Γλυκό φινάλε… – Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Γ.Σ. Αλμυρού

Ήθελε το «τρίποντο» για να κλείσει νικηφόρα τη χρονιά και το πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου. Σ’ ένα ήσυχο παιχνίδι με τον Γ.Σ. Αλμυρού στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος», οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-0, έφτασαν τους 39 βαθμούς και κατέλαβαν την 5η θέση στο βαθμολογικό πίνακα του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασε δίκαια στη νίκη, με τον Λεωνίδα Χρήστου να ανοίγει το σκορ στο 15ο λεπτό και τον Δημήτρη Σέτο να σημειώνει το δεύτερο τέρμα των «ερυθρολεύκων» στο 50’.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Κυκλοφορούσαν τη μπάλα, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, στο πρώτο ημίωρο η υπεροχή των «ερυθρολεύκων» ήταν ανούσια. Παρότι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 15’ με τον Χρήστου, οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη δεν είχαν κάποια άλλη σημαντική ευκαιρία για γκολ. Μετά το 30’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τέσσερις τελικές προσπάθειες και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει ένα ακόμη τέρμα.
Από τα πόδια του Στάθη Ρόκα περνούσε όλο το παιχνίδι του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, με τον έμπειρο μέσο να έχει πολύ καλή παρουσία. Ο Σάκης Σάββας πλαγιοκόπησε αρκετές φορές την άμυνα του Αλμυρού από τα δεξιά και με τις σέντρες του δημιουργούσε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού ήταν ακίνδυνος επιθετικά και δεν είχε ούτε μία αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του νεαρού Αχιλλέα Κωνσταντίνου στο πρώτο μέρος. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 7’, όταν ο Σάββας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Καμπλιώνης έπιασε την κεφαλιά, με τον Σταυράκη να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Ολυμπιακός ήταν διαρκώς στην επίθεση και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Ήταν το 15’, όταν ο Σάββας επιχείρησε νέα σέντρα, με τον Χρήστου να προλαβαίνει τον Σταυράκη, να τον νικά στον αέρα και με κεφάλια έστειλε στη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Ακολούθησε ένα 20λεπτο χωρίς φάσεις, καθώς η επόμενη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό σημειώθηκε στο 34’. Καλμπιώνης και Γελαδάρης συνδυάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έβγαλε συρτή σέντρα στον Λούγκο, με τον μέσο των «ερυθρολεύκων» να σουτάρει πάνω στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Στο 36’ ο Σάββας επιχείρησε τη σέντρα και ο Κόκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Χρήστου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σταυράκης. Ακόμη μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 40’, όταν ο Χρήστου «έσπασε» τη μπάλα για τον Διβανέ, ο οποίος σούταρε άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 41’ το αδύναμο σουτ του Χρήστου πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Σταυράκη.

«Κλείδωσε» με Σέττο τη νίκη
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε γρήγορα το δεύτερο τέρμα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Ο Αλμυρός έκανε φιλότιμη προσπάθεια, αλλά μέχρι εκεί. Συνέχισε να είναι ακίνδυνος επιθετικά, με το παιχνίδι να κυλά ήσυχα, με τον διαιτητή Λεωνίδα να έχει εύκολο έργο. Δεν χρειάστηκε να δείξει ούτε μία κίτρινη κάρτα, τη στιγμή που το παιχνίδι κύλησε σε αθλητικά πλαίσια.
Ο Δημήτρης Σέττος αντικατέστησε στο 47’ τον τραυματία Καμπλιώνη και τρία λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σταυράκη για το 2-0. Ο 26χρονος επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή του Αλμυρού και με ωραίο πλασέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του Ολυμπιακού. Σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, σημειώνοντας το τρίτο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα.

Στο 61’ θα μπορούσε ο Σέττος να πετύχει και τρίτο γκολ για τον Ολυμπιακό, όταν μετά από σέντρα του Ρόκα, έκανε το κοντρόλ με το στήθος, όμως το σουτ δεν ήταν καλό, με τον Σταυράκη να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.
Ο ΓΣΑ είχε ένα σουτ με τον Σκοπελίτη στο 62’, το οποίο πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κωνσταντίνου και μία εκτέλεση φάουλ με τον Κιπτίου, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.
Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του είχε ανούσια υπεροχή και η τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια ήταν στο 85’, όταν ο Διβανές επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σταυράκη.