Γυναικείο βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός Β. νίκησε 3-0 τον Γ.Σ. Αλμυρού για τη Β’ Εθνική

Ντέρμπι μεταξύ ομάδων της Μαγνησίας είχαμε στην 14η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας των γυναικών με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί με 3-0 του Γ.Σ. Αλμυρού. Όσο για τη Νίκη, υπέστη φυσιολογική ήττα στην έδρα του πρωτοπόρου ΣΠΑ Καρδίτσας με 3-0.

Στην 4η θέση ανέβηκε ο Ολυμπιακός
Στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς διεξήχθη ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Γ.Σ. Αλμυρού που ήταν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας που έχει επιβληθεί στον σύλλογο του Βόλου από την ΕΣΠΕΚΕΛ. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλους τους τομείς και έφτασαν δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 3-0 σετ.

Με την επιτυχία τους αυτή ανέβηκαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς, αφού ξεπέρασαν τον Σπάρτακο Λάρισας που έμεινε στους 24. Ο Γ.Σ. Αλμυρού εξακολουθεί να είναι 8ος με 11 πόντους στο ενεργητικό του. Με ανακοίνωσή του ο Ολυμπιακός συγχαίρει τις αθλήτριες και των δύο ομάδων για τον ωραίο αγώνα που έδωσαν.

Τα σετ: 25-17, 25-14, 25-19.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Γκόντα, Πανταζή, Ξύδη, Μανικάκη, Παπαθανασίου, Παπανικολάου, Ζαφειρίου, Κούτε, Στάμου, Τσατσαρέλη, Παπαδοπούλου, Σταμάτη, Καρακασίδου, Μαυρογέννη.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Μπουκουβάλα, Βελέη, Τσιγάνη, Τσιούμα, Κωνσταντίνου, Καραγιάννη, Τσάτσου, Μποτού, Λιάπη, Θωμαΐδη.

Έχασε η Νίκη στην Καρδίτσα
Εξ ορισμού η αποστολή της Νίκης απέναντι στον πρωτοπόρο ΣΠΑ Καρδίτσας ήταν δύσκολη, αφού αντιμετώπιζε τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας και μάλιστα μέσα στην έδρα του. Οι «κυανόλευκες» προσπάθησαν, έβγαλαν ορισμένες ωραίες φάσεις, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 3-0 σετ. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, μοιράζονται την 6η θέση της βαθμολογίας με τον Φοίβο Γιάννουλης, αφού οι δύο ομάδες έχουν από 17 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής στον αγώνα οι μικρές αθλήτριες Φραντζή και Ανδ. Κεφαλά, που παρά την απειρία τους τα πήγαν αρκετά καλά απέναντι στο ψηλό μπλοκ της αντίπαλης ομάδας, φέρνοντας κάποιους πόντους στη Νίκη.

Τα σετ: 25-14, 25-18, 25-18.
ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας): Τριπύλα, Πίσσα, Κουφογεώργου, Ευαγγελινού, Μουραντιάν, Γαργάλα, Στ. Κεφαλά, Φραντζή, Ανδ. Κεφαλά, Μέλιου, Πολυζώη.