Ήταν της μοίρας… Γραμμένο για τη Νίκη

Οδυνηρή ήττα γνώρισε στην Καρδίτσα η Νίκη. Στο α’ ημίχρονο έχασε απίστευτες ευκαιρίες, αλλά στο τέλος δεν πήρε ούτε τον βαθμό, αφού δέχθηκε ένα υπέροχο γκολ από τον Γραμμένο στο 45+2’ που διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

Με δύο αλλαγές παρέταξε τη Νίκη ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, με τους Μπαχανάκ και Λίταινα να χρίζονται βασικοί. Πιο συγκεκριμένα την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Ανδρέου, Μπαχανάκ και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Λίταινα και Γαβριηλίδη. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Πολίτης (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Κάσσος (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Άγγελος Διγκόζης επέλεξε το 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μπογκντάνοβιτς, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Πάνος (δεξιά), Κοροβέσης (αριστερά), Σουλιώτης και Ίτσιος (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Αναστασόπουλος, Νάτσος (στον άξονα), Σιατραβάνης και Καλλέργης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Γραμμένο να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Ποζατζίδη.

Κύλησαν μόλις 30 δευτερόλεπτα, όταν ο Καλλέργης επιχείρησε «γυριστό» που πέρασε πάνω από τα γκολπόστ. Από στην άλλη πλευρά στο 3’ σέντρα-σουτ του Κρητικού έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο Κάσσος πρωταγωνίστησε σε δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη βολιώτικη ομάδα. Αρχικά στο 4’ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, αλλά ο Κοροβέσης «του πήρε την μπουκιά από το στόμα». Στο 6’ ο ίδιος παίκτης έπιασε κεφαλιά μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 7’ ο Νάτσος θέλησε να αιφνιδιάσει τον Γκαραβέλη από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ, ενώ στο 9’ ο Μπαχανάκ πρόλαβε τον Ποζατζίδη. Η συνέχεια ανήκε στο συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 17’ έπειτα από σέντρα από αριστερά ο Πολίτης αστόχησε προ κενής εστίας, ενώ στο 25’ ο Κάσσος πέρασε κάθετη στον Κρητικό, ο οποίος πλάσαρε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Διπλή ευκαιρία για τη Νίκη στο επόμενο λεπτό. Ο Πολίτης έκανε το γύρισμα και ο Γαβριηλίδης την προβολή, με τον Μπογκντάνοβιτς να παραχωρεί κόρνερ. Εκτελεστής ο Κυριακίδης και ο Ανδρέου έπιασε κεφαλιά που αποκρούστηκε από την αντίπαλη άμυνα.

Στο 27’ ο Γαβριηλίδης έπιασε γυριστή κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 33’ ο Πολίτης συνέκλινε από δεξιά και σούταρε. Η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο πήρε λίγο ύψος και «έξυσε» το δεξί δοκάρι (κόρνερ) προκαλώντας την απογοήτευση του εξτρέμ της Νίκης που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει.

Μετά από αρκετή ώρα το σύνολο του Άγγελου Διγκόζη «ξεμύτησε» από τα καρέ του στο 38’, με τον Ποζατζίδη να πιάνει άστοχη κεφαλιά σε σέντρα του Πάνου. Επίσης σουτ του Σιατραβάνη στο 44’ δεν βρήκε εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκαραβέλης σταμάτησε την προσπάθεια του Καλλέργη.

Τελικά η τρίτη ήταν και η… φαρμακερή για την Κοζάνη. Στο 45+2’ Γραμμένος έπιασε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ «κεραυνοβολώντας» τον Γκαραβέλη για το 0-1.

Η αναπάντεχη αυτή εξέλιξη επέδρασε αρνητικά για τους θεωρητικά γηπεδούχους, πράγμα που φάνηκε με το «καλημέρα» στο β’ μέρος. Μόλις 15 δευτερόλεπτα είχαν περάσει, όταν ο Γραμμένος έπιασε ευθύβολο σουτ, αλλά βρήκε τον Γκαραβέλη σε ετοιμότητα.

Η Νίκη δεν «πατούσε» καλά στον αγωνιστικό χώρο και ο κ. Ελευθερόπουλος έβαλε τον Ριμπέιρο αντί του Πολίτη. Ο Βραζιλιάνος τοποθετήθηκε στην αριστερή πλευρά μετατοπίζοντας τον Κρητικό στα αριστερά. Στο 65’ ο Παναγιωτίδης αντικατέστησε τον Λίταινα και δύο λεπτά αργότερα έπιασε καρφωτή κεφαλιά στην αγκαλιά του Μπογκντάνοβιτς.

Όσο κυλούσε ο χρόνος το άγχος βάραινε τα πόδια των «κυανολεύκων», που δεν ήταν το ίδιο δημιουργικοί με το α’ ημίχρονο. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κρατούσαν με μεγαλύτερη ευκολία το μηδέν δείχνοντας έτοιμοι να κατακτήσουν μια σημαντική νίκη.

Στο 76’ η Νίκη είχε την ατυχία να χάσει τον κορυφαίο της παίκτη, Πατρίκ Μπαχανάκ, που τραυματίστηκε. Στη θέση του μπήκε ο Γρομητσάρης, ενώ ταυτόχρονα εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι Τζιώρας και Βουκελάτος σε μια προσπάθεια να γίνει η βολιώτικη ομάδα πιο απειλητική.

Μάλιστα ο δεύτερος θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ στο 87’, όταν σούταρε από κοντά, όμως ο Μπογκντάνοβιτς απέκρουσε ενστικτωδώς. Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους Κοζανίτες να πανηγυρίζουν και τους Βολιώτες να φεύγουν κατηφείς από την Καρδίτσα…

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας).

Βοηθοί: Ζήρδας (Δράμας), Τσικλιτάρη (Πιερίας).

4ος διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: Σουλιώτης, Μπογκντάνοβιτς.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ (76’ λ.τρ. Γρομητσάρης), Κυριακίδης (76’ Τζιώρας), Λίταινας (65’ Παναγιωτίδης), Γαβριηλίδης, Κρητικός (76’ Βουκελάτος), Πολίτης (53’ Ριμπέιρο), Κάσσος.

ΚΟΖΑΝΗ: Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Κοροβέσης, Σουλιώτης, Ίτσιος, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Σιατραβάνης (90’ Τσιμπούκας), Καλλέργης (76’ Τάτσης), Γραμμένος, Ποζατζίδης (61’ Δόρης).