Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό Β. με τον Αίολο

Την ήττα με 77-58  γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου στα Τρίκαλα από τον Αίολο για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο μπάσκετ. Για ένα ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με 36-30. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν εκπληκτικοί στο τρίτο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με τους παίκτες του Γιώργου Βλιώρα που παρουσιάστηκαν άστοχοι, νευρικοί και με πολλές αδυναμίες στην άμυνα. Αποτέλεσμα ο Αίολος στο διάστημα αυτό να σημειώσει 40 πόντους, έναντι μόλις τρεις του Ολυμπιακού και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη, παρότι στην τέταρτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και πάλι στον εαυτό τους (επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο 7-19 υπέρ του Ολυμπιακού).

Δεκάλεπτα: 15-16, 30-36, 70-39, 77-58
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ., Χρυσάφης
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Μόσιαλος 17 (1), Παππάς 22 (2), Ζώρζος, Ευαγγελακόπουλος, Κολότσιος 2, Τσιγγενόπουλος 2, Μοσχόπουλος 8, Ιωάννου 7 (1), Τσιακάρας, Ψύρρας 15 (3), Δέσπος 4.
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 23 (1), Μουρατίδης 8 (2), Καραμήτσος 4, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 6, Παρασκευάς 9, Γουάμπα 5.