Η προϊστορία των αναμετρήσεων Παναιτωλικός-Βόλος

Επτά φορές έχουν αναμετρηθεί Παναιτωλικός και Βόλος, όλες για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, πέντε για την κανονική περίοδο και δύο για τα πλέι άουτ. Ο Βόλος έχει να επιδείξει δύο νίκες, ο Παναιτωλικός τρεις, ενώ δύο μας έληξαν ισόπαλα.

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν στις 9/11/2019 στο Πανθεσσαλικό, με τον Βόλο να επικρατεί με 3-2, σ’ ένα «γεμάτο» παιχνίδι. Ο Σανιά στο 39’ είχε κάνει το 0-1, οι «κυανέρυθροι» στη συνέχεια γύρισαν το ματς με δύο τέρματα από τους Μουνίθ στο 55’ και Μάντζη στο 66’, ο Αριγίμπι ισοφάρισε στο 68’, για να δώσει τη νίκη στον Βόλο ο Γέντρισεκ στο 78’. Στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στο Αγρίνιο στις 10/2/2020 οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1. Ο Μουνιέ στο 42’ σκόραρε για τον Παναιτωλικό, για να ισοφαρίσει στο 90’ ο Δημόπουλος. Για τα πλέι άουτ της περιόδου 2019-20 ο Παναιτωλικός είχε νικήσει με 1-0 εντός έδρας στις 18/7/2020 με γκολ του Ντουάρτε στο 31’.

Την περσινή αγωνιστική περίοδο Βόλος και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό στις 13/12/2020. Στο Αγρίνιο στις 7/3/2021 η ομάδα από την Αιτωλοακαρνανία είχε νικήσει με 1-0 τον Βόλο, με τέρμα του Αριγίμπι στο 75’, ενώ για τα πλέι άουτ στις 10/4/2021 ο Βόλος στο Πανθεσσαλικο είχε πάρει μια εύκολη νίκη με 3-1. Είχαν σκοράρει οι Ριένστρα στο 3’, Μπουένο στο 13’ και Μήτογλου στο 42’, ενώ το γκολ του Παναιτωλικού είχε πετύχει ο Βέργος με πέναλτι στο 36’.

Φέτος, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Πανθεσσαλικό στις 4/12/2021, ο Παναιτωλικός είχε φύγει νικητής με 2-1. Ο Μόρσεϊ στο 3’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παναιτωλικό, ο Ρεγκατίν στο 7’ ισοφάρισε, όμως στο 33’ ο Καρέλης σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.