Ήττα με 76-64 για την Ανόρθωση από τους Τιτάνες στον Παλαμά

«Καυτή» ατμόσφαιρα συνάντησε στον Παλαμά η Ανόρθωση και λύγισε με 76-64. Η βολιώτικη ομάδα στερήθηκε τους Μπόγδανο και Τσιακλάγκανο λόγω τραυματισμού έχοντας ως μοναδικό «τεσσάρι» τον Σκαμάγκα. Μάλιστα ο Μιχάλης Καπουρνιώτης αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει στη συγκεκριμένη θέση τον Σιμάκη, παρότι ουσιαστικά είναι γκαρντ.

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν καλό α’ ημίχρονο με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά της β’ περιόδου, όπου παρουσιάστηκαν άστοχοι επιτρέποντας στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 37-33.

Η Ανόρθωση συνήλθε στο γ’ δεκάλεπτο και προηγήθηκε 41-49 στο 27’. Τότε χρεώθηκαν με τεχνική ποινή Γκοντόπουλος και Σιμάκης και οι γηπεδούχοι άρχισαν να πλησιάζουν (48-51 στο 30’). Στο 32’ το ταμπλό έγραφε 52-53 και οι κ.κ. Σιταρίδης, Β. Αγραφιώτης τιμώρησαν με τεχνική ποινή και τον Καραγεώργο για «θέατρο» σε σουτ τριών πόντων.

Το γεγονός αυτό εξόργισε τους Βολιώτες, που πριν τον αγώνα είχαν ήδη ζητήσει να αλλάξουν οι διαιτητές, καθώς ήταν οι ίδιοι με την εντός έδρας ήττα από τον ΑΟ Τρικάλων. Έτσι έχασαν την προσήλωσή τους, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι Τιτάνες παίρνοντας προβάδισμα και στο τέλος το ροζ φύλλο με 76-64.

Από την Ανόρθωση ξεχώρισε ο Παρασκευάς που πέτυχε τους 25 από τους 64 πόντους της ομάδας του. Ο έτερος παίκτης της με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σιμάκης με 13.

Δεκάλεπτα: 15-16, 37-33, 48-51, 76-64.

ΤΙΤΑΝΕΣ (Βαρδακούλης): Τσούμας Γ. 2, Μάνος, Σαριμπαλίδης 6 (1), Σφακιανός 3 (1), Χασιώτης 6 (2), Φαλιάκης Σ., Τσούμας Σ. 25, Λόλας 16, Μπουσκολίτης 7 (1), Αντώνιου 11 (2), Αρχοντούλης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 4, Τζούμας, Γκοντόπουλος 5 (1), Ίλτσογλου 7 (1), Ζησόπουλος 9 (2), Σιμάκης 13 (3), Σκαμάγκας 3 (1), Φιλίππου, Παρασκευάς 25, Τσακλάγκανος, Σταθούρος.