Ήττα για τον Γ.Σ. Αλμυρού στο ντέρμπι ανόδου με τον Σπάρτακο

Σ’ ένα παιχνίδι καθοριστικό για την επίτευξη της ανόδου το άγχος έπνιξε τον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού. Οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να σπάσουν το αήττητο του Σπάρτακου Ιωαννίνων, από τον οποίο έχασαν με 55-57 εντός έδρας.

Στο πιο καθοριστικό παιχνίδι της φετινής χρονιάς ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού παρουσιάστηκε πολύ αγχωμένος και στο τέλος λύγισε με 55-57 από τον Σπάρτακο εντός έδρας. Πλέον τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για το συγκρότημα του Παναγιώτη Νάνη, αφού έμεινε πίσω με δύο βαθμούς από τους Γιαννιώτες, οι οποίοι υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας έχοντας κερδίσει και στον πρώτο γύρο με 76-69.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η αναμέτρηση άρχισε με καθυστέρηση περίπου μισής ώρας, αφού οι διαιτητές κ.κ. Θεοδώρου και Δικταπανίδης τόνισαν ότι στο κλειστό γυμναστήριο θα έπρεπε να βρίσκονται μόνο 20 άτομα. Έτσι απομακρύνθηκαν όσοι φίλαθλοι κρίθηκαν υπεράριθμοι και ο αγώνας έγινε κανονικά.

Το άγχος έκανε την εμφάνισή του από την πρώτη κιόλας στιγμή, αφού στο 3’ ο Σπάρτακος ήταν μπροστά με 2-9, ενώ στο 5’ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή (4-14). Ο Παναγιώτης Νάνης έριξε στη «μάχη» τον Τάσσο, ο οποίος είχε συμβολή στη μείωση του σκορ (15-17 στο 10’).

Η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε στη δεύτερη περίοδο και στο 17’ προσπέρασαν για πρώτη φορά με 24-23. Σ’ εκείνο το σημείο ο Κοντοστάθης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και μετά με τεχνική ποινή στερώντας για αρκετά λεπτά ένα σημαντικό «όπλο» από τον Παναγιώτη Νάνη. Παρόλα αυτά η ομάδα του έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 30-28 υπέρ της.

Η μέγιστη διαφορά για τον ΓΣΑ ήταν επτά πόντοι (37-30 στο 25’) σ’ ένα διάστημα που ήλεγξε τον ρυθμό και δίκαια προηγήθηκε με 45-40. Κι ενώ όλοι περίμεναν ότι θα συνέχιζε έτσι η διαφορά ήταν τελείως διαφορετική για το συγκρότημα του Αλμυρού. Το άγχος «έπνιξε» τους γηπεδούχους οι οποίοι στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν 3/15 σουτ.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ισοφάρισαν 52-52 στο 37’ με βολές του Κολότσιου. Το ματς έγινε «θρίλερ» και ο Βαλαμούτης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Γυμναστικό (55-53 στα 45’’). Ωστόσο αυτοί ήταν οι τελευταίοι πόντοι για τους «κυανόλευκους», που είδαν τον Σπάρτακο να σημειώθηκε τέσσερις αναπάντητους πόντους και να «κλέβει» το ροζ φύλλο στο τέλος με 55-57.

Δεκάλεπτα: 15-17, 30-28, 45-40, 55-57.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 4, Μαμούρας 2, Παπούλιας 14 (3), Πολίτης 14 (3), Χασιώτης, Τσαβές 2, Τάσσος 13, Βαλαμούτης 6 (1).

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝ. (Ρήγγας): Πρεμέτης, Κολότσιος 9 (1), Αναγνωστάκης 4, Λαμπρόπουλος 4, Καστανιώτης, Ιωακειμίδης 19 (2), Σταυρόπουλος 11, Δήμος 4, Θώδης 6 (1).