Είχε φύλακα-άγγελο

Ο νεαρός τερματοφύλακας Γιώργος Τσιτσιρίκος, με μια φοβερή διπλή απόκρουση στο 90ό λεπτό, κράτησε το 1-1 και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην Αγία Παρασκευή με αντίπαλο την Ακρόπολη. Τα γκολ σημειώθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο στα μισά του β’ ημιχρόνου. Στο 63′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που είδε ο ρέφερι Βλάχος σε μαρκάρισμα του Σκλαπάνη στον Πασσιά και το εκτέλεσε εύστοχα ο Μόσιος κάνοντας το 0-1. Η απάντηση ήταν γρήγορη… καθώς δύο λεπτά πιο μετά, από λάθος διώξιμο του Ανατολή, η μπάλα έφθασε στον αμαρκάριστο Καραγιάννη στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο νεαρός σέντερ φορ σκόραρε με δυνατό σουτ.

Εξαιρετικός ήταν ο Τσιτσιρίκος

Η ομάδα του Σέσκλου έπαιζε με δέκα παίκτες από το 84ο λεπτό λόγω αποβολής με δεύτερη κάρτα του αρχηγού της, Κώστα Κολυμήτρα. Στο πρώτο μέρος, οι «κυανόλευκοι» είχαν δοκάρι με πλασέ του Παγώνη (35′) και στην επιστροφή της μπάλας, αμυντικός έδιωξε προ του Τριχόπουλου, ενώ ο τελευταίος είχε σουτ από πλάγια θέση που μπλόκαρε ο Τσιτσιρίκος. Στην επανάληψη, σουτ του Θεοδώρου χωρίς δύναμη μπλόκαρε πολύ εύκολα ο τερματοφύλακας (56′), ακολούθησαν τα δύο γκολ, έπεσε ο ρυθμός και το ματς «άναψε» προς το τέλος. Στο 89′ μακρινό σουτ του Δημακόπουλου πέρασε δίπλα στη συμβολή των δοκών και στο 90′ είχαμε την τριπλή μεγάλη φάση για την Ακρόπολη. Φοβερό σουτ του Κόκκα εκτός μεγάλης περιοχής απέκρουσε ο Τσιτσιρίκος με απογείωση στο αριστερό του «παραθυράκι», μετά έγινε σέντρα, ο Μόσιος πήρε κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αλλά και πάλι ο νεαρός γκολκίπερ έβαλε σωστά τα χέρια του. Η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, ακολούθησε νέα κεφαλιά που δεν ήταν όμως επικίνδυνη.
Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, σέντρα σουτ του Τσουκάλη από αριστερά, κόντραρε σε αμυντικό και έδιωξε ο Τσιτσιρίκος, στην τελευταία φάση της συνάντησης που βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς κι εντυπώσεις.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Τσιτσιρίκος, Κούκιος (67′ Παπαδήμος), Παναγιώτου, Λούμπαρδος, Σιγάλας, Λιάτσικος (61′ Σκλαπάνης), Χατζηγεωργίου (82′ Μπόλης), Χατζημητροφάνης, Καραγιάννης, Μαρμαρινός (66′ Τρίμμης), Δημακόπουλος.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής, Φ. Φώτου, Πασσιάς, Γκαντής, Τσιαντής, Κ. Κολυμήτρας, Θεοδώρου, Τ. Κολυμήτρας (46′ Μόσιος), Παγώνης (51′ Τσουκάλης), Τριχόπουλος (68′ Στ. Αξιώτης), Σιαμέτης (77′ Κόκκας).