Η προϊστορία των αναμετρήσεων Βόλος-Παναθηναϊκός

Η προϊστορία ανάμεσα σε Βόλο και Παναθηναϊκό μετρά τρία παιχνίδια. Δύο πέρυσι για την κανονική περίοδο της Σούπερ Λιγκ, καθώς και το φετινό παιχνίδι του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μετρά μία νίκη, ενώ δύο ματς έληξαν ισόπαλα. Συγκεκριμένα, η πρώτη χρονικά αναμέτρηση διεξήχθη στις 8/12/2019 στο Πανθεσσαλικό, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο εκτελέσεις πέναλτι. Ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί 0-1 με τον Χατζηγιοβάνη, ενώ ο Βόλος είχε ισοφαρίσει με τον Μουνίθ.

Στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στο ΟΑΚΑ για την περίοδο 2019-20 την 1η Μαρτίου 2020, οι «πράσινοι» είχαν σημειώσει άνετη νίκη με 4-1. Ο Νάγκι άνοιξε το σκορ στο 3’, ακολούθησαν δύο τέρματα από τον Μακέντα στο 44’ και στο 68’, ενώ το τέταρτο γκολ του Παναθηναϊκού είχε πετύχει ο Χατζηγιοβάννης. Για τον Βόλο είχε προσωρινά μειώσει το σκορ σε 2-1 ο Έρικ Γέντρισεκ.

Φέτος, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Βόλος απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Καρλίτος στο 56’, για να ισοφαρίσει στο 88’ ο Μπαρτόλο.