Με γκολ ποίημα από τον Γελαδάρη ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 0-1 τον Α.Ο. Σελλάνων

Παίζοντας με αποφασιστικότητα, πάθος, δύναμη, ο Ολυμπιακός Βόλου έφυγε με το «διπλό» από το Προάστιο της Καρδίτσας, επικρατώντας με 1-0 του ΑΟ Σελλάων και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς. Σ’ έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, σκέτο βούρκο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια σημαντική νίκη, με το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε ο Λάζαρος Γελαδάρης στο 83’.
Η προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του Ολυμπιακού από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν τεράστια. Συγκεντρωμένοι, προσηλωμένοι στο στόχο τους και με πολύ πάθος στο παιχνίδι τους, μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο στοχεύοντας αποκλειστικά στη νίκη. Ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο 20λεπτο και πίεσαν την αντίπαλη άμυνα. Μόλις στο 1’ το μακρινό σουτ το Διβανέ έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουτσόπουλου, ενώ στο 8’ ο Θέος δεν μπόρεσε με προβολή να βρει τη μπάλα, στη σέντρα που επιχείρησε από τα δεξιά ο Θέος.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν πρώτοι πάνω στη μπάλα, κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες και στο 17’ ο Λούγκος σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Κουτσόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.
Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες του Ολυμπιακού στο 18’, όταν ο Κοντός έπιασε το σουτ από μακρινή απόσταση, με τον Καραγκιολίδη να πέφτει στη δεξιά του γωνία, πραγματοποιώντας σωτήρια απόκρουση.
Από το 20’-40’ οι παίκτες του ΑΟ Σελλάνων ισορρόπησαν το παιχνίδι, αναπτύσσονταν καλύτερα επιθετικά, χωρίς πάντως να απειλήσουν την εστία του Καραγκιολίδη. Η ανασταλτική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν καλή, αν και υπήρξαν κάποιες στιγμές ασυνεννοησίας, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες από τους γηπεδούχους.

Στο 25’ ο Θέος μετά από ατομική προσπάθεια βρέθηκε σε θέση βολής, όμως σούταρε άουτ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός «καρδιοχτύπησε» την άμυνα του ΑΟ Σελλάνων, χάνοντας τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να στέκονται άτυχοι.
Στο 40’ ο Σέττος από τα δεξιά βρήκε τον Διβανέ, αυτός σούταρε από κοντά με τη μπάλα να κοντράρει σε αντίπαλο αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ, ενώ στο 42’ ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τζούνης προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Κουτσόπουλο, αλλά εκείνη κόλλησε στη λάσπη του κακού αγωνιστικού χώρου, με τον Διβανέ να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Κουτσόπουλου, πριν απομακρύνει αμυνόμενος των γηπεδούχων.
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 43’. Ο Θέος βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουτσόπουλο, με τον έμπειρο τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια το σουτ του μεσοεπιθετικού των «ερυθρολεύκων».

Φοβερό γκολ ο Γελαδάρης
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο μέχρι το 60’, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας Κουτσόπουλος. Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή. Ο Ολυμπιακός στο 55’ με τον Σέττο, με τον Κουτσόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων». Από την πλευρά του ο ΑΟ Σελλάνων στο 58’ είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Καραγκιολίδη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουτσόπουλου πίσω από τη μεσαία γραμμή. Η μπάλα αναπήδησε μπροστά από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Καραγκιολίδης με νέα προσπάθεια την απομάκρυνε από την περιοχή του.
Δύο λεπτά αργότερα έγινε η φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Ο Διβανές έβγαλε μακρινή μπαλιά στον Καμπλιώνη, τον οποίο σταμάτησε με αντιαθλητικό τρόπο ο Κουτσόπουλους, που βγήκε έξω από την περιοχή, τη στιγμή που ο παίκτης του Ολυμπιακού θα έβγαινε τετ α τετ με τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Ο διαιτητής Γκαραγκάνης έδειξε αμέσως τη κόκκινη κάρτα, με την ομάδα του ΑΟ Σελλάνων να συνεχίζει το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Από το παιχνίδι έφυγε ο Κοντός και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο τερματοφύλακας Λέμπας.

Από το σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός άρχισε να ασκεί πίεση στην αντίπαλη άμυνα και με υπομονή και σωστή οργάνωση, προσπάθησε να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Ο Λάκης Μπακάλης φρεσκάρισε την ομάδα μεσοεπιθετικά, περνώντας σταδιακά στο παιχνίδι τους Χρήστου, Ευθυμιάδη και Σέττο, χωρίς πάντως οι «ερυθρόλευκοι» να μπορούν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Για ν φτάσουμε στο 83’ όπου ο Λάζαρος Γελαδάρης μ’ ένα εκπληκτικό σουτ πέτυχε το «χρυσό» γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο αμυντικός των «ερυθρολεύκων» με υπέροχο γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Λέμπα, που ήταν αδύνατο να αντιδράσει.

Στα λεπτά που απέμειναν οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση και με γεμίσματα προσπάθησαν να απειλήσουν το τέρμα του Ολυμπιακού. Θα μπορούσαν στο 90’ να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Καραγκιολίδης είπε «όχι» στο σουτ που επιχείρησε ο Παπαδημητρίου μέσα από την περιοχή.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την έβδομη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα, τρίτη εκτός έδρας και δεύτερη συνεχόμενη.
Αξίζει να σταθούμε στην παρουσία των φιλάθλων και οπαδών του Ολυμπιακού, σ’ ένα ακόμη ματς εκτός έδρας. Έδωσαν δυναμικό «παρών» και βοήθησαν τα μέγιστα με τις εκδηλώσεις τους να φτάσει η ομάδα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Γκαραγκάνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Σαλτσίδης (Πιερίας), Καλορογιάννης (Κυκλάδων)

Κόκκινη: 60’ Κουτσόπουλος