Εύκολο απόγευμα για την Αγία Άννα –  Σάρωσε με 5-0 τον Πύρασο στο Olimpico Sport Club

Η Αγία Άννα είχε εύκολο απόγευμα στην έδρα της φθάνοντας στο ευρύ 5-0 κόντρα στον Πύρασο. H ομάδα των Λεωνίδα Καραλή-Κώστα Τσιουρέλη σκόραρε από τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 35ο δευτερόλεπτο, Ζαρίφης και Τζοβάρας έπαιξαν το ένα-δύο από τα αριστερά και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ από πλάγια θέση, άνοιξε το σκορ. Στο 13′ το 2-0 με αυτογκόλ όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Δημολιού, ο Αντωνιάδης, χωρίς πίεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι και το 3-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου, στο 19′ ύστερα από ομαδική ωραία προσπάθεια, κάθετη πάσα του Φιλατζικιώτη και πλασέ του Δημολιού. Οι γηπεδούχοι -με πολύ καλή παρουσία- ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 4-0 στο 71ο λεπτό: ο Δημολιός σέντραρε, ο Αντωνίου έκανε κοντρόλ με το στήθος, ήλεγξε την μπάλα και έδωσε ασίστ για τον Καλαμίδα ο οποίος ευρισκόμενος σε ευνοϊκή θέση, δεν αστόχησε. Το τελικό 5-0 γράφτηκε στο 78′ με συρτό σουτ του Γιοβάνη, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, καθώς ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Αγίας Άννας εκμεταλλεύτηκε λάθος, ασυνεννοησία των Λανάι-Κόκκαλη.
Αναφορικά με τις κυριότερες ευκαιρίες, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με τους Τζοβάρα στο 5’ (νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα), στο 9’ και στο 28’, καθώς και τον Ζάγκα στο 8’ και στο 43’. Πριν το τέταρτο γκολ στην επανάληψη, σουτ του Φιλατζικιώτη έδιωξε με τις γροθιές ο Λανάι και ο Αντωνίου έχασε …ανεπανάληπτο τετ-α-τετ, ενώ προς το φινάλε του αγώνα, ο δραστήριος Γιοβάνης είχε διπλή φάση για γκολ. Όσον αφορά στους φιλοξενούμενους, μία καλή φάση στο 58′ όταν σέντρα του Κόκκαλη, δεν επωφελήθηκε ο Βέτσικας.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Χατζητρακόσιας, Δημολιός, Γούτσιος, Μπασδάνης, Βέργος (46′ Αντωνίου), Φιλατζικιώτης, Ζαρίφης (71′ Ζαφειρίου), Ζάγκας, Τζοβάρας (39′ Καλαμίδας), Σφάκας (56′ Γιοβάνης).
ΠΥΡΑΣΟΣ: Λανάι, Γ. Τσάμης, Κόκκαλης, Σταντσούρης, Αντωνιάδης (46′ Αποστόλου), Κερατίδης (61′ Μπασδάνης), Γάτος (46′ Κωστούλας), Μπαράκου, Δ. Καραδήμας, Βέτσικας (77′ Θεοδωρόπουλος), Παπαδογεώργος.