Η Αγχίαλος “πλήρωσε τα σπασμένα” για τον Ολυμπιακό

Η Αγχίαλος ήταν αυτή που «πλήρωσε τα σπασμένα» για την ισοπαλία του Ολυμπιακού με τη Σκιάθο. Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί και μαχητικοί από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έτσι συνέτριψαν τους αντιπάλους τους με 0-8, επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Δεν αντέχει σε κριτική ο αγώνας στο γήπεδο της Αγχιάλου. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και δεν επέτρεψε στιγμή να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά του.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν για μισό ημίχρονο, αφού στο 22’ ο Τασιούλης εξαπέλυσε «οβίδα» εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Σαρρή για το 0-1. Στο 33’ και από μακρινή μπαλιά του Σκοπελίτη, ο Κ.Σ. Καμπέρης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, την έφερε στο αριστερό και έγραψε το 0-2. Μόλις δύο λεπτά αργότερα έγινε το 0-3. Αρχικά ο Σαρρής απέκρουσε την κεφαλιά του Αναστασίου, αλλά στην επαναφορά ο Νούσιος σκόραρε με σουτ εντός περιοχής.

Στο 47’ το εκτός περιοχής συρτό σουτ του Κ.Σ. Καμπέρη κατέληξε στην αριστερή γωνία του τέρματος της Αγχιάλου για το 0-4, ενώ το 0-5 ήρθε στο 58’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τασιούλη, επίσης με σουτ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και στο 70’ ο Παπαδήμος έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-6. Στο 80’ είχαμε το 0-7 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πετράκου και σουτ μέσα από την περιοχή του προωθημένου Γκαλίτσιου, ενώ το 87’ διαμορφώθηκε το 0-8 με κοντινό σουτ του Κούλπα. Αυτή ήταν και η πιο ευρεία νίκη του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα, αφού η προηγούμενη ήταν το 7-0 επί της Ακρόπολης στο «Κιούπι».

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Σαρρής, Ζητούδης (67’ λ.τρ. Τσόντζωρας), Κόκκαλης, Τσιαγιανίδης, Διαμαντένιας, Τσέλιος, Δράγνης, Τσάμης, Νιτσάι, Ερρινάκης, Λαΐνας (57’ Κουτσοκέρας),

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σταυράκης, Κακάμης (67’ Παπαδήμος), Κ.Σ. Καμπέρης (74’ Ματέα), Παπακώστας, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Σκοπελίτης (59’ Ζέρης), Κυρίτσης, Νούσιος (59’ Καρατσόλης), Τασιούλης (67’Πετράκος), Αναστασίου.

* Για σήμερα Τρίτη έχει προγραμματιστεί η απολογία του Μπλατσέρη στην Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣΘ για όσα έγραψε ο παρατηρητής του αγώνα Ολυμπιακός-Σκιάθος.