Ήταν ανώτερος και το έδειξε – Ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός 2-1 τον ΑΟ Σελλάνων σε φιλικό παιχνίδι

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του ΑΟ Σελλάνων στο γήπεδο των Καλογριανών σε φιλικό παιχνίδι, το όγδοο στο πλαίσιο της προετοιμασίας των «ερυθρολεύκων». Τα γκολ για το βολιώτικο συγκρότημα σημείωσαν οι Σερτζίνιο με σουτ στο 18’ και Σαχινίδης με κεφαλιά στο 21’. Μείωσε για τον ΑΟ Σελλάνων ο Τζέκος στο 85’.
Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κώστα Φλίγκου μόλις στο 2’, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να δέχεται ένα σκληρό μαρκάρισμα και να χτυπά στην ποδοκνημική. Αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από τον φυσιοθεραπευτή της ομάδας, Στέφανο Κούγκουλο, στη συνέχεια διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Καρδίτσας με ασθενοφόρο, συνοδεία του γενικού αρχηγού Γιάννη Θεοδωρίδη.
Ο Φλίγκος έβγαλε ακτινογραφία, η οποία δεν έδειξε κάποιο σπάσιμο, το τραύμα είναι επιφανειακό και ευτυχώς για τον έμπειρο επιθετικό γλύτωσε τα χειρότερα. Του τοποθετήθηκαν τέσσερα ράμματα και αναχώρησε κανονικά με την αποστολή του Ολυμπιακού για το Βόλο.
Να σημειώσουμε πως σύσσωμη η διοίκηση του Ερασιτέχνη έδωσε το «παρών» στο γήπεδο, ενώ βρέθηκαν και αρκετοί Βολιώτες φίλαθλοι που χειροκρότησαν τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Πώς παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός
Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παλιούρας, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σάββας και το αριστερό ο Ρόκας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Νόνης και Λεάντρο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ναζίμ και Σκοπελίτης. Στις πτέρυγες ξεκίνησαν οι Ζγκούρι αριστερά, Φλίγκος δεξιά, με τον Σερτζίνιο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Σαχινίδη.
Πολύ νωρίς, μόλις στο 2’ ο Φλίγκος τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και τη θέση του πήρε ο Λώττας. Ο Φλίγκος δέχθηκε σκαριά στο δεξί πόδι και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο Λώττας έπαιξε πίσω από τον φορ, με τον Ζγκούρι να περνά στη δεξιά πτέρυγα και τον Σερτζίνιο αριστερά.

Δύο γρήγορα γκολ
Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να είναι σαφώς καλύτερος του αντιπάλου του, να σημειώνει δύο τέρματα και να χάνει ορισμένες καλές ευκαιρίες να σημειώσει περισσότερα γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε δυνατά και πολλές φορές σκληρά.
Μόλις στο 3’ ο Σκοπελίτης έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά και η πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Παλιούρα ήταν στο 14’ από μια στατική φάση. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπιντέλη, ο Μπούσδρας έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παλιούρα.
Ο Ολυμπιακός είχε στη συνέχεια ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε δύο γκολ, αλλά και μία πολύ μεγάλη ευκαιρία και μάλιστα διπλή. Στο 18’ μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού η μπάλα στρώθηκε στον Σερτζίνιο έξω από την περιοχή και ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου γράφοντας το 0-1.
Πολύ γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε δεύτερο τέρμα. Ο Λώττας εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Σαχινίδης καλά πλασαρισμένος στην μεγάλη περιοχή του ΑΟ Σελλάνων με κεφαλιά πέτυχε το 0-2.
Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μια «ανάσα» από τρίτο τέρμα, χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 23’. Ο Σερτζίνιο βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, δίχως όμως να τον νικήσει (ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε το σουτ του Πορτογάλου) και στη συνέχεια της φάσης ο Σκοπελίτης σούταρε, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ.
Η δεύτερη καλή στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 28’. Ο Μπιτέλης εκτέλεσε φάουλ, ο Αρχοντής πήρε την κεφαλιά με τον Παλιούρα να μπλοκάρει τη μπάλα.
Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν απειλήθηκε από τον ΑΟ Σελλάνων, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν άλλες δύο καλές στιγμές για να σκοράρουν. Στο 35’ ο Σερτζίνιο έφυγε ταχύτατα στην επίθεση, γύρισε τη μπάλα για τον Ζγκούρι, με τον τελευταίο να επιχειρεί με τακουνάκι να πλασάρει τον Παπαδόπουλο μέσα από τη μικρή περιοχή, δίχως όμως να καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (έδιωξε ο γκολκίπερ).
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Καλοί κατά διαστήματα και στο β’ μέρος οι «ερυθρόλευκοι»
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος του ΑΟ Σελλάνων, μέχρι το 75’, θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο τέρμα, αν ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Παπαδόπουλος δεν ενεργούσε σωτήρια σε δύο περιπτώσεις κι αν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο σοβαροί στην τελική προσπάθεια.
Στο τελευταίο 15λεπτο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες, μείωσαν το σκορ στο 85’, δίχως όμως να μπορέσουν στα τελευταία λεπτά να φτάσουν στην ισοφάριση.
Οι πολλές αλλαγές επηρέασαν την εικόνα του Ολυμπιακού, ο οποίος πάντως έφτασε δίκαια στη νίκη, απέναντι σε μια αξιόμαχη και δυνατή ομάδα.
Η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος σημειώθηκε στο 65’ για τον ΑΟ Σελλάνων. Ο Τζέκος σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Ο Ολυμπιακός τρία λεπτά αργότερα, στο 68’, έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 0-3. Ο Ναζίμ με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Παπαδόπουλου, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κάνει την απόκρουση του αγώνα. Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα στρώθηκε στον Κόλα, ο οποίος με νέο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, που απέκρουσε εκ νέου.
Στο 75’ ο Μπουτζίκος από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα και ο υπό δοκιμή Ταμπά με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο τελευταίο 15λεπτο ο ΑΟ Σελλάνων ανέβασε ρυθμό, είχε τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 85’. Στο 80’ Ο Τζέκος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Παλιούρα, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 82’ ο Κούρκουλας από τα αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Μπούσδρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Για να φτάσουμε στο 85’ όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1. Ο Χαντζής επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Τζέκο να νικάει στον αέρα τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 87’ ο Ναζίμ προτίμησε να δώσει τη μπάλα στον Λώττα, αντί να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει επιπόλαια ενέργεια, θέλοντας να σκοράρει με τακουνάκι, τη στιγμή που με απλό τρόπο θα μπορούσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 1-3. Η κίνηση του Λώττα εκνεύρισε τον Περικλή Αμανατίδη, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα έφυγε από τον πάγκο για τα αποδυτήρια και πριν τελειώσει το παιχνίδι.
Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Τζέκος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού.
ΑΟ ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Παπαδόπουλος, Παπαγεωργίου, Τζάνης (69’ Τσιρογιάννης), Αρχοντής (78’ Κούρκουλας), Μπούσδρας, Θεοδωρόπουλος (46’ Χαντζής), Μπακρατσιάς (73’ Παπαδημητρίου), Χάδιαρης (73’ Πατσαρούχας), Τζέκος, Μπιτέλης, Κόκκινος (46’ Κοντός)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Παλιούρας, Σάββας (82’ Μαργαρίτης), Ρόκας (63’ Παπουτσογιαννόπουλος), Νόνης (72’ Παπαϊωάννου) Λεάντρο (83’ Πατσής), Ναζίμ, Σκοπελίτης (69’ Μπουτζίκος), Ζγκούρι, Φλίγκος (3’ λ.τρ. Λώττας, 89’ Καναβός), Σερτζίνιο (60’ Κόλα), Σαχινίδης (52’ Ταμπά).