Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Λαμία με 97-74 από τον Έσπερο

Την ήττα με 95-74 από τον Έσπερο στη Λαμία γνώρισε στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής μπάσκετ ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν εύκολα μέχρι το τέλος.
Με τέσσερα εύστοχα τρίποντα στην πρώτη περίοδο, ο Έσπερος προηγήθηκε με 29-22, ενώ στο ημίχρονο έφερε το ματς στο +14 (54-40), δημιουργώντας αποστάσεις ασφαλείας.
Στο β’ ημίχρονο η ομάδα της Λαμίας διατήρησε τον έλεγχο φτάνοντας τελικά στο 95-74, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να φτάσει κοντά σκορ και να απειλήσει τον αντίπαλο.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζόρτζεβιτς με 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Παπαδάκης με 23 πόντους. Από τον Ολυμπιακό Βόλου, ο Νίκολης σημείωσε 29 πόντους.
Διαιτητές: Ζιώγας-Καλογριάς-Χρηστίδης Ηλ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 54-40, 71-57, 95-74.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 18 (4), Λάππας 6 (1), Κασπίρης 3 (1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 26, Χατζηκυριακίδης 15 (3), Αργύρης, Τεπετίδης, Νέστορας, Πελεκούδας, Τσάτας 4, Παπαδάκης 23 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μπουντούρης Ν.): Γιάκας, Στεφόπουλος 2, Παρασχάκης, Γουάμπα 5, Νίκολης 29 (1), Σταθούρος, Μπουντούρης Κ. 11, Δημητρόπουλος 1, Γιαννίκος, Μπουντούρης Σ. 11 (3), Ντίαθ-Λούις 15 (1).