντο Μαγνησίας:

Στην κατηγορία Juniors το αργυρό μετάλλιο πήρε η Κυβέλη Κατούνη, ενώ την 3η θέση και το χάλκινο οι: Ευαγγελία Τώρη, Κωνσταντίνος Βούτσης, Μαρία Κόμνου, Ευθύμιος Πολυχρόνου, Γεώργιος Κόμνος και Έμιλυ Πιταράκη.

Στους Παίδες Β’-Κορασίδες Β’ ο Παναγιώτης Μιχόπουλος ήταν αυτός που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Αργυρό πήραν οι: Μελίνα Γαρυφάλλου, Χρήστος Φλερής και Κλεονίκη Τσουκαλά, ενώ το χάλκινο ο Νικόλαος Μπαζάκας και η Μαργαρίτα Πιταράκη. Στην 5η θέση κατατάχθηκαν οι: Βάκης Πολύζος, Αντώνης Πολυχρόνου, Εύα Αλεξανδροπούλου, Μιλτιάδης Κοντογιάννης, Δημήτριος Τσιάρας, Άγγελος Κατούνης, Δημήτριος Αντωνάκης και στην 7η ο Γιάννης Οικονόμου.

Στην κατηγορία Παίδες Α’-Κορασίδες Α η Ευαγγελία Μουρογιάννη κατέκτησε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο, ενώ «χάλκινοι» ήταν με τις τρίτες θέσεις που πήραν οι: Άγγελος Ραχμανίδης και Αντώνης Πούλιος. Στην 5η θέση βρέθηκαν οι: Κωνσταντίνος Βελέντζας, Πελαγία Μιχοπούλου, Αφροδίτη Φελεσάκη, Ζωή Βαΐτση, Παναγιώτα Γαρουφαλή και Αμυμώνη Ψαρρέα.