Η Αγία Άννα απέκλεισε τον Θησέα – Σοβαρό διαιτητικό λάθος στον αγώνα Ρήγας-Πρωτεσίλαος

Η συνεχής βροχόπτωση δεν εμπόδισε στο να γίνουν τα παιχνίδια της φάσης των «16» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ, που ορισμένα είχαν συναρπαστική εξέλιξη, ενώ προέκυψε και ο αποκλεισμός του Θησέα, δηλαδή ενός εκ των εκπροσώπων της Μαγνησίας στη Γ’ Εθνική και περσινού φιναλίστ του θεσμού. Μάλιστα οι Αγριώτες ανακοίνωσαν και τη λύση της συνεργασίας με τον τεχνικό Λευτέρη Καλογήρου. Δεν έλειψαν και τα διαιτητικά λάθη με πιο κραυγαλέο αυτό στο στάδιο του Βελεστίνου και στην αναμέτρηση Ρήγας-Πρωτεσίλαος όπου δεν δόθηκε καταφανέστατο πέναλτι στους γηπεδούχους.

Αγία Άννα-Θησέας 1-0
Η νίκη-πρόκριση της Αγίας Άννας επί του Θησέα στο Κύπελλο με 1-0, θεωρητικά αποτελεί έκπληξη, αφού το συγκρότημα του Κώστα Τσιουρέλη μετέχει στην Α’ ΕΠΣΘ. Ωστόσο, αποτέλεσε μία ακόμη απόδειξη της φετινής δυναμικής που έχουν αναπτύξει φέτος οι «ερυθρόλευκοι».

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση ήρθε αρκετά νωρίς και συγκεκριμένα στο 3’ όταν ο Αγιασιώτης έβγαλε την ασίστ για τον Σέττο, ο οποίος τελείωσε επιτυχώς τη φάση. Οι νικητές είχαν μία ακόμη καλή φάση με τον Τζοβάρα και στη συνέχεια άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Θησέας γνωστοποίησε τη λύση της συνεργασίας με τον τεχνικό Λευτέρη Καλογήρου. Η ανακοίνωση: «Το Δ.Σ. του Θησέα Αγριάς ανακοινώνει την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας του, με τον προπονητή της ομάδας Λευτέρη Καλόγηρου. Σύσσωμη η διοίκηση τον ευχαριστεί για τις υπηρεσίες που πρόσφερε στην ομάδα μας και του εύχεται καλή συνέχεια κι επιτυχία στο επόμενο προπονητικό του βήμα. Κατόπιν της λύσης της συνεργασίας με τον προπονητή, την παραίτησή του κατέθεσε και ο προπονητής τερματοφυλάκων Λευτέρης Φούτρης, η οποία όμως δεν έγινε δεκτή από την διοίκηση».

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Παπαδήμος (80’ Πατσής), Χατζητρακόσιας, Ζαρίφης, Μπασδάνης, Βέργος, Τσελεπής, Αγιασιώτης (57’Τσουρέλης), Ματθαίου (68’ Φιλατζικιώτης), Τζοβάρας (80’ Σιώμος), Σέττος.
ΘΗΣΕΑΣ: Καρακασίδης, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε, Γκάγκας, Ρακής (85’ Ζάχος), Χατζησταμάτης, Ζαχαράκης, Δουλάς (88’Αντωνούλης), Βλάχος, Σιώμος, Σιγαλάκος (46’ Κοτζαθανάσης).
Ρήγας-Πρωτεσίλαος 1-1 (2-4 πεν.)

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση στο παιχνίδι Ρήγας Φεραίος-Πρωτεσίλαος, που έληξε 1-1 στην κανονική του διάρκεια. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι από τα 11 μέτρα και επικράτησαν με 2-4. Όσο για τους Βελεστινιώτες έχουν δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία μια και δεν τους δόθηκε καθαρό πέναλτι στην παράταση.

Στο α’ μέρος η καλύτερη στιγμή καταγράφηκε στο 29’ με τον Αραμπατζή να σημαδεύει το δοκάρι. Ο Πρωτεσίλαος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με το μακρινό σουτ του Κόντρα στο 65’, ενώ είχε και μια ακόμη καλή στιγμή με τον Παπαδόπουλο αμέσως μετά. Ο Αραμπατζής έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 74’ όταν «νικήθηκε» σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από τον Β. Βουραζέρη, για να έρθει τελικά το 1-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με θεαματικό βολέ του Πάσχου.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Κόντρα (98’) και Γκάμπας (105’), αλλά ο Ρήγας «φωνάζει» για τη φάση του 99ου λεπτού όταν ο Γουτούλης εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Σιαμανίκος απέκρουσε τη μπάλα με το αριστερό του χέρι, σαν τερματοφύλακας. Πέραν του πέναλτι  που έπρεπε να δοθεί ο αμυντικός του Πρωτεσιλάου μπορούσε και να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη. Όμως προς γενική κατάπληξη ο διαιτητής Ευαγγελιάς έδωσε συνέχεια στο ματς, ενώ ούτε ο βοηθός Μπαρτζιάλης υπέδειξε κάτι. Το βίντεο του αγώνα τους εκθέτει και τους δύο…

Ακολούθησαν τα πέναλτι, των οποίων η σειρά ήταν η εξής: Ν. Βουραζέρης 0-1, Αραμπατζής 1-1, Βαλωτής 1-2, Πάσχος 2-2, Σιαμανίκος 2-3, Χρ. Σταματίου απέκρουσε ο Β. Βουραζέρης, Λάμπρου 2-4, Ράπτης δοκάρι.
Σημειώνεται πως την Κυριακή οι δύο ομάδες θα ξαναπαίξουν μεταξύ τους για το πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά στο γήπεδο του Πτελεού.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σταμέλος, Κακάνης, Ακριβούσης (82’ Φούκης), Ράπτης, Χρ. Σταματίου, Σουγκάρης (72’ Πάσχος), Γάρος (70’ Γουτούλης), Γκάμπας, Αραμπατζής, Καραγιάννης, Καρακίτσιος (46’ Μούσιας).
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Β. Βουραζέρης, Χασιώτης (43’ λ.τρ. Λεϊμονής), Ν. Βουραζέρης, Σιαμανίκος, Δρόσος, Σούδης, Λάμπρου, Δημητρίου (79’ Λάμπος), Βαλωτής, Κόντρα, Παπαδόπουλος (77’ Κ. Κόρκος).

* Επίσημη διαμαρτυρία για τη διαιτησία έκανε η διοίκηση του Ρήγα σε επικοινωνία που είχε με τον πρόεδρο της ΤΕΔ/ΕΠΣΘ Γιάννη Κουζάκη. Οι Βελεστινιώτες κάνουν λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος, τονίζοντας ότι κανείς δεν μπορεί να παίζει με την ιστορία του συλλόγου τους.

Πύρασος-Σκιάθος 2-2 (3-2 πεν.)
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον 17χρονο τερματοφύλακα Κώστα Τάσο, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι, ο Πύρασος πήρε την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου. Το ματς έληξε 2-2 και στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι οι Αγχιαλίτες επιβλήθηκαν με 3-2.

Ο Πύρασος άνοιξε το σκορ στο 13’ με κεφαλιά του Γκίνη (η μπάλα βρήκε και στον Πρίφτη πριν καταλήξει στα δίχτυα) και στο 20’ ισοφάρισε ο Αλικά με σουτ. Με κεφαλιά του Καραγιώργου στο 48’ έγινε το 2-1, αλλά η Σκιάθος «απάντησε» ξανά με κεφαλιά-ψαράκι του Νικολαΐδη, για το 2-2, ενώ θα μπορούσε να φτάσει και στη νίκη αν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τάσος δεν «νικούσε» σε τετ-α-τετ τον Πρίφτη.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στα πέναλτι ο Τάσος αποδείχθηκε «κέρβερος» για την ομάδα της Νέας Αγχιάλου. Η σειρά τους ήταν η εξής: Πρίφτης 0-1, Καραγιώργος 1-1, Θ. Σταμέλος απέκρουσε ο Τάσος, Γκίνης 2-1, Μπάμπα απέκρουσε ο Τάσος, Αλμασίδης άουτ, Αλικά 2-2, Παπαδόπουλος 3-2, Νικολαΐδης απέκρουσε ο Τάσος.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Φλώρος (46’ Ζητούδης), Παπαδόπουλος, Ντόντα, Αλμασίδης, Γκίνης, Καραγιώργος, Θεοδωρόπουλος, Ματθαίου, Δαμάσκος (105’ Αποστόλου), Καραδήμας (46’ Τζίκας).
ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Γ. Σταμέλος (70’ Νικολαΐδης), Τσάκα, Βεργίνης (70’ Μπρέγκου), Πρίφτης, Τουρναβίτης, Ντάμτσιος, Θ. Σταμέλος, Αλικά, Μπάμπα, Τάσσος.

Σαρακηνός-Γ.Σ. Αλμυρού 1-2
Νίκη με ανατροπή για τον Γ.Σ. Αλμυρού, που επικράτησε 1-2 του Σαρακηνού εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3’ με την κεφαλιά του Γκλαβίνη, για να φέρει το ματς στα ίσα ο Καραλούλης με εκτέλεση πέναλτι στο 20’. Το 1-2 σημειώθηκε στο 52’ όταν ο Κουτσούκης εκτέλεσε φάουλ και ο Λάμπος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης, Σιδηρόπουλος (80’ Βασιλείου), Γιαμαλής, Μοράλες, Μαυρίδης, K. Δημόπουλος (70’ Ρ. Δημόπουλος), Γώγος (80’ Κουτσογιάννης), Αϊντίνι (46’ Αντωνίου), Γκλαβίνης, Τσιουρής.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Λάμπος (85’ Παπαεμμανουηλίδης), Κουκουτής (60’ Πρ. Κουτσούκης), Χολέβας, Κυριάκος, Κόκκας, Καραλούλης (65’ Γ. Κουτσούκης), Αγγελής, Βαγενάς, Κοντοβάς (85’ Πατσέκο), Αλαμάνης.

Νηλέας-Διαγόρας 0-5
Άνετη πρόκριση για τον Διαγόρα, που νίκησε 0-5 τον Νηλέα στο γήπεδο των Κάτω Λεχωνίων. Οι διαφορά των δύο κατηγοριών ήταν εμφανής και αποτυπώθηκε από το τελικό αποτέλεσμα. Το 0-1 σημειώθηκε στο 15’ με κεφαλιά του Ναουμίδη, το 0-2 στο 24’ με το πλασέ του Μπλέντι, ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 0-3 με το σουτ του Καραμανλή. Στην επανάληψη ο Διαγόρας πέτυχε δύο ακόμη τέρματα με τους Κουρούμαλο στο 54’ και Σιόβα στο 60’.

Ντεμπούτο με τον Διαγόρα έκανε ο 19χρονος μέσος Κώστας Κόφφας που αποτελεί το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του Στεφανοβικείου.

ΝΗΛΕΑΣ: Ηλιόπουλος, Δαρής, Καραγιάννης (60’ Γκατζούρας), Μανούσος, Ντελάκος, Κατσιαμπέκης, Ασλάνογλου (46’ λ.τρ. Κατσίμπαλης), Μακρής (60’ Καφετζόπουλος), Μπουρνάκης, Αράπογλου, Γκογκινούδης.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Παναγιωτόπουλος, Κουρούμαλος, Καραμπούζης (46’ Λάιος), Ναουμίδης, Γιαουπλάρι, Γαλανόπουλος, Ζενούνης (46’ Κόφφας), Παπαγεωργίου (46’ Θ. Κυρίτσης), Σιόβας, Καραμανλής, Μπλέντι (46’ Σπαθής).

Α.Ε. 2002-Δήμητρα 0-4
Με αρκετούς παίκτες που είχαν μικρή συμμετοχή έως τώρα στη Γ’ Εθνική παρέταξε τη Δήμητρα ο Μιχάλης Ανδρωνάς, στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Α.Ε. 2002, στο γήπεδο της Γατζέας. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους «πράσινους» της Ευξεινούπολης να επικρατήσουν με 0-4 και να περάσουν στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Στο 28’ σουτ του Στεργιόπουλου κόντραρε στον Σφέτσιο και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Επτά λεπτά αργότερα ο Σαβόλι πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Δήμητρας, κάνοντας με κεφαλιά το 0-2. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε με τα εύστοχα μακρινά σουτ του Στεργίου στο 60’ και του Καρρά στο 77’.

Α.Ε. 2002: Σαρρής, Βερντόβα, Σφέτσιος (60’ Μπόρια), Βέργος, Σταθόπουλος, Κόρδας (46’ Κωστούλας), Κούρτι, Βεργοζήσης, Κουλοχέρης, Στουμποβίκος, Τερλεξής (46’ Δήμτσας)
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τίτας, Φαράντος, Στεργιόπουλος, Λάζογλου, Καρράς, Ζαντιώτης, Στεργίου, Δημητρίου (60’ Φουρκιώτης), Μεντί, Σαβόλι, Μπένος.

Άθλος-Αίας 1-6
Ο Αίας Σούρπης δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Άθλο Αλμυρού στο γήπεδο της Ευξεινούπολης και τον «φιλοδώρησε» με μισή ντουζίνα γκολ (1-6). Στο 4’ ο Αλ. Αραπίτσας εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιάννης Ξηροκώστας έκανε το 0-1 με προβολή. Στο 10’ ο Σκούρας κέρδισε πέναλτι για τον Άθλο, αλλά ο Χαλάτσης απέκρουσε την εκτέλεση του Κουμπούρα. Στο 40’ έγινε το 0-2 με το σουτ του Γιάννη Αραπίτσα, για να ακολουθήσουν δύο τέρματα από τον Θανάση Κατσαβριά στο 52’ και στο 64’ και εκείνα των Αλέκου Αραπίτσα στο 72’ και Γιάννη Αραπίτσα στο 80’ με τα οποία το σκορ έγινε 0-6. Το γκολ της τιμής για τον Άθλο με το οποίο διαμορφώθηκε το 1-6, το πέτυχε στο 85’ ο Κουτσουράκης.

ΑΘΛΟΣ: Τούντορ, Κομπούρας (60’ Μπίνας), Κρομμύδας, Κακαλές (70’ Τίτου), Κεπεσίδης, Ακριβός, Κουμπούρας (70’Τόπας), Σκούρας (70’ Μαυρογένης), Πιπινής (60’ Κουτσουράκης), Κατσάκος, Νικηφοράκης.

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης (65’ Κουτσογεωργίου), Χουλιαράς, Μπαράκου (65’ Μπάκος), Γ. Ξηροκώστας, Χριστέλος, Βούλγαρης, Κωστούλας, Αλ. Αραπίτσας, Γ. Αραπίτσας (70’ Ευθ. Ξηροκώστας), Θ. Κατσαβριάς (75’ Μπισμπιγιάννης), Κ. Κατσαβριάς (70’ Μπούρας).

Κένταυρος Ν.Π.-Νίκη (νέοι) 3-4
«Χιτσκοκικό» φινάλε είχαμε στην Αργαλαστή, με την ομάδα Νέων της Νίκης να επικρατεί 3-4 του Κενταύρου Νοτίου Πηλίου, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο τελευταίο δίλεπτο. Αξίζει εδώ να αναφέρουμε ότι και τα επτά γκολ του παιχνιδιού σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Η Νίκη, αφού είχε δοκάρι στο 47’ με τον Μαυροζούμη, άνοιξε το σκορ με απευθείας φάουλ του Σεφερκόλι στο 50’. Ο Πότσκα στο 57’ και στο 60’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Κένταυρο (2-1), για να κάνει το 2-2 ο Μαυροζούμης στο 73’. Με κεφαλιά του Τζίκα στο 80’ οι Πηλιορείτες ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στους φιλοξενουμένους. Ο Μαυροζούμης με πέναλτι στο 89’ ισοφάρισε σε 3-3 και στο 90’ ο Τανός με πλασέ έγραψε το 3-4.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ Ν.Π.: Κόμνος, Τσέλα, Τσέτι, Λαμπαδάρης, Χατζηδρίζος (75’ λ.τρ.  Ζούζουλας), Λ. Σεφέρι, Νιτσάι, Γώγος, Μπογδανίδης (70’ Τζίκας), Πότσκα, Ζοτκάι.
ΝΙΚΗ (νέοι): Κοντοστάθης, Μαυρομιχάλης, Αϊντάια, Σεφερκόλι, Κοπιτσής, Κώστας, Χοψονίδης (46’ Τανός), Μαυροζούμης, Γερολυμάτος (46’  Γατουρτζίδης), Λουτσιάν (80’ Τόμε), Χρόνης.

Τα ζευγάρια των προημιτελικών
Τα ζευγάρια που έχουν προκύψει για τη φάση των «8» είναι τα εξής: Πρωτεσίλαος-Νίκη (νέοι), Αίας-Γ.Σ. Αλμυρού, Πύρασος-Διαγόρας, Αγία Άννα-Δήμητρα.