Η προϊστορία των αγώνων Ολυμπιακός Β.-Αλμωπός

Τα τελευταία 25 χρόνια Ολυμπιακός Βόλου και Αλμωπός Αριδαίας (αναμετρώνται σήμερα στις 15.00 στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης) έχουν βρεθεί αντίπαλοι οκτώ φορές σε αγώνες πρωταθλήματος και μία Κυπέλλου. Την περίοδο 1994-95 για την Γ’ Εθνική ο Ολυμπιακός είχε χάσει με 3-0 στην Αριδαία, ενώ είχε νικήσει με 3-2 εντός έδρας. Για το Κύπελλο Ελλάδος εκείνης της χρονιάς οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 3-3, με γηπεδούχο τον Αλμωπό.

Την επόμενη χρονιά (1995-96), επίσης για την Γ’ Εθνική, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 1-0 εντός έδρας και είχε γνωρίσει βαριά ήττα με 5-1 στην Αριδαία. Την περίοδο 1996-97, με τις ομάδες να αγωνίζονται στη Γ’ Εθνική, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί με 2-1 από τον Αλμωπό στον Αλμυρό (η μοναδική εντός έδρας ήττα από τον Αλμωπό στην ιστορία των δύο ομάδων), ενώ στον δεύτερο γύρο είχε επικρατήσει με 3-0 στην Αριδαία.

Πέρυσι, για το πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν δύο νίκες. Εκτός έδρας είχαν νικήσει με 1-0 με γκολ του Ιάσονα Παπαδημητρίου, ενώ στη Νεάπολη είχαν επικρατήσει με 2-0, με τέρματα των Γιαννίτση και Νικλητσιώτη.