Ισόπαλοι 1-1 Ρήγας Φεραίος και Μαγνησιακός στο Βελεστίνο

Δεν αναδείχθηκε κινητής στο ντέρμπι της Α’ ΕΠΣΘ ανάμεσα στον Ρήγα Φεραίο και τον Μαγνησιακό, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο στάδιο του Βελεστίνου. Οι Ψιάνος (67’) και Γάρος (74’), ήταν οι σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα για τη διαιτησία του Καλατζή, υποστηρίζοντας ότι αλλοίωσε το αποτέλεσμα εις βάρος τους. Την άποψη αυτή δεν συμμερίζονται οι γηπεδούχοι.

Στο χθεσινό παιχνίδι κυριάρχησε η δύναμη, με τις φάσεις ανάμεσα στις δύο εστίες να μην είναι πολλές. Το τελικό 1-1 διατήρησε το αήττητο του Μαγνησιακού στα εκτός έδρας παιχνίδια του και αντίστοιχα το αήττητο του Ρήγα μέσα στο «σπίτι» του. Πάντως, με την απώλεια των δύο πόντων η ομάδα του Βόλου απέκτησε συγκάτοικο στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας την Αγία Άννα, ενώ οι Βελεστινιώτες ισοβαθμούν με τον Θησέα στην 3η θέση παραμένοντας στο -5 από την κορυφή.

Ο Λάκης Μπακάλης παρέταξε τον Ρήγα Φεραίο με σύστημα 3-4-3 που σε φάση άμυνας μετατρεπόταν σε 5-4-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Σπηλιόπουλος. Στόπερ οι Αποστολίδης, Γκάγκας, Κολημήτρας, με τον Χότζα δεξιό μπακ-χαφ και τον Βλιώρα να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά. Οι Γοδενόπουλος και Πατσής ήταν οι κεντρικοί μέσοι. Οι Βαϊόπουλος και Τσιακίρης επιχειρούσαν από τα άκρα και ο Γάρος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Μαγνησιακό, ο Θάνος Θεοδώρου επέλεξε διάταξη 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βρονταράς και στην αμυντική γραμμή οι Σιάτρας, Βέρτζος, Γαλανόπουλος. Όλη τη δεξιά πλευρά είχε ο Βουρδάκης και την αριστερή ο Παπαδόπουλος, με τους Λάμπο, Αγιασιώτη και Ψιάνο στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Οικονόμου και Σιώμος.

Στο α’ μέρος καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Σε αυτό συνετέλεσαν και οι πολλές διακοπές στο ματς. Ένα σουτ ου Λάμπου απέκρουσε ο Σπηλιόπουλος, στην καλύτερη στιγμή για τον Μαγνησιακό, ενώ για τον Ρήγα σουτ του Πατσή πέρασε άουτ. Επίσης, ο Τσιακίρης προσπάθησε να βρει τον Γάρο, που ήταν σε πλεονεκτική θέση αλλά η κάθετή του ανακόπηκε.

Στο 40ο λεπτό ο πάγκος του Μαγνησιακού ξεσηκώθηκε ζητώντας κόκκινη στον Χότζα για χτύπημα στον Παπαδόπουλο. Ο διαιτητής Καλατζής έδωσε απλό φάουλ και απέβαλε τον προπονητή των φιλοξενουμένων Θάνο Θεοδώρου για διαμαρτυρία.

Στην επανάληψη ο Μαγνησιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας το γκολ, ενώ ο Ρήγας προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές το σουτ του Πατσή απέκρουσε ο Βρονταράς.

Η υπεροχή του Μαγνησιακού καρποφόρησε στο 67’. Ο Στέργιος Ψιάνος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με το αριστερό σημάδεψε το «παραθυράκι», γράφοντας το 0-1.

Η «απάντηση» του Ρήγα ήλθε στο 74’. Ο Γάρος δέχθηκε κάθετη πάσα, απέφυγε το μαρκάρισμα του Βέρτζου και με διπλή προσπάθεια παραβίασε την εστία του Βρονταρά. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ του Γάρου, χωρίς να εισακουστούν από διαιτητή και βοηθό. Το κακό γι’ αυτούς ήταν διπλό μια και στη φάση αυτή τραυματίστηκε ο Βρονταράς και διακομίστηκε στο νοσοκομείο.

Το 1-1 έμεινε ως το τέλος, με τον Μαγνησιακό να «φωνάζει» για δύο ακόμη φάσεις στις οποίες ζήτησε πέναλτι. Πρώτα για μαρκάρισμα στον Λουκάι, στο 87ο λεπτό και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για χέρι παίκτη του Ρήγα, με τον κ. Καλατζή να δίνει φάουλ εκτός περιοχής στη φάση αυτή.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Αποστολίδης, Γκάγκας, Κολημήτρας, Χότζα, Βλιώρας, Γοδενόπουλος, Πατσής, Γάρος (78’ Χόντος), Βαϊόπουλος, Τσιακίρης (84’ Τσιτσικλής).

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βρονταράς (74’ λ.τρ. Ράπτης), Ψιάνος, Παπαδόπουλος, Σιάτρας (46’ Δημητριάδης), Βέρτζος, Αγιασιώτης (65’ Λούρος), Βουρδάκης, Γαλανόπουλος, Σιώμος (55’ Βλάχος), Οικονόμου (65’ Λουκάι), Λάμπος.