Ήττα για τη Νίκη με 66-60 από τα Τρίκαλα Basket

Την ήττα με 66-60 εντός έδρας γνώρισε η Νίκη από τα Τρίκαλα Basket για την 15η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ, με τους «κυανόλευκους» να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.
Η Νίκη ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγχε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 35-33 στα μισά του αγώνα. Στο β’ μέρος τα Τρίκαλα είχαν πολύ καλή παρουσία στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν και τα λάθη των παικτών της Νίκης, παίρνοντας διαφορά εννέα πόντων (45-54). Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσουν το ματς, δίχως όμως να το καταφέρουν, χάνοντας με 60-66.
Οι Σιπητάνος με 14 πόντους και ο Βρεττάς με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Νίκης. Ο Τριανταφύλλου από τα Τρίκαλα πέτυχε 15 πόντους.
Διαιτητές: Ευφραιμίδης Στ.-Χρυσάφης-Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 20-14, 35-33, 45-54, 60-66
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς 12(1), Κωστούλας 4, Βερτζάγιας 2, Σιπητάνος 14, Κουτίνας 7(1), Βλαχογιάννης 6(1), Τσεσμετζίδης 3(1), Δελετζές, Σπηλιόπουλος, Γιωτόπουλος, Ανδρεόγλου, Εντό 12.
ΤΡΙΚΑΛΑ Basket (Φόρος): Μήνου5, Κολότσιος 1, Παπαχρήστος 12, Μοσχόπουλος 2, Μπουργανός 5, Τριανταφύλλου 15(2), Δέσπος 4, Βαβάτσικος 9, Ράπτης 13, Νίκολιτς.