Η Αγία Άννα είναι εδώ… όλη η δράση στα πλέι οφ της Α’ ΕΠΣΘ

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η μάχη του τίτλου στην Α’ ΕΠΣΘ μετά την εντυπωσιακή νίκη της Αγίας Άννας επί του πρωτοπόρου Πυράσου με 0-3 στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς». Η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε πλέον στους τέσσερις βαθμούς. Στην 3η θέση ανέβηκε ο Ρήγας Φεραίος που κέρδισε 2-1 τον Σαρακηνό σε ματς με χιτσκοκικό φινάλε. Χωρίς νικητή και με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκαν οι συναντήσεις Τοξότης-Γ.Σ. Αλμυρού και Ακρόπολη-Αίας Σούρπης.

Αναλυτικά, τα όσα έγιναν στην 2η αγωνιστική των πλέι οφ:

Πύρασος-Αγία Άννα 0-3
Η Αγία Άννα είναι εδώ και επανήλθε στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΘ. Με το εμφατικό 0-3 επί του πρωτοπόρου Πυράσου μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους τέσσερις πόντους και έβαλε «φωτιά» στη μάχη για τον φετινό τίτλο. Το αποτέλεσμα αυτό αποτέλεσε γερό… ταρακούνημα για τους Αγχιαλίτες που πάντως εξακολουθούν να κρατούν την τύχη στα δικά τους πόδια.
Το συγκρότημα του Κώστα Τσιουρέλη, επέβαλε τον δικό του ρυθμό στο ματς και προηγήθηκε 0-2 στο α’ μέρος με τέρματα των Παπαδημητρίου και Σέττου, από ισάριθμες ασίστ του Τζοβάρα, ενώ ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του στην επανάληψη με το απευθείας φάουλ του Πετράκου. Η Αγία Άννα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε δίκαια στην επιτυχία απέναντι σε έναν Πύρασο που εμφανίστηκε κατώτερος των προσδοκιών. Ενδεχομένως κάποιοι παίκτες να ήταν επηρεασμένοι μια και την προηγούμενη εβδομάδα η ομάδα είχε πληγεί από τον κορωνοϊό.
Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τερματοφύλακα τον Κεφαλά. Δεξιός μπακ ήταν ο Δημητριάδης και αριστερός ο Νίνος, με τον Παπαδόπουλο να παίζει στο κέντρο της άμυνας (λόγω της απουσίας του τιμωρημένου Μιχόπουλου) με παρτενέρ τον Ρακή. Οι Ζενούνης, Αγιασιώτης, Οικονόμου συνέθεσαν το τρίο της μεσαίας γραμμής, ενώ στην επίθεση ο Βλάχος ήταν στην κορυφή και οι Αραπίτσας και Ζάχος επιχειρούσαν από τα άκρα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάτω από τα δοκάρια τους τον Σάμπα Φαγέ. Ο Χατζητρακόσιας δεξιά και ο Καλαμίδας αριστερά ήταν οι πλάγιοι οπισθοφύλακες, με τους Βέργο και Χολέβα να αποτελούν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Σ. Τσιουρέλης και Πετράκος. Από τα δεξιά κινούταν ο Κορέτα και από τα αριστερά ο Σέττος, ενώ ο Τζοβάρας ήταν ανάμεσά τους και λίγο πιο πίσω από τον σέντερ φορ Παπαδημητρίου.
Στο 12’ είχαμε το 0-1 όταν ο Τζοβάρας από τα αριστερά σέντραρε και ο Παπαδημητρίου με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 35’ και στο 40’ τα σουτ του Σέττου και του Παπαδημητρίου πέρασαν άουτ, ενώ στο 41’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το κλέψιμο στο χώρο του κέντρου με τη μπάλα να φτάνει αριστερά στον Τζοβάρα. Αυτός έκανε το γύρισμα και ο Σέττος με πλασέ από την περιοχή έγραψε το 0-2.
Η μοναδική φορά που φάνηκε απειλητικός ο Πύρασος στο α’ ημίχρονο ήταν στο 39’ όταν σε προσπάθεια του Βλάχου η μπάλα κόντραρε στον Χολέβα και ο Φαγέ μπλόκαρε τη μπάλα. Στην ανάπαυλα είχαμε τρεις αλλαγές για τους γηπεδούχους, αφού ο Γιάννης Σιαμέτης δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας.
Εκατέρωθεν φάσεις στην επανάληψη. Στο 54’ ο Κορέτα απέτυχε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 56’ ο Αγιασιώτης εκτέλεσε φάουλ και ο Ρακής πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Άουτ κατέληξε και το φαλτσαριστό σουτ του Παπαδημητρίου στο 72’. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Φλίγκος (είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Φαγέ στο 64’) παραχώρησε κόρνερ με το ένα χέρι.
Στο 82’ ο Πετράκος εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλάγια θέση αριστερά και σημείωσε το 0-3, αφού ο Κεφαλάς αιφνιδιάστηκε και δεν είχε σωστή αντίδραση. Το σκορ δεν άλλαξε, αφού στο 87’ ο Παπαδόπουλος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Κεφαλάς, Δημητριάδης (46’ Μπόλης), Παπαδόπουλος, Νίνος, Ρακής, Αγιασιώτης, Αραπίτσας, Ζενούνης (46’ Κατής), Βλάχος (85’ Καραγεώργος), Οικονόμου, Ζάχος (46’ Φουρκιώτης).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ (64’ λ.τρ. Φλίγκος), Χατζητρακόσιας, Καλαμίδας, Βέργος (88’ Κόκκας), Χολέβας, Σ. Τσιουρέλης (88’ Τσέλιος), Κορέτα, Πετράκος, Παπαδημητρίου (73’ Παπαδήμος), Τζοβάρας (88’ Τσελεπής), Σέττος.

Ρήγας-Σαρακηνός 2-1
Αρκετές συγκινήσεις είχαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα Ρήγας Φεραίος-Σαρακηνός στο στάδιο του Βελεστίνου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 2-1 και να ανεβαίνουν στην 3η θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ, ξεπερνώντας τους αντιπάλους τους.
Το συγκρότημα του Λάκη Μπακάλη απείλησε στο α’ ημίχρονο με τους Βουραζέρη και Κόντρα (σε δύο περιπτώσεις), αλλά δεν έφτασε στο γκολ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες 0-0. Στην επανάληψη ο Ρήγας βρήκε νωρίς το τέρμα που έψαχνε. Ήταν στο 50ό λεπτό όταν ο Σουγκάρης έδειξε για μία ακόμη φορά πόσο καλά πόδια έχει. Ο ικανός μέσος επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στο 83’ ο Ρήγας «άγγιξε» το δεύτερο γκολ όταν Καραγιάννης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με σουτ εντός περιοχής, με τον Δ. Αγροκώστας να πλασάρει άουτ στην επαναφορά. Ο Σαρακηνός δεν είναι ομάδα που τα παρατά εύκολα και το απέδειξε φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 85’ με το εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ του Αραμπατζή (1-1). Όμως ο τελευταίος λόγος στον αγώνα ανήκε στους Βελεστινιώτες. Στο 87’ ο Βλιώρας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Δ. Αγροκώστας από κοντά έγραψε το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Βαϊόπουλος, Βουραζέρης, Γοδενόπουλος, Σταματίου, Ρόκας (69’ Δ. Αγροκώστας), Γάρος (69’ Βλιώρας), Σουγκάρης (92’ Γ. Αγροκώστας), Καραγιάννης (90’ Δίντσης), Κόντρα (69’ Νούλας), Χότζα.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Γιοβάνης, Αγγελής, Γιαμαλής, Ράπτης (80’ Θεοχάρης), Καλλιακούδας (80’ Σκούρας), Νιαώτης (71’ Κ. Δημόπουλος), Καλαμάτας, Βαλωτής (86’ Ν. Δημόπουλος), Αραμπατζής, Αντωνίου.

Ακρόπολη-Αίας 1-1
Παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες στο Σέσκλο με την τοπική Ακρόπολη και τον Αίαντα να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7’ όταν ο Πασσιάς έκανε την ατομική προσπάθεια και το γύρισμα από τα αριστερά για τον Παγώνη, που μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Αίας, που λόγω απουσιών είχε στην αποστολή του μόλις 13 παίκτες, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε στο 76’ με το απευθείας φάουλ του Αλέκου Αραπίτσα. Οι δύο ομάδες είχαν και άλλες φάσεις για γκολ, αλλά το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών τους.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Αντωνίου, Πασσιάς (70’ Δημητρίου), Τ. Κολυμήτρας, Στρούγγης, Κ. Κολυμήτρας, Γ. Τσουκάλης, Γκάγκας, Παγώνης, Μ. Τσουκάλης (80’ Σταυραντώνης), Πιτσάβας (65’ Αξιώτης).
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Γκιόκα (65’ Κωστούλας), Παπανικολόπουλος, Βούλγαρης, Τσόγκας, Μπιρτσάι, Χειλάς, Κ. Κατσαβριάς, Αραπίτσας (83’ Ντούρας), Θ. Κατσαβριάς, Ράπτης.

Τοξότης-Γ.Σ. Αλμυρού 1-1
Με γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Τοξότης στέρησε από τον Γ.Σ. Αλμυρού το «διπλό» στο βοηθητικό του ΕΑΚ, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Ρέππου απείλησαν στο α’ ημίχρονο με τους Κλουκουτάρα και Βούλγαρη, ενώ πήραν το προβάδισμα στο 57ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Παναγιώτης Κοντοβάς.
Το σύνολο του Θανάση Χρυσοχού προσπάθησε για την ισοφάριση και την πλησίασε στο 85’ με την άστοχη κεφαλιά του Γεωργουλάκου. Οι γηπεδούχοι επέμειναν και στο 93’ ο Γκίνης τροφοδότησε με το στήθος τον Σιγαλάκο, ο οποίος έγραψε το 1-1 με προβολή.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Ακριβούσης, Παναγιώτου (65’ Γιωτόπουλος), Γεωργουλάκος, Γκίνης, Μάστορας, Μπραχόλι, Σιγαλάκος, Δενελάβας, Γιαννιός, Χλωρός.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Οικονόμου, Τσαγιαννίδης (70’ Μπαράκου), Ντόντα, Λάμπος, Τετριμίδας, Δρόσος (60’ Χριστοφορίδης), Βούλγαρης (92’ Νικογιάννης), Κλουκουτάρας, Κοντοβάς (70’ λ.τρ. Ζαντιώτης), Μπένος (92’ Στουρνάρας).