Φιλικό «διπλό» του Θησέα – Με γκολ του Σιώμου νίκησε 1-0 τον Ηρακλή Λάρισας

Απόλυτα επιτυχημένο ήταν το τελευταίο τεστ του Θησέα, πριν την έναρξη της Γ’ Εθνικής. Οι «πράσινοι» κέρδισαν 1-0 εκτός έδρας τον Ηρακλή Λάρισας, ομάδα που θα βρουν μπροστά τους και στο πρωτάθλημα, ύστερα από αρκετά καλή εμφάνιση. Το γκολ που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης σημείωσε στο 75ο λεπτό ο Σιώμος.
Ο Λάκης Μπακάλης παρέταξε τους «πράσινους» με αμυντική γραμμή τεσσάρων παικτών και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος μια και οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν σημαντικές φάσεις, με εξαίρεση μία στο φινάλε του παιχνιδιού.

Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 με τον Κεφαλά κάτω από τα δοκάρια, τους Ιακωβίδη δεξιά, Διαμαντόπουλο αριστερά στην άμυνα, ενώ το δίδυμο των στόπερ συνέθεσαν οι Μπόρας και Ερ. Βαν Ντε Γουίχε, με τον τελευταίο να αντικαθίσταται στα μισά του α’ μέρους από τον Ιωαννίδη, λόγω τραυματισμού.
Οι Χατζησταμάτης και Γαλανόπουλος ήταν οι ανασταλτικοί χαφ και ο Οικονόμου το «δεκάρι» της ομάδας. Ο Πέτσης έπαιζε στο δεξί άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Νιαώτης στο αριστερό, ενώ ο Βλάχος τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Μοιρασμένο ήταν το α’ ημίχρονο, με τον Θησέα πάντως να έχει περισσότερες ευκαιρίες. Αρχικά ο Βλάχος αστόχησε σε φάση τετ α τετ, ενώ κεφαλιά του ίδιου, μετά από σέντρα του Ιωαννίδη κατέληξε επίσης άουτ. Επίσης, σε εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
Στην επανάληψη ο Θησέας πήρε τα «ηνία». Κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και τελικά έφτασε στην επίτευξη τέρματος στο 75’, μετά από σέντρα του Οικονόμου και εύστοχη κεφαλιά του Σιώμου (0-1). Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν και σε άλλες περιπτώσεις στο β’ ημίχρονο. Σουτ του Κοτζαθανάση πέρασε άουτ, ενώ προσπάθεια του ίδιου παίκτη εξουδετέρωσε ο πρώην γκολκίπερ του Ρήγα και νυν του Ηρακλή Λάρισας Τάσος Παπαγιάννης. Πλασέ του Βλάχου, επίσης εξουδετερώθηκε από τον Παπαγιάννη, ενώ σουτ του Σιώμου κατέληξε άουτ.
Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση στην μοναδική αξιόλογη φάση τους, στο 90ο λεπτό. Ωστόσο, η κεφαλιά που επιχείρησε ο Κακαβίτσης σταμάτησε στο δοκάρι του Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς (46’ Ντ. Βαν Ντε Γουίχε), Ιακωβίδης, Διαμαντόπουλος, Μπόρας, Ερ. Βαν Ντε Γουίχε (25’ λ.τρ. Ιωαννίδης), Χατζησταμάτης, Γαλανόπουλος (77’ Ζάχος), Οικονόμου, Πέτσης (60’ Σιώμος), Νιαώτης (46’ Κοτζαθανάσης), Βλάχος (83’ Ζαχαράκης).