Η Ουγγαρία στο EURO – Νίκησε 2-1 τη Νορβηγία και επιστρέφει 30 χρόνια μετά (video)

hungary_1

Το καλοκαίρι του 2016 στα γήπεδα της Γαλλίας θα έχουν συμπληρωθεί 30 χρόνια από την τελευταία φορά που η Ουγγαρία βρέθηκε τελευταία φορά σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης. Οι «Μαγυάροι» απέκλεισαν τη Νορβηγία με δύο νίκες στα μπαράζ του EURO και θα ταξιδέψουν στα γαλλικά γήπεδα, σημειώνοντας μια τεράστια επιτυχία για τη χώρα.

Η Ουγγαρία είχε το προβάδισμα μετά το 1-0 εκτός έδρας στον πρώτο αγώνα. Ο Πρίσκιν με ένα εκπληκτικό γκολ στο 14ο λεπτό έβαλε ακόμη πιο γερές βάσεις για την πρόκρισης με τους γηπεδούχους να αντέχουν στο σφυροκόπημα των Νορβηγών, οι οποίοι είχαν δοκάρι στη λήξη του  ημιχρόνου. Το ίδιο συνέβη και με τον Τζούτζκαξ στο 58′ όμως τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο 83ο λεπτό όταν η Ουγγαρία έφτασε στην επίτευξη και ενός δεύτερου γκολ με αυτογκόλ του Χένρικσεν. Ο ίδιος παίκτης στο 87′ απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ουγγαρία να πανηγυρίζει μια σπουδαία πρόκριση.