Τοπικά

Η τελικά κατάταξη του 1ου πασχαλινού ατομικού τουρνουά της Σκακιστικής Ένωσης Βόλου

Το 4ημερο Πασχαλινό τουρνουά με Ελληνική και Διεθνή αξιολόγηση που διοργάνωσε η Σκακιστική Ένωση Βόλου έκλεισε με επιτυχία αφού διατήρησε ως το τέλος του το ενδιαφέρον για τους τελικούς νικητές που ήταν όλοι τους ισχυροί σκακιστές. Η τελική βαθμολογία αποτυπώνει αυτή την κατάσταση αφού οι δυο πρώτοι συγκέντρωσαν τους ίδιους πόντους με μισό πόντο διαφορά από τον τρίτο.
Το τουρνουά ξεκίνησε το πρωί της 1ης Απριλίου και ολοκληρώθηκε σε 7 γύρους το απόγευμα της 4ης Απριλίου 2018. Συμμετείχαν 38 σκακιστές από Βόλο, Αγριά, Λάρισα, Θεσσαλονίκη, Λαμία και Σέρρες ενώ είχαμε και συμμετοχές από σκακιστές της Σ.Ε. Βόλου που διαμένουν στο εξωτερικό και βρέθηκαν για τις ημέρες του Πάσχα στο Βόλο.

Το αξιοσημείωτο του τελευταίου γύρου ήταν η ήττα του προηγούμενου στη βαθμολογία Βασίλη Κορώνα της Σ.Ε. Βόλου με αποτέλεσμα να τερματίσει τελικά στην τέταρτη θέση!! Νικητής ο έμπειρος και αγωνιστικά έτοιμος, Μιχάλης Αγγελής της Σ.Ε. Βόλου με δεύτερο τον επίσης αθλητή της Σ.Ε. Βόλου, Στέλιο Λαγάρα που καταγράφει ανοδική πορεία. Η ήττα στον 5ο γύρο του ισχυρού Θοδωρή Ρωμανού του ΑΣΟ Πολυγύρου, τον έφερε τελικά στην τρίτη θέση αλλά η παρουσία του στο τουρνουά είχε μια πρόσθετη αξία. Από τους νεαρούς της κατηγορίας έως 18 ετών νικητής αναδείχθηκε ο Θεόφιλος Συμεωνίδης του Σ.Σ. Λάρισας ο οποίος έχει μια εξαιρετική πορεία ενώ στην ίδια κατηγορία θετικές ήταν και οι παρουσίες των: Λάφη Ιωάννη, Koci Aristoteli και Καλαμπούκα Κων/νου της Σ.Ε. Βόλου που συγκέντρωσαν τους ίδιους βαθμούς. Στις γυναίκες που είχαμε μικρή συμμετοχή το έπαθλο κατέκτησε η αθλήτρια του Σ.Σ. Λάρισας Ελένη Παπαρίζου το δε έξτρα έπαθλο για τα δωρεάν μαθήματα κατακτήθηκε από τον Ιωάννη Λάφη της Σ.Ε. Βόλου.