Ισοπαλία 1-1 παραχώρησε στον Παναιτωλικό ο Βόλος

Ούτε την 21η αγωνιστική ο Βόλος κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης στο Πανθεσσαλικό. Οι «κυανέρυθροι» παραμένουν χωρίς «τρίποντο» στο 2024, καθώς παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στον Παναιτωλικό. Το βολιώτικο συγκρότημα παραμένει στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας, αγνοώντας τη νίκη εδώ και επτά αγωνιστικές.

Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε τον Βόλο με τερματοφύλακα τον Κόβατς, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Μύγας. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ασλανίδης και Καλογερόπουλος. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Γκλάβτσιτς, Μπαριέντος και Κόμπα. Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ντέλετιτς δεξιά, Ασενούν αριστερά και ο Γκαρσία που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό της. Είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο, στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του Παναιτωλικού το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό. Ο Λιάβας πάσαρε δεξιά στον Μαυρία, αυτός με έξυπνη κίνηση ελευθέρωσε στον Σενγκέλια, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόβατς, γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του Αγρινίου.

Οι παίκτες του Βόλου δεν πτοήθηκαν από το γκολ που δέχθηκαν, συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να αναπτυχθούν σωστά επιθετικά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Ο Μύγας στο 15’ έκανε ωραία ενέργεια, πέρασε δύο αντιπάλους, έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Στεργιάκη να αποκρούει. Ο Γκαρσία κέρδισε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού για το 1-1.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι δυνατό, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις. Στο 31’ ο Μύγας πρόλαβε σωτήρια τον Καρέλη, πριν αυτός εκτελέσει και στη συνέχεια σε σουτ του Λιάβα, ο Κόβατς μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 35’ είχαμε μία ακόμη ωραία ενέργεια του Μύγα, που δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στεργιάκη.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Καρέλης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε με τον Κόβατς να την ακουμπάει ελάχιστα και να τη διώχνει σε κόρνερ.

Χωρίς φάσεις το β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε καλύτερη παρουσία στο ματς, με τον Βόλο να μην έχει τον ρυθμό και την ζωντάνια του πρώτου μέρους.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα το τέρμα του Κόβατς.

Γενικά έγινε ένα δυνατό ματς, χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, παρότι τόσο ο Άνχελ Λόπεθ, όσο και ο Γιάννης Πετράκης προχώρησαν σε αλλαγές, με στόχο η ομάδα τους να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ.

Η μοναδική καλή στιγμή στο β’ μέρος ήταν για τον Βόλο. Στο 68’ ο Ποπέσκου έβγαλε τη σέντρα, με τον Στεργιάκη να κάνει άστοχη έξοδο. Ο Μωραΐτης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Οικονόμου έδιωξε σε κόρνερ.

Το σκορ παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δεν άλλαξε μέχρι το 94’ και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μαλούτα, Βόλος και Παναιτωλικός πήραν από έναν βαθμό, στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Χριστοδούλου (Ημαθίας)

4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών).

Κίτρινες: Γκαρσία, Τσοκάνης-Σεγκέλια, Πέρες, Μλάντεν, Οικονόμου

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Άλχο, Μύγας, Καλογερόπουλος, Ασλανίδης, Γκλάβτσιτς (81’ Ντε Καμπς), Μπαριέντος (56’ Τσοκάνης), Κόμπα (64’ Μωραΐτης), Ασενούν, Ντέλετιτς (56’ Ποπέσκου), Γκαρσία (81’ Μπερτόλιο)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Μλάντεν, Οικονόμου, Χατζηθεοδωρίδης (84’ Χουάνμπι), Τορεχόν, Πέρες (70’ Τσιγγάρας), Μαυρίας (57’ Μπακάκης), Σενγκέλια (84’ Ντίας), Καρέλης (84’ Πέδρο).