Φιλική ήττα του Βόλου με 3-0 από την ΑΕΚ

Την ήττα με 3-0 από την νταμπλούχο ΑΕΚ γνώρισε απόψε το βράδυ ο Βόλος στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ένα αποτέλεσμα που τον αδικεί, πάντως, καθώς στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα γκολ.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σαφώς πιο έτοιμη, είναι μια άκρως ποιοτική ομάδα και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν πιο «φρέσκια» και με τις αλλαγές που έγιναν (ο Αργεντινός προπονητής άλλαξε όλη την ομάδα).
Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε ο Λιβάι Γκαρσία, ενώ στο δεύτερο μέρος σκόραρε το τρίτο γκολ της Ένωσης ο Μαχαίρας.
Αξίζει να αναφέρουμε, ότι ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου έκανε ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός μεσοεπιθετικός Μαξιμιλιάνο Κόμπα, ο οποίος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα του Βόλου με τερματοφύλακα των Κόστιτς, το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μύγας και το αριστερό ο Κίτσος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σιέλης και Κρούζλιακ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Γκλάβτσιτς. Ο Τρουιγέ είχε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά από τον Μραζ που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, ενώ Ντέλετιτς και Μωραΐτης αγωνίστηκαν στα άκρα.
Σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό με τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο ο Βόλος είχε τέσσερις αλλαγές και συγκεκριμένα στο βασικό σχήμα αγωνίστηκαν οι Κόστιτς, Μύγας, Τσοκάνης και Μωραΐτης, αντί των Σιαμπάνη, Άλχο, Μπαριέντος και Λούνα.
Από την πλευρά του ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ΑΕΚ με τον Στάνκοβιτς στα δοκάρια, τους Βίντα-Μουκουντί στόπερ, τον Σιντιμπέ δεξιά, τον Μοχαμάντι αριστερά στην άμυνα, τους Σιμάνσκι-Γιόνσον στον άξονα, τους Ελίασον-Ζίνι στα άκρα και τους Τσούμπερ-Γκαρσία στη γραμμή κρούσης.

Πρωταγωνιστής ο Γκαρσία στο πρώτο ημίχρονο
Για την ΑΕΚ ήταν άκρως θετικό το πρώτο καλοκαιρινό φιλικό επί ελληνικού εδάφους. Απέναντι στον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε ξεκάθαρη υπεροχή, έβγαλε αρκετές συνεργασίες, έδειξε συνοχή και ομοιογένεια και το φινάλε την βρήκε να επικρατεί με 3-0.
Δύο διαφορετικές ενδεκάδες παρέταξε ο Αργεντινός προπονητής, από μία σε κάθε 45λεπτο με τους Ζίνι και Γκαρσία να κλέβουν την παράσταση στο πρώτο μέρος και τους Άμραμπατ, Φαν Βέερτ και Πισάρο (θετικότατο το ανεπίσημο ντεμπούτο του) να ξεχωρίζουν στο δεύτερο.
Ο Βόλος από την πλευρά του είχε ορισμένα καλά διαστήματα στο παιχνίδι του, μπήκε δυνατά στο ματς, προσπάθησε να αναπτυχθεί επιθετικά από τα άκρα, οι πλάγιοι μπακ Μύγας και Κίτσος βγήκαν πολλές φορές στην επίθεση, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν σκοράρει.
Ο Βόλος άγγιξε το γκολ μόλις στο 3ο λεπτό όμως ο Στάνκοβιτς κατέβασε τα ρολά σταματώντας τον Μύγα στο μεταξύ τους τετ α τετ (είχε προηγηθεί εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντέλετιτς). Στη συνέχεια η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα και ήταν καλύτερη του Βόλου.
Στο 8ο και στο 12ο λεπτό ο Ζίνι προσπάθησε να απειλήσει με δύο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να έρθει τελικά το γκολ στο 16′ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ζίνι. Και αυτό γιατί μπήκε δυναμικά στη μεγάλη περιοχή του Βόλου από τα αριστερά και κέρδισε την κόντρα από τον Κόστιτς, για να στρώσει τη μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία και εκείνον να εκτελεί με δυνατό σουτ (0-1).
Έξι λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο γκολ για τους νταμπλούχους Ελλάδας, μέσα από μία ακόμη πιο ομαδική προσπάθεια. Κάθετη πάσα από τον Τσούμπερ, ο Μοχαμάντι έκανε την κίνηση από τα αριστερά και γύρισε προς το ύψος του πέναλτι, για να γίνει το 0-2 με όμορφο πλασέ του Λιβάι.
Τα δύο αυτά γκολ απελευθέρωσαν τους παίκτες του Αλμέιδα που συνέχισαν να παίζουν απλά και να βγάζουν συνεργασίες, με τους Βίντα και Λιβάι να έχουν καλές ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλο γκολ για την Ένωση και τον Βόλο να προσπαθεί να «απαντήσει» αλλά τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση σε απευθείας φάουλ του Ντέλετιτς στο 39′.

Σκόραρε ο Μαχαίρας στο β’ μέρος
Η έναρξη του δευτέρους μέρους βρήκε τον Ματίας Αλμέιδα να αλλάζει όλη την αρχική ενδεκάδα για να δει όσο το δυνατόν πιο πολλούς παίκτες εν δράσει, με τον Πισάρο να είναι ένα από τα νέα πρόσωπα και να κάνει έτσι το ανεπίσημο ντεμπούτο του στην Ένωση.
Ο ρυθμός έπεσε -φυσιολογικά- σε σχέση με το πρώτο μέρος, με την Ένωση να διατηρεί πάντως τον απόλυτο έλεγχο έχοντας για κινητήριους μοχλούς από τη μέση και μπροστά τους Άμραμπατ, Πισάρο και Φαν Βέερτ, για να φτάσει στο τρίτο γκολ στο 61′ με τον Μαχαίρα να εκτελεί τον Κόστιτς με δυνατό αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Στο 71ο λεπτό ο άκρως δραστήριος Πισάρο φλέρταρε με το γκολ, για να τον σταματήσει όμως σε τετ α τετ ο Παπαδόπουλος ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βόλος είχε την κορυφαία στιγμή του στο δεύτερο μέρος με τον Κόμπα, που νικήθηκε όμως από τους Ρότα και Αθανασιάδη στο σουτ που έκανε από πλεονεκτική θέση.
Το τελευταίο τέταρτο του αγώνα βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να παραμένουν στη θέση του οδηγού και να συνεχίζουν να απειλούν με τους Άμραμπατ και Φαν Βέερτ και τον κεφάτο Πισάρο, με το τέταρτο γκολ να μην έρχεται αλλά το φινάλε να βρίσκει ικανοποιημένους τους φίλους της Ένωσης, βλέποντας την ομάδα του Αλμέιδα να έχει 20 τελικές, εκ των οποίων οι 9 στο στόχο.
ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς (61′ Παπαδόπουλος), Μύγας (76′ Ταχάτος), Κρούζλιακ, Σιέλης (42′ Ασλανίδης), Κίτσος (66′ Λούνα), Τσοκάνης (61′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (76′ Μεταξάς), Τρουιγιέ (76′ Καραγιάννης), Ντέλετιτς (46′ Κόμπα), Μραζ (46′ Άλχο), Μωραΐτης
ΑΕΚ (α’ μέρος): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον, Γιόνσον, Ζίνι, Τσούμπερ, Γκαρσία
ΑΕΚ (β’ μέρος): Αθανασιάδης, Ρότα, Γεμπόα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Άμραμπατ, Πισάρο, Μαχαίρας, Φαν Βέερτ