Ιορδανίδης κερνούσε, Τζιώρας έπινε

Μετά από εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη επικράτησε με 2-1 του Παναιγιάλειου σε φιλικό στο Πανθεσσαλικό. Δημιουργός και των δύο τερμάτων ήταν ο Γιώργος Ιορδανίδης και «εκτελεστής» ο Χρήστος Τζιώρας (21’ και 27’). Για τους ηττημένους μείωσε στο 41’ ο Γκούφα.

Υψηλός ήταν ο βαθμός δυσκολίας στο χθεσινό φιλικό για τη Νίκη. Από τη μια μεριά αντιμετώπιζε ομάδα της Φούτμπολ Λιγκ, από την άλλη της έλειπαν οι περισσότεροι ξένοι ποδοσφαιριστές, οι οποίοι φέτος θα παίξουν καταλυτικό ρόλο. Παρ’ όλα αυτά οι «κυανόλευκοι» ανταπεξήλθαν με επιτυχία σ’ αυτό το δύσκολο τεστ κερδίζοντας με 2-1 τον Παναιγιάλειο.
Σίγουρα τα αποτελέσματα δεν μετρούν στα φιλικά παιχνίδια, αλλά αυτό που έχει σημασία ήταν η εμφάνιση της Νίκης. Μετά από ένα μέτριο πρώτο τέταρτο, στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της πετυχαίνοντας δύο γκολ, ενώ δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες. Ρόλο δημιουργού είχε ο Γιώργος Ιορδανίδης και «εκτελεστή» ο Χρήστος Τζιώρας, που απέδειξε την ευχέρειά του στο σκοράρισμα.

Το ένα γκολ καλύτερο από το άλλο σημείωσε χθες ο Τζιώρας

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι «κυανόλευκοι» δεν ήταν τόσο δημιουργικοί. Άλλωστε σ’ αυτό το διάστημα έπαιξαν αρκετά νέα παιδιά, τα οποία σίγουρα δεν έχουν πείρα. Ωστόσο με το ασταμάτητο τρέξιμό τους φρόντισαν να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να τους απειλήσει άμεσα ούτε μία φορά στο δεύτερο 45λεπτο.
Τα παραπάνω ικανοποίησαν τους φιλάθλους που βρέθηκαν χθες στο Πανθεσσαλικό και χειροκρότησαν θερμά τους ποδοσφαιριστές της βολιώτικης ομάδας.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Οι Στέφανος Ξηροφώτος και Φάντζιο Μπούις επέλεξαν το 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Βέργο και Δημολιό. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Τσιανάκας και Μέτσε, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Μπάιριτς (δεξιά) και Γαρυφαλλόπουλος (αριστερά), με τον Ιορδανίδη «δεκάρι» και τον Τζιώρα σέντερ φορ.
Παρόμοια διάταξη προτίμησε και ο Σπύρος Μπαξεβάνος για τον Παναιγιάλειο. Την εστία υπερασπίστηκε ο Αθανασίου, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τσερκέζος (δεξιά), Κοντοχρήστος (αριστερά), Σμίλτος και Στίκας (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Γκούμας, Γαβριηλίδης (στον άξονα), Γκούφα, Σκαρτσίλας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Κριστέτο συνεπικουρούσε τον Σταματή στην επίθεση.

Ο Ιορδανίδης δημιούργησε και τα δύο τέρματα της Νίκης

Υπέροχα γκολ από τον Τζιώρα
Ο Παναιγιάλειος ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε για λογαριασμό του τις δύο πρώτες καλές στιγμές της αναμέτρησης. Στο 9’ ο Σταματής σούταρε άστοχα, ενώ στο 16’ κεφαλιά του Γαβριηλίδη μπλόκαρε ο Τζήμας με ευκολία.
Από την πλευρά της η Νίκη, όμως, αποδείχθηκε πιο εύστοχη αξιοποιώντας την παρθενική της ευκαιρία στο ματς. Ήταν το 21ο λεπτό όταν ο Ιορδανίδης πέρασε ασίστ στον Τζιώρα, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Αθανασίου (1-0). Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν οφσάιντ στην αρχή της φάσης, αλλά οι διαμαρτυρίες τους δεν εισακούστηκαν.
Στο 27’ οι «κυανόλευκοι»… ξαναχτύπησαν για δεύτερη φορά με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Ιορδανίδης έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο και τροφοδότησε τον Τζιώρα. Ο 28χρονος σέντερ φορ ενήργησε εντυπωσιακά και με καταπληκτικό βολέ άφησε «άγαλμα» τον Αθανασίου διπλασιάζοντας τα τέρματα τόσο τα προσωπικά όσο και της ομάδας του (2-0).
Τα δύο γκολ έβαλαν… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων χάνοντας τρεις ευκαιρίες μέσα στο διάστημα 32’-35’. Πρώτα στο 32’ σέντρα-σουτ του Ιορδανίδη έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και σουτ του Δημολιού στο 34’. Στο επόμενο λεπτό ο Δημολιός σέντραρε και ο Ιορδανίδης για λίγο δεν βρήκε την μπάλα με προβολή από τη μικρή περιοχή.
Κι ενώ η Νίκη ήταν ανώτερη, το συγκρότημα του Αιγίου ήταν εκείνο που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 41’ οι παίκτες του συνδυάστηκαν άψογα με τελικό αποδέκτη τον Γκούφα, ο οποίος πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Τζήμα μειώνοντας 2-1.
Παρ’ όλα αυτά οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Ο Μπάιριτς εκτέλεσε φάουλ στο 42’ και ο Τζιώρας έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγο έξω από το αριστερό «παραθυράκι».

Ο νεαρός Βουρδάκης με ωραίο στυλ αποφεύγει έναν αντίπαλό του

Δεν απειλήθηκε στο β’ η Νίκη
Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήταν για τη Νίκη. Στο 55’ ο Τζιώρας πίεσε τον αντίπαλο κερδίζοντας την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και την έδωσε για τον Γαρυφαλλόπουλο, ο οποίος σούταρε για να μπλοκάρει ο Πολίτης.
Επίσης στο 67’ σουτ του Ιορδανίδη δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 70’ η Νίκη έχασε τεράστια ευκαιρία με πρωταγωνιστές τους νεοεισελθόντες Βουρδάκη και Ματθαίου. Ο πρώτος έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο και άνοιξε για τον δεύτερο. Εκείνος έβγαλε αμέσως σέντρα για τον Τζιώρα, ο οποίος στόπαρε και σούταρε δυνατά για να αποκρούσει με τις γροθιές ο Πολίτης.
Στη συνέχεια έγιναν πολλές αλλαγές και έπεσε κατακόρυφα ο ρυθμός, με συνέπεια οι αξιόλογες φάσεις να είναι λιγοστές. Σ’ αυτές μπορούμε να συμπεριλάβουμε την κάθετη πάσα προς τον Γεωργακόπουλο, τον οποίο ανέκοψε την τελευταία στιγμή ο Μωυσίδης (87’), ενώ ο επιθετικός του Παναιγιάλειου δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από πλεονεκτική θέση στο 91’
Το χθεσινό παιχνίδι διηύθυνε ο κ. Κούστας με βοηθούς τους κ.κ. Γόργορη και Τασιόπουλος, όλοι τους από την ΕΠΣ Θεσσαλίας.
ΝΙΚΗ: Τζήμας (46’ Θεολόγης), Γενιτσαρίδης (56’ Λάιος), Δημολιός (68’ Ζιώγας), Μωυσίδης, Βέργος (83’ Χρηστίδης), Τσιανάκας (75’ Σφονδυλιάς), Μέτσε, Μπάιριτς (56’ Ματθαίου), Γαρυφαλλόπουλος (89’ Κουκουτής), Ιορδανίδης (68’ Βουρδάκης), Τζιώρας (75’ Σιώμος).
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Αθανασίου (46’ Πολίτης), Τσερκέζος (82’ Ρέλλας), Κοντοχρήστος (46’ Παπαχρήστος), Σμίλτος, Στίκας (60’ Ντέμο) Γκούμας (71’ Βλάχος), Γαβριηλίδης, Γκούφα (46’ Κάναλς), Σκαρτσίλας (60’ Αρναρέλλης), Κριστέτο (71’ Ρινάλντι), Σταματής (60’ Γεωργακόπουλος).