Ηττήθηκε 2-0 ο Βόλος 2004 από τις Ελπίδες Καρδίτσας

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών με τον Α.Σ. Βόλος 2004 να οπισθοχωρεί στην 5η θέση του βορείου ομίλου. Οι «ερυθρόλευκες» ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα στο γήπεδο του Παλαμά, αλλά έχασαν με 2-0 από τις Ελπίδες Καρδίτσας.

Για την βολιώτικη ομάδα αυτή ήταν η δεύτερη στη σειρά ήττα, αφού είχε προηγηθεί το 3-0 στην έδρα της ΑΕΛ. Έτσι, έκλεισε το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς στο ενεργητικό της, έχοντας απολογισμό τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες.
Η προπονήτρια του Α.Σ. Βόλος 2004 Έλενα Κουσκούνη επέλεξε το ακόλουθο αρχικό σχήμα: Τερματοφύλακα την Κάας, με τις Γρηγοριάδη δεξιά και Καρακάνα αριστερά στα άκρα της άμυνας, ενώ η Νικοπούλου με την Βέτσικα ήταν οι δύο στόπερ. Η Κατσιγιάννη και η Νέννε τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπροστά τους ήταν η Παπαδοπούλου που ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Ζήγρα, ενώ σε θέση σέντερ φορ αγωνίστηκε η Κοκμοτού.
Τη μεγάλη… ζημιά στην βολιώτικη ομάδα έκανε η Σαμάρια Γκόμες. Η παίκτρια από το Ελ Σαλβαδόρ ήταν αυτή που πέτυχε και τα δύο γκολ για τις Ελπίδες. Μάλιστα, το σκορ άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό όταν η Γκόμες βρήκε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενη αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων.
Από εκεί και πέρα, ο Α.Σ. Βόλος 2004 είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά του έλειψε η αποτελεσματικότητα. Ίσως τα πράγματα να εξελισσόταν διαφορετικά, αν στο 4ο λεπτό ο Λαρισαίος διαιτητής Νίτσας καταλόγιζε πέναλτι σε χέρι παίκτριας των Ελπίδων. Ωστόσο, έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.
Οι Βολιώτισσες απείλησαν με το σουτ της Ζήγρα όπου η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, καθώς και με κεφαλιά της Βέτσικα, μετά από εκτέλεση φάουλ της Ζήγρα, η οποία εξουδετερώθηκε από την τερματοφύλακα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Γκόμες εκμεταλλεύτηκε ακόμη ένα λάθος στην άμυνα των φιλοξενουμένων και έκανε το 2-0 με πλασέ στο 35’.
Στην επανάληψη, δύο σουτ της Νάνου πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Άστοχη ήταν μία κεφαλιά της Βέτσικα, ενώ στο 90’ η Νάνου έκανε την ατομική ενέργεια, αλλά δεν μπόρεσε να «νικήσει» την αντίπαλη γκολκίπερ.
Διαιτητής: Νίτσας (ΕΠΣ Λάρισας).
Βοηθοί: Κοτούμπας, Παπαγεωργίου (ΕΠΣ Λάρισας).
Α.Σ. ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη, Καρακάνα, Νικοπούλου, Βέτσικα, Κατσιγιάννη, Νέννε, Παπαδοπούλου (51’ Νάνου), Κέκου, Ζήγρα (75’ Γκέκα), Κοκμοτού (70’ Σύρμου).